Peking se v této zimě dočkal prvního sněhu. (17. únor 2009) | foto: Profimedia.cz

Peking si chemicky zařídil sníh a déšť, katastrofické sucho však trvá

  • 33
Obyvatelé čínské metropole se dočkali prvního letošního sněhu. Na střechy a ulice Pekingu začal dopadat po vstřelení chemikálií do mraků. Číňané uměle vyvolali i krátký déšť, ale ani ten neskoncoval s katastrofálním suchem na severovýchodě země.

Peking trápí nejhorší sucho za posledních téměř čtyřicet let. Situace s nedostatkem vody v městské vodovodní síti se blíží kritickému stavu. Ve městě se 17 miliony obyvatel během letošní zimy dosud pršelo jen dvakrát. Číňané se proto rozhodli pomoci si chemicky.

"Jednotka pekingského střediska pro změnu počasí vystřílela do mraků 426 kapslí s jodidem stříbrným, a to z 28 odpalovacích základen meteorologických raket ve městě," řekl agentuře Nová Čína náměstek ředitele střediska Čang Čchiang. Mraky daly, co z nich chemie dokázala získat, a sucho pokračuje, dodal.

Peking se v této zimě dočkal prvního sněhu. Na snímku historická část čínské metropole. (17. únor 2009)

Čínská média nicméně konstatovala, že sněhu nebylo dost. Dosavadní zdroje vody pro městský vodovod nestačí a odborníci hovoří o tom, že v budoucnosti bude třeba vodu do čínské metropole přivádět ze vzdálenosti až několika stovek kilometrů.

V osmi provinciích stav nouze

Ještě horší je však situace v patnácti provinciích v centrální a severní části země, které trpí suchem, jaké lidé nepamatují již přes půl století.

Vláda již počátkem února vyhlásila v osmi nejpostiženějších provinciích stav nouze prvního stupně, který signalizuje skutečně katastrofální stav. V dalších sedmi provinciích platí stav nouze druhého stupně, označující "vážné nebezpečí".

Peking se v této zimě dočkal prvního sněhu. (17. únor 2009)

Nedostatkem vody trpí v celé postižené oblasti asi dva miliony kusů dobytka, nedostatek pitné vody pociťují i 4,3 milionu lidí na venkově.

Ve velkém nebezpečí je úroda, která má být o 20 až 50 procent nižší. V nejpostiženější provincii Che-nan je už zničeno přes šedesát procent obilnin.

Vláda vyhlásila program pomoci postiženým oblastem, který má zajistit aspoň minimální zavlažování rýžových polí. Desítky tisíc pomocníků mají zajišťovat pitnou vodu pro lidi a co největší počet dobytka. Počítá se také s dalšími pokusy vyvolat déšť vystřelováním chemických prostředků do mraků.

,

Video