Ulice Urumči hlídají tisíce vojáků a policistů (8. září 2009)

Ulice Urumči hlídají tisíce vojáků a policistů (8. září 2009) | foto: AP

Peking vyšle do znesvářeného Urumči sedm tisíc „usmiřovačů“

  • 2
Čína se doposud snažila vyřešit spory mezi etnickými Číňany a Ujgury, které se v Urumči znovu rozhořely minulý týden kvůli "stříkačkovým" útokům, masivním nasazením vojska. Teď ale na západ Číny posílá sedmitisícovou armádu, jejíž hlavní zbraní budou ústa. Tisíce komunistů by měly místním pomáhat s řešením každodenních sporů.

V Urumči by se dalo napětí krájet. Minulý týden vyšli etničtí Číňané (Chanové) do ulic, aby vykřičeli svoji nenávist vůči komunistickým bossům, kteří je prý neumí ochránit před útoky převážně muslimských Ujgurů.

Jejich gangy údajně chodí po městě a otrávenými jehlami píchají Chany. Nemocnice už přijaly 531 bodnutých, ale pouze ve 106 případech je možné "stříkačkový" útok prokázat. Úřady už v souvislosti s útoky zatkly 45 lidí. Hrozí jim až trest smrti. Následné masové nepokoje zanechaly pět mrtvých a čtrnáct zraněných. - více čtěte zde

Hlídky jako ochrana před separatisty

Komunističtí předáci nyní přišli s nápadem, že do neposlušné provincie vyšlou sedm tisíc komunistických poslů harmonie. "Úředníci půjdou od dveří ke dveřím a budou s lidmi řešit jejich spory," řekl Wang Le-čchüan sekretář komunistické strany Ujgurské autonomní oblasti.

Ulice Urumči hlídají tisíce vojáků a policistů (8. září 2009)

Ulice Urumči hlídají tisíce vojáků a policistů (8. září 2009)

Mírotvůrci by měli místní především přesvědčit, že je vláda schopná potrestat kriminálníky a vyvolat v lidech opět pocit bezpečí. Komunisté se totiž nejvíce obávají toho, že se rozlícení lidé lehce nechají zvábit údajnými separatisty jako na začátku července, kdy si nepokoje ve městě vyžádaly téměř dvě stovky mrtvých.

"Jsou to etničtí separatisté, kdo vytvářejí atmosféru teroru, podkopávají národní jednotu a narušují veřejný pořádek," řekl v neděli regionální šéf Komunistické strany Wang Le-čchüan.

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991.                                                         zdroj: BBC

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video