Pentagon, sídlo ministerstva obrany USA

Pentagon, sídlo ministerstva obrany USA | foto: AP

V Pentagonu vznikne nová rozvědka, zaměří se na Írán a Čínu

  • 39
Pozornost Spojených států se postupně přesouvá z Iráku a Afghánistánu do jiných koutů světa. Americké ministerstvo obrany proto chystá vznik nové vojenské zpravodajské agentury, která bude shromažďovat informace z Íránu a Číny.

Do agentury nazvané Obranná tajná služba (DCS) by měli být převeleni agenti a úředníci jiných zpravodajských služeb. Zbrusu nová vojenská rozvědka by měla při sledování nových hrozeb úzce spolupracovat s Ústřední zpravodajskou službou (CIA).

Tajné služby USA

Spojené státy mají řadu tajných služeb. Podle české civilní rozvědky ÚZSI jsou z nich nejdůležitější tyto:

  • Agentura národní bezpečnosti (NSA) - sbírá a luští šifrované zprávy cizích zemí a zabezpečuje systémy americké vlády před rozluštěním
  • Federální úřad vyšetřování (FBI) - civilní kontrarozvědka; vyšetřuje i zločiny a spadá pod ministerstvo spravedlnosti
  • Národní agentura pro zpravodajství o Zemi (NGA): průzkum terénu na dálku (tvorba map a 3D modelů budov, rozeznávání tváří atd.)
  • Národní úřad pro průzkum (NRO): navrhuje, staví a provozuje špionážní satelity
  • Ústřední zpravodajská služba (CIA): civilní rozvědka s agenty v cizích zemích, na rozdíl od ostatních nespadá pod žádné ministerstvo
  • Obranná zpravodajská agentura (DIA): vojenská rozvědka, koordinuje činnost s armádou, letectvem, námořnictvem a námořní pěchotou

NSA, NGA, NRO a DIA spadají pod americké ministerstvo obrany. Celá "zpravodajská komunita" USA se skládá z celkem 16 institucí.

"Díky tomu zahustíme své zpravodajské pokrytí," svěřil se listu The New York Times nejmenovaný vysoce postavený představitel Pentagonu. Agenti Obranné zpravodajské agentury (DIA), mozkového centra americké vojenské špionáže, už tajně shromažďují střípky informací z oblastí mimo konvenční bojové zóny.

Šéfové CIA si v tajné zprávě z loňského roku postěžovali, že vojenská rozvědka sice spolehlivě informuje bojové jednotky ve válečných oblastech, ale zanedbává země ležící mimo válečné konflikty a informace týkající se globálních problémů.

Důraz na zvláštní operace

V rámci nové vojenské zpravodajské agentury by podle zdroje z Pentagonu mohlo pracovat několik stovek agentů. Jejich počet bude postupně narůstat a DCS dostane i část financí, majetku a úředního personálu, který v současnosti podléhá jiným částem americké vojenské špionážní mašinerie.

List The New York Times také poukazuje na skutečnost, že vznik DCS byl oznámen týden poté, co Pentagon nominoval na post šéfa DIA generálporučíka Michaela Flynna, který dříve pracoval ve Spojeném velitelství zvláštních operací (JSOC).

Flynn se během svého působení v Afghánistánu netajil svými kritickými názory na fungování vojenské rozvědky a jeho nominace odráží důraz Bílého domu na roli speciálních jednotek v armádě. JSOC dohlížel na fyzickou likvidaci desítek talibanců a připravil také zásah proti Usámu bin Ládinovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue