Český ministr zdravotnictví Leoš Heger a jeho německý kolega Daniel Bahr

Český ministr zdravotnictví Leoš Heger a jeho německý kolega Daniel Bahr podepsali rámcovou dohodu o spolupráci záchranářů na obou stranách hranice (4. dubna 2013). | foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Pendlování sanitek přes hranice je o krok blíž, ministři podepsali smlouvu

  • 7
Český ministr zdravotnictví Leoš Heger a jeho německý kolega Daniel Bahr podepsali rámcovou dohodu o spolupráci záchranářů na obou stranách hranice. Konkrétní podmínky spolupráce včetně úhrad za péči si dohodnou samy kraje a spolkové země.

"Rámcová smlouva vytvořila speciální kostru pro spolupráci, jež umožní, aby čeští zdravotníci pracovali i v Německu, aniž by museli získat tamější licenci, což je poměrně složitá záležitost," řekl iDNES.cz Heger. Němečtí lékaři a sestry z zdravotnické záchranné služby zase budou moci bez zvláštních povolení pracovat v Česku.

"Nejde jen o to nechat padnout hranice, ale o to, abychom měli možnost každý den pomáhat lidem na obou stranách hranice, kteří se ocitli v nouzi, aby i oni poznali, že hranice padly," uvedl podle ČTK Bahr. Prakticky se to podle něj projeví například v rekreačních oblastech hraničních hor.

Spolupráce má podle Hegera dvě polohy. "Třeba když se někomu něco stane v nedostupné oblasti, tak pro něj může přijet záchranka ze zahraničí, bude-li to kvůli dostupnosti rychlejší. Obě strany se pak dohodnou, kam zraněného převezou," popsal ministr.

Rámcová smlouva umožní také podepisovat dohody mezi kraji a spolkovými zeměmi. Ty zajistí, že na špatně dostupná místa, mezi které patří v Česku třeba Železná Ruda, bude pravidelně jezdit záchranka sousedů. "Obě strany si také dohodnou, jak se finančně vypořádají," doplnil ministr.

Český ministr zdravotnictví Leoš Heger a jeho německý kolega Daniel Bahr

Spolupráce by mohla fakticky začít fungovat na přelomu letošního a příštího roku. Konkrétně se týká Plzeňského Jihočeského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje. V Německu pak Bavorska a Saska.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták je přesvědčený, že se zlepší vstupní péče o pacienty. "Zatím je praxe taková, že když se zraní německý občan v České republice, vždy k němu jede česká záchranná služba a vždy jej dopravuje do české nemocnice. Po novu to bude tak, že k němu také pojede česká záchranka, ale zaléčí ho a předá ho německé záchranné službě a kolegové s pacientem pojedou do nemocnice na druhé straně hranice, to znamená do Weidenu nebo do Zwieselu," popsal .

Nyní podle Svitáka Němci například s komplikovanými úrazy stůňou v českých nemocnicích a potom jsou sekundárně stejně překládání do Německa. "Navíc někdy byly problémy s úhradou či jazykovou bariérou. Po uzavření smlouvy půjdou pacienti rovnou z terénu do mateřské země," popsal Sviták.

Kromě sanitek se dohoda vztahuje také na vrtulníky či lodě záchranářů. Pendlovat mezi Českem a Německem budou moci, aniž by museli mít záchranáři pas či povolení k převozu léků. "Zejména u opiátů je jejich převoz přes hranice složitý," uvedl Heger.

V rámcové smlouvě, podepsané v Plzni na krajském úřadu, zavazují třeba i k tomu, se Německo a Česko zavazují třeba i k tomu, že si vzájemně uznají světelná a zvuková výstražná znamení.

Kromě akutních případů by záchranáři mohli jednodušeji řešit také repatriace pacientů, tedy jejich návrat z ciziny do vlasti. Českého pacienta by mohla nově domů bez větších potíží přepravit německá sanita a naopak.

Konkrétní spolupráci by mezi sebou řešili operační střediska zdravotnických záchranných služeb.

I dříve byly podobné plány, léta se ale odkládaly. Kromě vzájemného vyměňování zkušeností a vzdělávání na samotné přejezdy sanit dosud nikdy nedošlo. Heger nyní věří, že spolupráce vyjde, protože všichni zúčastnění po vzájemné pomoci volají. Podpisu smlouvy se tak účastnili hejtmani i ministr zdravotnictví a ministr vnitra dotčených spolkových zemí.

Nyní se postupně připravuje obdobné dohody mezi Českem, Polskem a Slovenskem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue