Poslanec ODS Roman Pekárek na prosincové schůzi Poslanecké sněmovny (4.

Poslanec ODS Roman Pekárek na prosincové schůzi Poslanecké sněmovny (4. prosince 2012) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Pekárek by měl odejít, říkají jeho kolegové ze Sněmovny

  • 88
Reakce politiků na verdikt Vrchního soudu v Praze nad poslancem Romanem Pekárkem jsou jednoznačné: člověk odsouzený za korupci nemá ve Sněmovně co dělat. Soud v úterý v odvolacím jednání poslal na pět let do vězení Pekárka za to, že si řekl o milionový úplatek.

"S panem poslancem jsem telefonicky hovořil a vyřídil jsem mu vzkaz, že bychom velmi uvítali, aby se mandátu vzdal, protože škodí sám sobě i nám. On mi řekl, že se rozmýšlí, ale že to teď neví. Jestli uposlechne, to je bohužel jen na něm," řekl iDNES.cz Marek Benda, nový předseda poslaneckého klubu ODS.

"Poslanec, který je pravomocně odsouzený za trestný čin korupce, by měl okamžitě sám odejít ze Sněmovny. Měl by se vzdát mandátu," řekl místopředseda ODS, poslanec a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zároveň podotkl, že silou si odchod poslance vynutit nelze. "Ústava nepředpokládala, že zde budou poslanci pravomocně odsouzení za takto závažnou trestnou činnost," dodal Pospíšil. Sněmovna by se proto podle něj měla vrátit k návrhu šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), podle něhož poslanci zanikne mandát, když spáchá úmyslný trestní čin.

Trest za obchod s pozemky

Pekárka odvolací soud pěti lety vězení potrestal za to, že v roce 2009 nabídl podnikateli Petru Ličkovi, že mu za milionový úplatek u města zařídí prodej pozemků v průmyslové zóně Šťáralka. A to za 15 milionů korun. Znalec přitom hodnotu pozemků vyčíslil na 41 milionů.

Zda úplatek Pekárek skutečně přijal, soud neprokázal. Konstatoval ale, že trestný čin se stal už jen tím, že si o peníze řekl a Lička souhlasil. Jednání obou zachytila nahrávka, kterou později zveřejnila média.

ODS podle Pospíšila na Pekárka už nemá žádný vliv, kterým by ho mohla k takovému kroku donutit. Pekárek na začátku listopadu dočasně pozastavil členství v partaji. Stalo se tak poté, co koalici pomohl prohlasovat třeba balík úspor či církevní restituce (více o kroku poslance vůči své straně čtěte zde).

"Pan Pekárek neměl vůbec nikdy do Poslanecké sněmovny nastupovat. Já chápu, že netušil, do čeho jde, nicméně, zvláště teď, potom co je odsouzený, tak ho veřejně vyzývám, aby opustil svůj poslanecký mandát, protože není síla kromě něho samotného, která ho toho mandátu může zbavit. Ať nedělá ostudu Poslanecké sněmovně, ať dál neznevažuje ústavní instituci," řekl předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Pekárek po soudu nešel na jednání Sněmovny

Sám Pekárek se ke složení mandátu v úterý bezprostředně po jednání odvolacího soudu nevyjádřil (více o rozsudku čtěte zde).

Na úterní odpolední jednání ve Sněmovně nedorazil a Marek Benda nepředpokládá, že by tomu bylo jinak ve středu.

Koalici přitom ve Sněmovně čeká do konce roku několik důležitých hlasování a lze předpokládat, že Pekárek by její návrhy opět podpořil. Poslanci budou hlasovat například o státním rozpočtu či zvýšení platů soudců. Gazdík ovšem míní, že k prosazení reformního balíčku a návrhu zákona státního rozpočtu bude mít koalice dostatek hlasů i bez Pekárka.

Ostatně, pokud by se Pekárek vzdal mandátu, místo něj do lavice usedne další politik ODS. V pořadí další na kandidátní listině je náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc si nedovede představit, že by Pekárek nadále zůstal poslancem. "Podle mého názoru každý, kdo je odsouzen pravomocně, navíc pro úmyslný trestný čin, o to horší, že se jedná o korupci, by se měl vzdát mandátu," uvedl Tejc, podle něhož by v takovém případě neměly platit žádné výjimky.

ODS by podle Tejce měla veřejně dát najevo, že nestojí o Pekárkův hlas ve Sněmovně a veřejně jej vyzvat, aby nechodil na jednání Sněmovny. Pekárek by podle Tejce mohl párovat vazebně stíhaného poslance ČSSD Davida Ratha.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video