Pecina

Pecina | foto: iDNES.cz

Pecina: Chci vědět, co dělá policie na mítincích

  • 65
"Nevyužívejte policii v předvolební kampani," vzkázali ministr vnitra Martin Pecina a jeho první náměstek Jiří Komorous politikům. Reagovali tak na debaty zabývající se úlohou policie při ochraně předvolebních mítinků ČSSD. Na druhou stranu chce ale Pecina na policii důsledněji dohlížet.

Pecina se rázně ohradil proti tvrzení, že by úkoloval policejního prezidenta, jak má při akcích sociálních demokratů postupovat. Na druhou stranu ale dnes novinářům ocitoval zákon, podle kterého je policejní prezident ministrovi přímo odpovědný. "Já zákon hodlám respektovat," řekl Pecina.

Šéf policie ho prý proto bude muset informovat, co hodlá dělat s událostmi, jaké se odehrály například minulou středu na pražském Andělu, kde lidé zasypali předsedu ČSSD Jiřího Paroubka stovkami vajec.

"Problém není vajíčko letící na Paroubka. Problém je vajíčko letící na důchodce, který se přišel podívat na Paroubka. Problém je, když dostanete holí, ať vypadnete," řekl ministr. Policie podle něj na mítincích řeší obecný problém možného násilí, stejně jako například při srazech neonacistů a anarchistů.

Kriticky se na adresu politiků Pecina vyjádřil ještě jednou, při otázce, co je příčinou současného rozmachu zejména pravicových extremistů. "Politici, kteří používají výrazy Třetí říše. Tím říkají, že neonacisté mají podporu," odpověděl ministr.

Na Třetí říši se tak či onak odvolávají politici obou největších stran. Sociálnědemokratický hejtman David Rath nedávno nepřímo srovnal Hitlerovu ekonomickou politiku s tím, jak by se měla řešit současná hospodářská krize. Předseda ODS Mirek Topolánek zase poslal novináři SMS s větou "Es kommt der Tag..." Úsloví "Přijde den..." používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany.

Komorous: Jsem duší policajt

Rozhovor s prvním náměstkem ministra vnitra

V boji proti extremismu má Pecinovi pomoci nový první náměstek, bývalý šéf protidrogové policie Jiří Komorous, který chce například více spolupracovat s tajnými službami.

Reforma ano, ale...

Pecina uvedl, že sice nebude rušit kroky svého předchůdce Ivana Langera, chce ale prověřit některé konkrétní dopady reformy. Problémy má také s prodejem majetku policie a ministerstva. "Nebudeme prodávat majetek, který sice byl připraven k prodeji, ale podle mne ho resort využívá," řekl Pecina. Jde především o rekreační objekty, kam jezdí na dovolenou policisté.

"Už jsem zastavil prodej zařízení Jánošík," uvedl příklad. Právě prodej rekreačních chat ministerstva byl často kritizován jako nesystémový a především výhodný pro některé podnikatele.

Pecina odmítl kritiku bývalého ministra Ivana Langera, podle kterého zastavený prodej majetku zbrzdí reformu policie, protože právě z něj má policie získat potřebné peníze. "Mezi těmito věcmi neexistuje souvislost," řekl Pecina. Na druhou stranu chce ale ministr pokračovat v prodeji pozemků a bývalých budov pohraniční stráže.

Co se v rozběhnuté reformě změní, rozhodne ministr v létě. Tehdy má mít připravený materiál hodnotící její klady i zápory. Už nyní se ale Pecina kriticky vyjádřil k režimu, kdy policisté musí v rámci služby odpracovat 150 přesčasových hodin bez nároku na zvláštní odměnu. Nový zákon o policii jim sice zvedl platy, problém je ale v tom, že někteří policisté tyto hodiny opravdu odpracují a jiní ne.

Langer: Pecina se toho ještě moc nenaučil

Langer ale s Pecinovými plány nesouhlasí. "To, co říká, svědčí jen o tom, že zatím se s resortem neseznámil. Jeho kroky povedou ke snižování platů policistům," tvrdí Langer. Peníze z prodeje majetku jsou podle něj nutné a vnitro je oznámilo ministerstvu financí, aby mělo peníze na rozvoj policie.

Stejně tak kritizuje zřízení nového náměstkovského postu a přijetí Komorouse k policii. "Bude teď náměstek plukovník Komorous řídit prezidenta generála Martinů (Oldřich Martinů, policejní prezident), nebo naopak?", ptá se Langer. Pecina totiž chce, aby v budoucnu byl policejní prezident vždy ve funkci náměstka. Podle Langera by se tak ale musel náměstkem stát také šéf hasičů, a oba by se navíc prali o kompetence s dalšími náměstky, kteří mají na starosti různé oblasti zasahující do práce mužů v uniformách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue