Zadržení čínského kapitána vyvolalo protesty. Davy Číňanů se shromáždily před japonskou ambasádou v Pekingu (18. září 2010)

Zadržení čínského kapitána vyvolalo protesty. Davy Číňanů se shromáždily před japonskou ambasádou v Pekingu (18. září 2010) | foto: AP

Peking přerušil vyšší kontakty s Tokiem kvůli námořníkovi ve vazbě

  • 1
Čína se rozhodla přerušit styky s Japonskem. Pekingu vadí, že japonský soud uvrhl do vazby čínského kapitána, jehož plavidlo Japonci nedávno zadrželi ve sporných vodách. Číňané žádali jeho propuštění, pak hrozili, ale marně. Japonský soud muži prodloužil vazbu.

"Čína pozastavila své bilaterální výměny na provinční i ministerské úrovni," oznámilo čínské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP Číňané odložily dvoustranné rozhovory ohledně těžby uhlí i plány na rozvoj užší letecké spolupráce mezi oběma státy.

Peking je naštvaný. Začátkem září se totiž jedna čínská rybářská loď srazila se dvěma plavidly japonské pobřežní hlídky. Námořníci posádku škuneru zadrželi. Jenže podle Číňanů neprávem a na jejich území.

Incident se odehrál ve sporných vodách kolem ostrovů, které se japonsky jmenují Senkaku a čínsky Tiao-jü-tchaj. Strategicky umístěnou oblast ve Východodčínském moři si nárokují oba dva asijské státy.

Japonci propustili skoro celou posádku, všech čtrnáct námořníků. Kapitána ale drží ve vazbě dál. Viní ho za srážku a soud nyní prodloužil jeho vyšetřovací vazbu do 29. září.

SPORNÉ OSTROVY

Diskutované ostrovy jsou blízko strategicky důležitých obchodních tras, nabízejí ideální podmínky pro rybolov a má se za to, že ukrývají velká ropná ložiska.

Nyní je spravují Japonci, ale obě země prohlašují, že jim ostrovy patří.

Ostrovy Senkaku



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video