Středočeský kraj v letošním roce ze svého rozpočtu za poplatky utratí zhruba 74 milionů korun, uvedl Rath.

Středočeský kraj v letošním roce ze svého rozpočtu za poplatky utratí zhruba 74 milionů korun, uvedl Rath. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Pecina mírnil zprávy o hrozbě krajům, hejtmani chtějí dál vracet poplatky

  • 163
Středočeský kraj nebude měnit stávající systém proplácení poplatků ve zdravotnictví, oznámil hejtman David Rath. Ministr vnitra Martin Pecina jej prý ubezpečil, že žádný zákaz proplácet poplatky zatím nevydá. Informaci médií o opačných úmyslech označil za dezinterpretaci. Velké změny nechystají ani jiné kraje.

Hospodářské noviny (HN) napsaly, že ministerstvo vnitra považuje proplácení poplatků za nezákonné a hodlá ho krajům zakázat. - čtěte V lednu zakážu krajům proplácení poplatků, varoval ministr Pecina

Kde se znovu platí

Soudy už vydaly od začátku roku devět předběžných opatření, které zakazují lékárnám proplácet pacientům regulační poplatky. Tyto lékárny jsou v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihomoravském a Středočeském kraji.

"Tyto nemocniční lékárny nyní normálně vybírají poplatky. Zařízení se odvolala, konečný výsledek ale ještě ani v jednom případě není a předběžné opatření tedy zůstává nadále v platnosti," sdělil iDNES.cz předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Podle ČTK ale k jedné změně už došlo. Moravskoslezský kraj tvrdí, že vrchní soud vyhověl jeho odvolání. Plánuje proto, že v opavské a novojičínské nemocniční lékárně začne poplatky znovu proplácet.

Podle grémia by měli mít pacienti shodné podmínky ve všech zařízeních, jinak dochází k nekalé soutěži. "Pacienti jsou rovnocenní, nejde, aby někde platili a jinde ne," je přesvědčen Hampel.

Pecina informace HN dementoval, jde podle něj o "snůšku polopravd a přizpůsobených tvrzení". Ministerstvu podle Peciny nevadí, že se poplatky vrací, problém je ale v tom, jakým způsobem se to děje. Tím, že se podepíše darovací smlouva, nedochází vůbec k přímé platbě. A je tím porušena zákonná norma, uvedl Martin Pecina.

V lednu se podle něj zakazovat proplácení určitě nebude, mohlo by to být možná na začátku února. Ke každému kraji se ale bude přistupovat individuálně.

Pecinu poslechnou jen některé kraje

Kraje se k Pecinově žádosti o změnu systému vracení poplatků staví různě. Některé stejně jako Středočeský kraj odmítají způsob měnit, jiné se tomu nebrání.

"Obdrželi jsme výzvu k zastavení proplácení zdravotnických poplatků. Lhůta proplácení je konec prosince. Až ministerstvo vnitra vydá zákaz zdravotnické poplatky proplácet, tak přestaneme zdravotnické poplatky proplácet," uvedla například krajská radní pro zdravotnictví Pardubického kraje Markéta Tauberová.

Změnu zatím plánují jen tři regiony. Liberecký kraj chce převzít "plzeňský model", který je podle ministerstva v souladu se zákonem. "V Libereckém kraji to (nyní) funguje s malými odchylkami jako v ostatních dvanácti (krajích). Velmi zjednodušeně řečeno, pacient podepíše, že si je vědom svého dluhu vůči zdravotním pojišťovnám a zároveň deleguje na kraj povinnost dluh za něj zaplatit. V Plzeňském kraji pacient musí zaplatit a potom kraj o peníze požádat," vysvětlil radní Novák.

Právě plzeňskou cestou se chce Liberecký kraj vydat, byť je administrativně náročnější a některé pacienty může od žádostí dostat peníze zpět odradit.

Stejnou cestou se vydá také Olomoucký kraj, který způsob proplácení poplatků změnil na posledním zasedání zastupitelstva. "Měníme jen formu poskytování daru Olomouckého kraje, nikoliv rozsah poplatků nebo výčet zdravotnických zařízení," uvedl první náměstek hejtmana Michael Fischer s tím, že na příští rok je na poplatky vyčleněno 40 milionů korun.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD) využívá dary kraje 65 procent pacientů. Kraj bude podle Haška muset změnit systém proplácení tak, aby se správnímu řízení vyhnul. Plzeňský způsob ale není podle něj jediný možný. 

Ostatní kraje ale žádné změny zatím nechystají. "Kraj bude i v příštím roce proplácet poplatky tak jako letos," sdělil hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

"V této chvíli zatím nemáme žádné řešení. Měli bychom postupovat jednotně v rámci krajů a pokud ministerstvo takové rozhodnutí vydá, budeme ho samozřejmě respektovat. Pecina ale nespecifikoval, v čem spatřuje porušení zákona," uvedla vicehejtmanka pro zdravotnictví Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Od začátku února do konce listopadu zaplatil Jihočeský kraj za pacienty ve svých sedmi krajských nemocnicích a šesti lékárnách 60,7 milionu korun. Pacienti zaplatili ze svého 26,8 milionu. Dar od kraje tak využilo 69,4 % pojištěnců. Kraj má letos na poplatky připraveno sto milionů, v rozpočtu na příští rok schválili v úterý zastupitelé 90 milionů korun.

Zlínský kraj je přesvědčen, že k žádnému konfliktu nedochází. "Hradíme regulační poplatky ve zdravotnictví za pacienty, kteří o to požádají, formou darovacích smluv. Jistě nejde o nic nezákonného. Nechystáme žádné změny tohoto systému a na příští rok máme pro tento účel vyhrazenu částku osmnáct milionů," informoval mluvčí kraje Milan Plesar.

Ke změnám se nechystá ani Ústecký kraj. Podle něj nespadá rozhodování o způsobu proplácení do "výlučné kompetence státu regulovat oblast veřejného zdravotního pojištění". "Již z tohoto důvodu je tedy Ústecký kraj nucen odmítnout respektovat doporučení ministerstva," konstatovala mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Způsob proplácení v Plzeňském kraji uznal Pecina jako jediný  nezávadný, nic se zde tedy měnit nebude. "Náš systém byl ministerstvem vyhodnocen jako zákonný. Můžeme v něm dál pokračovat a budeme. V rozpočtu na rok 2010 je na proplácení poplatků připravena suma 12,5 milionů korun," sdělil ekonomický náměstek hejtmanky Milan Chovanec.

Všechny kraje letos vydaly za hrazení poplatků přes 340 milionů korun, píší HN.

Regulační poplatky se platí od ledna 2008, zavedl je bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Pacienti platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za návštěvu pohotovosti 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z pěti tisíc korun na 2 500 korun, stejně jako seniorům nad 65 let.

ČSSD a KSČM se snaží ve Sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince návrh uspěl v prvním čtení, k úplnému zrušení systému regulačních poplatků ale levice nemá dostatek hlasů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video