Lékař se musí zeptat na názor i třeba 12letých dětí. I když nebude hrát roli. Ilustrační foto.

Lékař se musí zeptat na názor i třeba 12letých dětí. I když nebude hrát roli. Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

„Co si myslíš o vyšetření?“ musí se ptát doktoři dětí. Názory zapíšou

  • 445
Návštěva dětského lékaře se od dubna trochu protáhne. Podle nového zákona o zdravotních službách se musí pediatr zeptat na názor i nezletilého pacienta a zapsat ho do karty. I každý kontakt s ním. Navíc bez souhlasu rodiče nebudou smět doktoři ošetřit mladistvé do 18 let.

Pediatři se obávají, že je úprava jen zbytečně administrativně zatíží. "Součástí dokumentace pacienta bude muset být také poučení a souhlas rodiče s léčbou, ptát se navíc musíme i na názor pacienta," řekl předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.

Podle zákona se má lékař zeptat na názor dítěte, které je s ohledem na svůj věk schopné služby posoudit a vyjádřit se k nim. To je podle pediatrů vágní formulace, takže není jasné, koho se už pediatři musejí ptát a koho ještě ne. 

Dané také není, jak vlastně mají lékaři souhlas zaznamenat. "Snažíme se s právníky vymyslet, jak procedury zjednodušit. Připravujeme například formuláře, které bude potřeba jen podepsat. Pokud ale třeba dvanáctiletý pacient nebude se zákrokem souhlasit, bude potřeba vypsat důvody, proč léčbu nechce," dodal Neugebauer.

U dětí do 15 let nebude mít přitom názor žádný význam, nicméně v dokumentaci musí být. U nezletilých mezi 15 a 18 roky už se bude brát v potaz. Pokud si například nebudou přát očkování, ale jejich rodiče ano, musí lékař do 24 hodin zkontaktovat soud a ten určí opatrovníka, který rozhodne. Už pro účely soudu musí být názory všech zúčastněných pečlivě zaznamenávány.

Co zákon zavádí

Podle nového zákona, který vstoupí v platnost od dubna, mohou lékaři poskytnout péči nezletilému pacientovi bez ohledu na jeho věk jen se souhlasem jeho rodičů. Výjimkou jsou akutní případy, kdy souhlas nadále nebude potřeba. V současnosti lékař sám posuzuje vyspělost nezletilého dát souhlas.

V případě, že jde o zákrok, který mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav dítěte, je potřeba souhlas obou rodičů, což může působit potíže například u rozvedených rodin (více o problému zde).

V kartě bude muset být zaznamenán i každý kontakt mezi zdravotníkem a pacientem. "Je potřeba, aby ministerstvo přesně určilo, jak nařízení aplikovat do běžné praxe. Nedovedu si představit, že bychom do dokumentace pokaždé zapisovali, že sestra přidržela dítě při očkování," namítla pediatrička a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová. Výsledkem podle ní bude prodloužení čekacích dob a velký diskomfort všech zúčastněných.

Za nesprávnou administrativu i konec činnosti

Pokud lékaři nařízení nebudou dodržovat, hrozí jim pokuty, v krajním případě jim může být až ukončena činnost. "Krajský úřad, u kterého jsou pediatři registrováni, může v případě, že nebude s administrativou spokojen, udělit sankci, případně až rozvázat registraci," dodal Neugebauer.

Proč zákon celou změnu zavádí, lékaři sami netuší. "Popravdě by mě to zajímalo, ale na to se musíme ptát těch, kdo to vymysleli, a poslanců, kteří to schválili," prohlásil lékař.

Podle předsedy sněmovního zdravotnického výboru Borise Šťastného je cílem paragrafu ochrana jak dětského pacienta, tak lékaře. "Odvíjí se to od zkušeností ze zahraničí. Nebude to tak administrativně náročné, jak se lékaři obávají, jde jen o udělování kvalifikovaného souhlasu," oponuje.

"Předmětná úprava byla do zákona zařazena na základě požadavku 'ochránců lidských práv', kteří požadovali specificky upravit problematiku poskytování zdravotních služeb nezletilým pacientům," uvedlo ministerstvo zdravotnictví s tím, že už dnes zákonný zástupce doprovází nezletilé do zdravotnických zařízení a vyslovuje souhlas s poskytovanou péčí.

Na alergologii ani v sedmnácti bez rodičů

U registrujících lékařů, tedy u pediatrů, zubařů a gynekologů, mohou rodiče podle nového zákona předem svolit, aby děti starší 15 let ordinaci navštěvovaly samy, případně mohou upřesnit, kdo může děti doprovázet a udělovat následný souhlas. "Pokud například takové svolení rodič své sedmnáctileté dceři nedá, gynekolog by měl takovou pacientku bez doprovodu rodičů odmítnout," vysvětlila Kateřina Červená z Ligy lidských práv.

Problémy podle ní zůstanou u neregistrujících lékařů a specialistů, například na ambulanci nebo alergologii, kam by rodiče v podstatě měli své děti doprovázet až do jejich zletilosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video