Donedávna pohřešovaný knihkupec Lam Wing-kee.

Donedávna pohřešovaný knihkupec Lam Wing-kee. | foto: AP

Pět měsíců samotky, slzy na povel. Čína účtovala se vzpurnými knihkupci

  • 47
Pekingu na podzim došla trpělivost s obchodníky, kteří ve svobodném Hongkongu nabízeli knihy o soukromí prominentních aparátčíků. Pětice knihkupců beze stopy zmizela a strávila dlouhé měsíce v celách. Bez dozoru se neobešli ani v koupelně, navíc museli před kamerami číst vymyšlená doznání.

Měla to být příjemná cesta za přítelkyní. Když ovšem jednašedesátiletý Lam Wing-kee přiložil doklady k turniketu na hraničním přechodu mezi Hongkongem a pevninskou Čínou, jeho plány vzaly za své. O chvíli později už seděl na policejní stanici. Ležel před ním papír, kde se měl podpisem vzdát svého práva na obhájce i kontakt s rodinou. Netušil proč, ale udělal to.

Druhý den ráno mu policisté zavázali oči, naložili jej do vlaku a odvezli do několik set kilometrů vzdáleného města Ning-po. „Čtyřiadvacet hodin denně se kolem mě střídalo šest skupinek hlídačů. Nesměl jsem komunikovat s vnějším světem, neměl jsem právníka. Doufal jsem, že je to jen sen,“ vypráví Lam v deníku South China Morning Post.

Pět měsíců prý strávil ve vypolstrované cele a bez asistence dvou dozorců si nesměl ani vyčistit zuby. Když už mu to úřady povolily, k zubnímu kartáčku byla přivázaná nit - to aby mu jej hlídači mohli bryskně vyškubnout z ruky, kdyby se s ním pokusil spáchat sebevraždu.

To vše kvůli jeho práci: v Hongkongu vedl knihkupectví, které se znelíbilo úřadům. Na pokyn režiséra se pak musel před kamerami rozplakat a podle scénáře odříkat emotivní doznání. „Byla to show, tak jsem na ni přistoupil,“ vzpomíná s odstupem času na své televizní vystoupení, kde se Číňanům zpovídal z rozvracení Čínské lidové republiky.

Cenzory naštvala nová kniha o milenkách hlavy státu

Lamovo knihkupectví Causeway Bay Books bylo proslulé kritickými texty vůči vedení Komunistické strany Číny i samotnému prezidentovi. Prodávalo však i knihy na úrovni bulváru. BBC píše, že Peking obchodníky „nechal zmizet“ v době, kdy vycházel nový titul vtipkující o hlavě státu: Si Ťin-pching a jeho milenky.

Z hlediska hongkongských zákonů bylo vše v pořádku. Ve městě panuje svoboda projevu jako pozůstatek z dob, kdy byl Hongkong britskou kolonií. Tamní knihy se ovšem ze svobodného poloostrova nesmějí dostat do pevninské Číny - a právě to se dělo.

Knihkupectví bylo oblíbené mezi návštěvníky ze socialistické země, kteří si pak tituly odváželi domů. Causeway Bay Books navíc provozovaly internetový obchod, jehož prostřednictvím knihy do Číny mířily poštou. Několik knih Lam přes hranice přenášel i osobně.

Jedna země, dva systémy

Svobodný státeček Hongkong je od roku 1997 zvláštní administrativní oblastí Čínské lidové republiky.

Hongkong si však s pomocí odcházejících Britů, kteří území drželi jako kolonii, vymohl nebývalá privilegia. Hlavně v politické oblasti je dění na pevnině a v Hongkongu dramaticky odlišné.

Pod heslem „jedna země, dva systémy“ si někdejší kolonie v podstatě udržela demokracii a s ní i svobodu slova a sdružování.

Také co do šíře ekonomických svobod Čína zatím jen dohání Hongkong, který používá i vlastní měnu. Podle dohody z roku 1997 by autonomie měla Hongkongu vydržet následujících padesát let.

Přesto nelze v hongkongském případě hovořit o plné demokracii.

Peking se teď snaží zjistit, za kým přesně nežádoucí knihy putovaly. Proto také úředníci Lama propustili.

Nejprve strávil čtvrt roku v pronajatém bytě daleko od Hongkongu, osm měsíců po zatčení se mohl vrátit domů. Údajně proto, aby z knihkupectví odnesl pevný disk s databází zákazníků a svěřil ho čínské policii, které poslouží jako důkaz. Samotní vyšetřovatelé si pro něj dojít nemohou, pravomoci pevninské policie do autonomního Hongkongu nedosáhnou.

„Nemyslím si, že jim jde o to, kdo si knihy koupil. Mám podezření, že je spíš zajímá, kdo je napsal. Ale já autory neznám. Jen prodávám knihy. A jak mnozí vědí, obsah nemusí být vždy věrohodný,“ řekl novinářům Lam Wing-kee.

Tři spolupracují, čtvrtý se vzepřel. Pátý zůstává ve vazbě

Kromě Lama skončili v celách ještě další čtyři představitelé stejného knihkupectví. Lui Por a Cheung Chi-ping se podobně jako on ztratili v pevninské Číně, jejich kolega Lee Po dokonce přímo v Hongkongu. Jeho rodina o něm od prosince nevěděla a místní policie neměla záznam o tom, že by překročil hranice.

Pokud jej Číňané unesli přímo z města, znamenalo by to vážné narušení hongkongské autonomie. Lee je však už na svobodě a tvrdí, že do Číny odešel dobrovolně.

Detaily svého pobytu líčit nechce, sdílní nejsou ani další propuštění - Lui a Cheung. Všichni tři patrně spolupracují s čínskými úřady, což se jim může vyplatit.

I samotný Lam Wing-kee dostal od Pekingu v přepočtu 300 tisíc korun jako náhradu za ušlý zisk z uzavřeného knihkupectví. Místo odevzdání disku s údaji zákazníků však svolal tiskovou konferenci - svoboda je pro něj prý cennější než peníze.

Pětici zadržených knihkupců uzavírá švédský občan Gui Minhai, kterého Číňané zřejmě unesli v Thajsku. Ten dosud zůstává pod zámkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video