Zasedání valné hromady Syndikátu novinářů ČT v pražské Sportovní hale dne 20....

Zasedání valné hromady Syndikátu novinářů ČT v pražské Sportovní hale dne 20. dubna 1990. | foto: ČTK

Syndikát novinářů má téměř 300 milionů od státu. Většinu nikomu nedá

  • 5
Syndikát novinářů je uskupením s poněkud nejasným posláním a působností - nedokáže říci, kolik novinářů sdružuje a novináři se k němu prakticky nehlásí. Přesto má syndikát od státu třistamilionový majetek, jímž chce „podporovat drobné novinářské projekty“. Ale jen z úroků. A jen některé.

Současný stav syndikátu zmapoval server MediaHub. Tři sta milionů korun (přesněji 191 milionů náhrady za nesplněný slib postavit nové sídlo výměnou za sídlo Svazu československých novinářů zbourané za komunismu plus sto milionů z úroků) získal syndikát po desetiletém právním sporu.

Peníze má syndikát podle MediaHubu rozložené ve čtyřech bankách a jedné investiční skupině, podle loňského rozhodnutí valné hromady však pro činnost hodlá využívat jen výnosy, nikoliv jistinu.

Získat peníze na žurnalistickou činnost ale není tak jednoduché. Například magazín Reportér či Echo24 neuspěly podle šéfa syndikátu Adama Černého proto, že jsou byznysovými projekty. Peníze však nedostal ani portál Hlídací pes, který žádal o grant ve dvou variantách - buď úhrnem 360, nebo 240 tisíc za rok.

Z grantu hodlal krýt přístup do mediálního monitoringu Newton, který je coby rozsáhlý archiv internetových a tištěných článků a přepisů z audiovizuálních médií pro novináře cennou pomůckou.

„Neuspěli, protože ta částka byla příliš vysoká,“ řekl MediaHubu Černý.

Bývalí členové syndikátu ale soudí, že instituce řeší především sama sebe či nedůležité věci. Takový je názor například nového šéfredaktora časopisu Marketing a Media Filipa Rožánka. Bývalá syndička Irena Ryšánková zase hovoří o „mrtvé instituci“ a někdejší místopředseda syndikátu Radko Kubičko o tom, že v syndikátu „nechtěli žádnou činnost mít, chtěli si hospodařit se svými věcmi (...) a nebýt moc vidět“.

Pravdou je, že vůdčí představitelé českých médií ani řadoví čeští novináři se k syndikátu v zásadě nehlásí a ani předseda syndikátu Černý nedokázal v rozhovoru pro iDNES.cz říci, kolik novinářů skutečně syndikát sdružuje (rozhovor najdete zde).

Syndikát, třebaže je institucí bez faktické váhy, se podle prognózy serveru MediaHub díky úrokům z bezmála dvousetmilionové jistiny udrží ještě dlouho. Zakladatel malého novinářského projektu ovšem nadále nebude mít žádnou záruku, že od syndikátu získá nějaké peníze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video