Roman Pekárek ještě jako poslanec ODS ve sněmovních lavicích. Nyní není ani v ODS a do Sněmovny se nejspíš na delší dobu také nepodívá.

Roman Pekárek ještě jako poslanec ODS ve sněmovních lavicích. Nyní není ani v ODS a do Sněmovny se nejspíš na delší dobu také nepodívá. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Koalice přišla o jednoho poslance, Pekárek si už balí do vězení

  • 80
Až v úterý začne schůze Sněmovny, mezi omluvenými bude i poslanec Roman Pekárek. V pondělí si na poště vyzvedl výzvu k nástupu do vězení, na jednání Sněmovny proto bude v následujících dnech chybět.

"Omluvil jsem se paní předsedkyni Sněmovny z jednání, protože si zařizuji důležité osobní věci," řekl iDNES.cz Pekárek. Jeho omluva platí už od úterý, kdy pokračuje 51. schůze Sněmovny.

Pekárek tak bude chybět například u dalšího pokusu omezit imunitu zákonodárců. Na programu je také snaha regulovat anonymní akcie či zavést povinně elektronické recepty.

Koalice má nyní 97 hlasů. Při hlasování jí vypomáhají nezařazení poslanci. Mezi ně patří i Pekárek, jenž kvůli soudu opustil ODS. Hlasoval třeba pro církevní restituce. Vláda si i bez něj nejspíš převahu ve Sněmovně udrží. Pro zmiňované navýšení DPH a další změny, které mají odlehčit státnímu rozpočtu, v prosinci hlasovalo 102 poslanců. Tehdy ale Pekárek chyběl. Omluven byl také v lednu, když se opozice neúspěšně pokusila svrhnout vládu, ani to se jí ale nepodařilo. Navíc sociální demokracie je také oslabena o jednoho poslance, ve vazbě je stále David Rath.

Pekárek nechce říct, kde si odpyká trest

Kdy Pekárek do vězení nastoupí, nechce poslanec upřesňovat. Stejně jako to, kam musí nastoupit. "Informace v dopise jsou určeny mně a jsou poměrně dost osobní, závažné a řekl bych i životně tragické, takže když dovolíte, tak bych si je ponechal pro sebe," doplnil politik.

Česká televize uvedla, že politik má nastoupit do věznice v Hradci Králové - Pouchově.

Podle mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzany Steinerové je lhůta, ve které se odsouzení musí dostavit do vězení, pět dnů. Pekárkovi začíná běžet od úterý. Teoreticky tedy vyprší v sobotu. Protože se do ní započítávají pouze pracovní dny, poslanec může do vězení nastoupit až v pondělí. To je ovšem krajní limit, zda Pekárek nastoupí k výkonu trestu dříve, záleží čistě na něm. Jeho rozhodnutí by ale mělo kopírovat úřední hodiny.

Pekárek si ponechá poslanecký mandát

Výzvu k nástupu do vězení vyšší soudní úřednice vyhotovila v pondělí 28. ledna. Na její vyzvednutí měl adresát desetidenní lhůtu. Pekárek již dříve uvedl, že zásilku si vyzvedne a nástupu do vězení se vyhýbat nebude. Poznamenal ale také, že si ponechá mandát poslance. Dále tak bude pobírat plat bez náhrad.

Sotva Pekárek vstoupil jako náhradní poslanec do Sněmovny, odvolací soud jej poslal na pět let do vězení za to, že si ještě jako kolínský místostarosta řekl o úplatek v souvislosti s prodejem pozemků v průmyslové zóně.

Politik v kauze chce využít dovolání. To ale nemá odkladný účinek a do vězení proto musí nastoupit.

Vláda na konci ledna posvětila zákon, který by umožnil plat zavřeným politikům sebrat. Zákon ale ještě musí projít parlamentem. Pokud by začal platit v tomto funkčním období, vztáhl by se nejspíš i na Pekárka. Mzdu by mu ale Sněmovna nemohla vzít zpětně (více o novém zákonu čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video