Pecina: Založení ultrapravicových stran je pochybné, využijeme to proti nim

  • 72
Krajně pravicové strany – Dělnická a Národní – vznikly za podivných okolností. První zneužila podpisy posbírané republikány. U té druhé existuje podezření, že její představitelé dokumenty potřebné pro založení strany zfalšovali. "Ty archy jsou podezřelé na první pohled," říká ministr vnitra Martin Pecina.

Viděl jste podpisové archy, které obě strany předkládaly při žádosti o registraci?
Ano. Částečně jsou věrohodné, ale v podstatné části se mi zdály podivné.

V čem?
Když se na ty archy podíváte, tak je vidět, že celé stránky jsou psané třeba jednou propiskou a evidentně i jednou rukou. Takže to je první podivná věc. A potom jsem skutečně letmým zkoušením zjistil, že některá rodná čísla nejsou pravá, nejsou taková, jaká mají být. To se dá zjistit poměrně jednoduše – dělením číslicí 11. Takže ty archy si zaslouží, aby byly důkladně zkoumány.

Při registraci před sedmi roky je evidentně nikdo nezkoumal.
V tomto případě se to pravděpodobně nestalo. Ono se to ale má tak, že některé věci příslušný úředník udělat podle zákona musí, něco může a něco vysloveně nesmí. V tomto případě zákon neukládá, aby zkoumal jednotlivé osoby na předkládaných arších. Pokud by ale byl na pochybách, tak to zkontrolovat může.

Sám jste však řekl, že ty archy byly na první pohled popsány jednou rukou. Proč to nikdo nezkontroloval?
Pravděpodobně to přehlédli. Ale pravda je, že i při letmém listování to vypadá podezřele.

podvody s podpisy

- MF DNES minulý týden upozornila na to, že založení obou krajně pravicových stran neproběhlo zřejmě podle zákona. 
- Šéf Dělnické strany Tomáš Vandas byl dříve členem republikánské strany a z jejího sekretariátu odnesl už podepsané archy, které republikáni sbírali pro případ, že je zruší. 
- Zakladatelé Národní strany dostatečný počet hlasů nestihli získat, a tak pravděpodobně část podpisových archů zfalšovali. Úředníci ministerstva vnitra ani na jeden z podvodů nepřišli.

A vy jste to s těmi úředníky už nějak řešil?
Bylo by komplikované, kdyby úředníci ministerstva vnitra při vzniku nějaké strany měli kontaktovat každého člověka, který je na podpisových arších. Byla by to neoprávněná šikana těch lidí. Nicméně svým podřízeným řeknu, aby příště nebyla kontrola pouze formální.

Půjde na základě zfalšovaných údajů některou ze stran zrušit?
Jestliže strana byla jednou založena nebo vznikla a ministerstvo její vznik povolilo, tak již nemůže být zrušena ministerstvem. Už jsem ale zadal právníkům našeho úřadu, aby tu věc důkladně posoudili. Pokud se potvrdí podezření, že skutečně došlo k manipulaci, použijeme to jako argument pro Nejvyšší správní soud.

Budou vaši právníci řešit i to, jestli se některý z představitelů obou stran nedopustil podvodu nebo zneužití osobních údajů?
Ano. Takové to zadání je. Oni posoudí, jestli mohlo dojít k podvodu nebo k jinému trestnému činu. Zároveň řeknou, zda neuběhla příliš dlouhá doba na to, aby mohl být někdo za případný trestný čin stíhán. Proto zatím nevím, jestli se kvůli tomu obrátíme i na policii.

Neměla by se tím policie přesto zabývat rovnou, bez vašeho podnětu?
Policie už řeší dva podněty, které souvisí s předvolebními spoty obou stran. V souvislosti s tím vaším novým zjištěním určitě není nutné policii nějak napovídat. Myslím, že na základě vašich článků se o to už začala zajímat sama.

Zmínil jste, že ty nové informace použijete při dalším návrhu na zrušení obou zmíněných ultrapravicových stran. Už víte, jak žádosti odůvodníte?
Počítám, že silným argumentem u soudu budou například předvolební spoty obou stran. My zároveň dáváme dohromady všechny dokumenty, které jasně ukážou, že obě strany vyznávají ideologie, které vedou k potlačování práv a svobod.

Váš předchůdce Ivan Langer s žádostí zrušit Dělnickou stranu neuspěl. Proč?
Ta žádost byla připravována ve velkém spěchu. Vznikla během dvou týdnů. Teď už to nepodceníme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue