Ministr vnitra Martin Pecina uspěl ve Sněmovně s protikorupčním balíčkem. Nad osudem návrhu ale visí otazník - když ho odmítne Senát, skončí úplně pod stolem.

Ministr vnitra Martin Pecina uspěl ve Sněmovně s protikorupčním balíčkem. Nad osudem návrhu ale visí otazník - když ho odmítne Senát, skončí úplně pod stolem. | foto: ČTK

Pecina přes nesouhlas ODS protlačil korunního svědka v boji s korupcí

  • 399
V boji s korupcí a jinou závažnou trestnou činností by podle poslanců policie měla mít šanci využít "korunního svědka". Ten by mohl získat beztrestnost za klíčové svědectví, které pomůže rozbít například zločinecký gang. Pro byli poslanci ČSSD, komunisté, lidovci a zelení. ODS avizuje, že zákon zastaví v Senátu.

Sociálním demokratům, komunistům a zeleným, jimž pomohli i jednotlivci z KDU-ČSL, se také ve Sněmovně podařilo prosadit zákon o lobbingu, podle nějž budou muset být lobbisté evidováni a poslanci by měli nahlašovat všechny kontakty s nimi.

"Není to žádný Pecinův balíček, je to vládní návrh zákona," hájil svůj protikorupční balíček ve Sněmovně ministr vnitra Martin Pecina, který vede kandidátku ČSSD v Praze.

Sejdou se ještě den před volbami

Poslanci se sejdou ve Sněmovně ještě jednou, pouhý jeden den před volbami - a to hlavně proto, aby hlasovali o vetu prezidenta Václava Klause, který se týká zvýšení povinného podílu biopaliv v benzinu a naftě.

Aby nemuseli svolávat mimořádnou schůzi, na níž by již podle jednoho z právních výkladů nesměli přehlasovávat Klausovo veto, přerušili poslanci úterní, poslední řádnou schůzi - ještě před hlasováním o návrhu ČSSD na zavedení přímé volby prezidenta.

27. květen, tedy den před volbami, je ale čtvrtek a to je podle pravidel parlamentu den, kdy se mají konat hlavně interpelace na premiéra a na členy vlády.

Občanští demokraté proto označili jednání o korunním svědkovi i o posílení pravomocí policejních agentů za předvolební mítink sociální demokracie, kterého se nebudou účastnit. "Občanští demokraté nebudou takové taškařici asistovat," prohlásil šéf jejich poslanců Petr Tluchoř. Očekává, že zákon odmítne Senát a skončí pod stolem.

Poslanci ODS se pak do diskuse k vládnímu protikorupčnímu balíčku nehlásili. Výjimkou byla advokátka Klára Slámová, která se dnes stala novou poslankyní, když nahradila pražského poslance ODS Daniela Reisiegela, jenž odešel do NKÚ.

A právě Slámová se do institutu korunního svědka tvrdě opřela. "Udavači rádi udělají cokoli, aby získali výhodu. Tento návrh dává udavačům zelenou," prohlásila Slámová. Ale 93 poslanců ČSSD, lidovců, zelených a KSČM mělo jiný názor a pro zákon zvedli ruku.

Korunní svědek by mohl získat beztrestnost tak, že by státní zástupce zastavil trestní stíhání na základě písemného svolení nejvyššího státního zástupce - a to v případě zločinů, u nichž je horní hranice trestní sazby nejméně osm let a které byly spáchané členy organizované skupiny. Podobně využívají korunního svědka například v USA v boji proti mafii.

Komunisté pro zákon s korunním svědkem zvedli ruku, i když do něj neprosadili majetková přiznání pro nejbohatší lidi. Vládní protikorupční balíček vedle korunního svědka rozšiřuje také výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy.

Budou se muset lobbisté zaregistrovat?

Podle schváleného zákona o lobbingu se budou muset lobbisté zaregistrovat u ministerstva vnitra. Veřejní funkcionáři by schůzky s nimi měli hlásit jednou za čtvrtletí ministerstvu vnitra, poslanci a senátoři mandátovému výboru.

Lobbistům by za porušení pravidel hrozila až milionová pokuta a pětiletý zákaz činnosti. Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS návrh kritizovala jako věcně špatný, protože každý, kdo bude chtít zákon obejít, nebude lobbovat u poslanců, ale přímo u vedení stran. V takovém případě se totiž lobbing nebude muset hlásit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video