Faouzi Abdul Menhem Jaber u soudu (14. 9. 2015)

Faouzi Abdul Menhem Jaber u soudu (14. 9. 2015) | foto: iDNES.cz

Pelikán povolil vydat Fajádova spolupracovníka ke stíhání do USA

  • 23
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán povolil vydání Faouziho Jabera k trestnímu stíhání do USA. Muž je viněn ze spolupráce s teroristy společně s Libanoncem Alím Fajádem, který vydán nebyl.

„Rozhodnutím ze dne 24. února 2016 ministr spravedlnosti povolil vydání osoby F. A. M. J., aktuálně se nacházející v předběžné vazbě ve Vazební věznici Praha-Pankrác, k trestnímu stíhání do Spojených států amerických,“ uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Městský soud v Praze musí změnit současnou vazbu na vazbu vydávací, poté si Jabera vyzvedne americká strana, doplnila mluvčí pro iDNES.cz. „Mohu potvrdit, že jsme dnešního dne obdrželi spis a už jsme i rozhodli o přeměně vazby na vydávací,“ řekla ve čtvrtek mluvčí soudu Markéta Puci.

Identita zpravodajce Psíka

Příslušnost Martina Psíka, jednoho z Čechů, kteří se na začátku února vrátili ze zajetí v Libanonu, k armádní tajné službě bylo možné zjistit z webu ministerstva obrany. Upozornil na to server Neovlivní.cz, podle něhož bylo na stránkách celé Psíkovo jméno, služební zařazení i fotografie.

Zdroj: ČTK

USA tvrdí, že Fajád, Jaber a třetí dříve zadržený Chálid Marabí chtěli prodat kokain a zbraně agentům z Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Američané proto trojici viní ze „spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci“.

Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu, Jaberovi a Fajádovi pak ze spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a ze „spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států“ (více čtěte zde).

Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012. Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje. Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v Praze, kde trojici v dubnu 2014 zadržela česká policie.

Fajád se na rozdíl od Jabera dostal na svobodu a nyní už je zpátky do Libanonu. Česko ho spolu s Marabím vyměnilo za pětici Čechů, která byla v zemi unesena v červenci loňského roku. Na začátku února přivezl unesené muže vládní speciál (více o jejich příletu zde). O propuštění Fajáda a Marabího rozhodl ministr Pelikán. Informace o výměně potvrdil také ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Rozhodnutí České republiky ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. „Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci,“ uvedla ambasáda (více čtěte zde).

Pětici mužů unesli loni 18. července. Jejich vůz a věci našla libanonská policie poblíž města Kefrajá nedaleko syrských hranic (více čtěte zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video