Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina by měl být ministrem vnitra.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina by měl být ministrem vnitra. | foto: Radek Miča, MAFRA

Pecina, Kohout a další úředníci. Seznam nové vlády už má 14 jmen

  • 651
Do přechodného úřednického kabinetu už bylo navrženo čtrnáct ze 16 členů včetně premiéra Jana Fischera, zjistil deník MF DNES. Ministerstva školství a kultury zůstávají volná; čeká se, zda se na sestavení nové vlády bude podílet i KDU-ČSL.

Do křesla ministra obrany by podle zjištění MF DNES měl usednout jeho dosavadní náměstek Martin Barták. Post ministra financí by mohl dostat dosavadní vrchní ředitel resortu Tomáš Uvíra, ministerstvo dopravy Gustáv Slamečka, dosavadní první náměstek ministra dopravy a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury.

Diplomat Jan Kohout by měl vést ministerstvo zahraničí, ministerstvo vnitra šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Tajemník ministra práce a sociálních věcí Petr Šimerka povýší na šéfa celého rezortu. A ředitel Czech Tourism Rostislav Vondruška bude ministrem pro místní rozvoj.

Dosavadní předseda Českého báňského úřadu Ivo Pěgřímek může převzít zodpovědnost nad ministerstvem průmyslu a obchodu. Ředitel zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta by mohl dostat post ministra zemědělství. Na křeslo ministerstva životního prostředí má usednout Svatomír Mlčoch, vysokoškolský učitel, ekolog a bývalý člen Strany zelených.

Post vicepremiéra pro evropské záležitosti měla původně obsadit ČSSD, nakonec se ale rozhodla, že křeslo přepustí nestraníkovi, který je blíže ODS. V čele resortu by tak mohl usednout náměstek současného ministra Alexandra Vondry Marek Mora, který dříve působil i na ministerstvu školství, než se jej zbavila Dana Kuchtová.

Oprava

O Aleši Pejchalovi jsme na tomto místě mylně uvedli, že byl členem KSČ. Jemu i čtenářům se omlouváme.

Jako o novém ministru spravedlnosti se uvažovalo o Aleši Pejchalovi, ale v jeho případě zřejmě nastane změna. Muž, který v minulosti neuspěl ve snaze o křeslo ústavního soudce, se totiž nezamlouvá ODS.

"Já osobně se domnívám, že se k tomu nyní mohu těžko vyjádřit," řekl iDNES.cz sám Pejchal, který mimo jiné zastupoval stát ve sporu o Chrám svatého Víta. Odmítl říci, zda podobnou nabídku dostal.

Na ministerstvu zdravotnictví se ještě ráno počítalo s Danou Juráskovou, ředitelkou Všeobecné fakultní nemocnice Praha a prezidentkou České asociace sester. Ale křeslo ještě nemá jisté. 

Nejasné je stále obsazení ministerstva školství a kultury. Ta jsou vyhrazena pro nestraníky KDU-ČSL, pokud by strana nakonec k vládě přistoupila.

Seznam ministrů, který se v některých jménech liší, zveřejnil i deník Lidové noviny na webu lidovky.cz.

Jak by mohla vypadat nová vláda

Ministerstvo dopravy
Gustáv Slamečka

Ministerstvo financí
Tomáš Uvíra

Ministerstvo obrany
Martin Barták

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Petr Šimerka

Ministerstvo pro místní rozvoj
Rostislav Vondruška

Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ivo Pěgřímek

Ministerstvo vnitra
Martin Pecina

Ministerstvo zahraničí
Jan Kohout

Ministerstvo zemědělství
Jakub Šebesta

Ministerstvo životního prostředí
Svatomír Mlčoch

Vicepremiér pro evropské záležitosti
Marek Mora

Ministerstvo spravedlnosti
Jedním z kandidátů je Aleš Pejchal

Ministerstvo zdravotnictví
Jedním z kandidátů je Dana Jurásková

Ministerstvo školství
Není jasné

Ministerstvo kultury
Není jasné

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video