Martin Pecina

Martin Pecina | foto: iDNES.cz

Pecina: Na hranicích s Německem se neděje nic významného

  • 103
Ministr vnitra Martin Pecina odmítá, že by počty kontrol na česko-německých hranicích byly dramaticky vyšší. Systém kontrol trvá na hranicích již několik let od vstupu České republiky do Schengenu. Podle Peciny však Němci provádějí tyto kontroly standardně podél celé hranice, tedy i s Rakouskem a Polskem.

Premiér Jan Fischer v úterý vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby se šikanou českých řidičů zabýval. "Samozřejmě pošlu dopis, nicméně jsem už o tom jednal s německou stranou a už jsme přijali i nějaká opatření tak, aby čeští řidiči byli informovaní, co je může v Německu čekat," popsal ministr Pecina iDNES.cz své kroky.

Od počátku roku si na vnitru už osm českých řidičů stěžovalo na jednání bavorské policie při silničních kontrolách. Celkem ministerstvo eviduje od ledna 2008 přes 100 stížností na německou policii a 25 na rakouskou. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na arogantní chování policistů a celníků v civilu a civilních autech.

"Samozřejmě když se vyskytnou excesy, tak se to musí nějakým způsobem řešit, ale těch excesů nijak nestouplo. Pokud vím, je žádostí za poslední dobu v řádu jednotek, ne stovek, jak se říká," tvrdí ministr vnitra. Čeští řidiči jsou však nejvíce překvapeni, že je zastavují policisté v civilu a to u nás není běžné, dodal.

Ministr a mluvčí, každý má jiné indicie

Podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé existují indicie, které poukazují na to, že se bavorské hlídky od začátku roku zaměřily na drogy. Příčinou má být špatný výklad novely českého trestního zákona týkajícího se držení marihuany (o testech moči německými policisty čtěte zde).

Pecina s tím však nesouhlasí. "Já jsem tu informaci taky slyšel, ale prostě ten počet stížností, které dostáváme, není větší než byl loni. Nemám jinou indicii o tom, že se tam něco významného děje."

Rady řidičům

Co doporučuje české ministerstvo vnitra

Podrobte se kontrole. Případné odmítnutí je legitimním důvodem pro zadržení a předvedení na policejní stanici. Němci mohou na rozdíl od české policie provádět silniční kontroly i v civilu. Vždy se vám však na požádání musí prokázat služební legitimací.

V Německu je zakázán převoz nožů s delší čepelí než 12 centimetrů. Pozor na to, několik Čechů už za "nedovolené ozbrojování" dostalo pokuty v řádu stovek eur. Podobně je zakázáno vozit po Německu silvestrovskou zábavní pyrotechniku.

Pokud vám policie prohledává zavazadla, žádejte písemné potvrzení (Durchsuchungbescheinigung). Pouze policie v zemi Sasko vám nemusí podle zákona vyhovět. Pokud si chcete na průběh kontroly stěžovat, požádejte policistu o kontakt na jeho nadřízeného a poznamenejte si jeho služební číslo. Na to právo máte. Stížnosti českých občanů také stále shromažďuje české ministerstvo vnitra v Praze.

V Rakousku nezapomeňte, že musíte v autě vozit reflexní vestu, a to v dosahu řidiče. Nestačí mít ji schovanou v kufru. Když nemá řidič peníze na pokutu, policisté mají právo odebrat mu nějakou cennost do zástavy nebo mu dočasně zabavit vůz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue