Model jednoho z parků, kde Čína plánuje hostit zimní olympiádu v roce 2022. | foto: IOC , Profimedia.cz

Peking chce hostit zimní olympijské hry. Že nemá sníh, Číňanům nevadí

  • 133
Peking si dělá zálusk na to, že bude první metropolí, která hostila letní i zimní olympijské hry. Číňané nyní usilují o pořádání zimních olympiády v roce 2022. Co naplat, že v Pekingu ročně v průměru spadnou tři milimetry sněhu. Úřady proto chtějí vypumpovat velkou vodní nádrž, která je zdrojem obživy místních rybářů, a tuny vody přeměnit na umělý sníh.

Pohoří v pekingské provincii jsou suchá. Nesněžilo zde přes dva měsíce a vegetace je tak malá, že se zde mohou jen s obtížemi pást kozy. Pro pořádání zimních olympijských her poněkud nevhodné podmínky, chtělo by se říct. Skepse ohledně osudu suchých vršků však musí jít stranou před umanutostí pohlavárů čínské komunistické strany. Ta má v zádech druhou nejsilnější ekonomiku světa.

Peking chce hostit zimní olympijské hry. Že nemá sníh, Číňanům nevadí.

Strana rozhodla, že se v Číně olympijské hry pořádat budou, nehledě na zcela nevhodné podnebí. Nevadí fakt, že Čína v zimních sportech zrovna nevyniká, ani to, že Peking se dlouhodobě potýká s obrovským znečištěním ovzduší (více o něm se dočtete zde).

Jak daleko Čína ve své touze po hostitelství olympioniků zajde? S blížícím se termínem, kdy Mezinárodní olympijský výbor rozhodne o pořadatelství mezi Pekingem a kazašskou Almaty, začínají plány Číny nabírat jasnější obrysy. Nedostatek sněhu má podle Číňanů jednoduché řešení, které se skrývá ve vodní nádrži Jen-čou, píše server The Times.

Zásah do životního prostředí

Nádrž nyní slouží k obživě tisícovkám rybářů a je na ni navázán život dalších statisíců lidí. Úřady však plánují velkou část nádrže vypustit (údajně až stovky tisíc tun vody) a vodu využít na tvorbu umělého sněhu, který vyřešil problém s nedostatkem přírodního „skluziva“ i během posledních zimních olympijských her v Soči.

Schéma olympijských sportovišť nedaleko Pekingu.

Číňanům vůbec nevadí, že vodu či hotový sníh budou muset ke sportovištím dopravovat desítky kilometrů. Rybáři a lidé, kteří u nádrže žijí, jsou z plánu úřadů rozmrzelí. „Vláda chce odčerpat vodu, tak odčerpá vodu,“ shodují se odevzdaně. 

Přírodní sníh Čína může nabídnout v horském středisku ve městě Čang-ťia-kchou. To však platí za jedno z nejznečištěnějších v zemi. Ochráncům životního prostředí navíc na megalomanském projektu vadí zejména fakt, že by se umělý sníh tvořil z vodních zásob v už tak velmi suchém regionu.

Svůj ambiciozní projekt Peking však i přesto prezentuje jaksepatří megalomansky - v sérii počítačových grafik plných zasněžených kopců, sportovců klouzajících po velkých vrstvách sněhu a nádherných miniatur. Pochopitelně se odvolává také na úspěch při pořadatelství letních her v roce 2008.

Peking jako hlavní favorit na olympiádu

Pekingu však v možném hostitelství nahrává i další faktor. Největší favorit Oslo totiž z boje o pořadatelství odstoupilo, připomíná server Business Insider. Podle předběžných zpráv mělo norské hlavní město celkovou známku v hodnocení olympijského výboru 8,9 z 10. Peking byl druhý se známkou 8,3, Almaty pak třetí se 7,3.

Model jednoho z parků, kde Čína plánuje hostit zimní olympiádu v roce 2022.

Favorit by tak měl být jasný. Komisaři ale Pekingu vytýkají několik věcí. První je výše zmíněný fakt, že většina sportovišť by musela být zasněžena umělým sněhem. Problémem je také to, že téměř polovinu z nich by bylo potřeba vybudovat od základu nové.

Výboru vadí i dlouhá dojezdová vzdálenost z Pekingu. Do areálů pro běh a skoky na lyžích a biatlon by sportovcům cesta trvala bezmála tři hodiny. Nedostatek hotelů v oblasti je spíše minoritním problémem. Naopak fakt, že Čína velké zimní sportovní události běžně nehostí, by uškodit mohl.

Pořadatel zimních olympijských her bude vybrán na 127. zasedání Mezinárodního olympijského výboru 31. července 2015 v Kuala Lumpur.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue