Martin Pecina

Martin Pecina | foto: iDNES.cz

Pecina a Vesecká: V boji proti korupci otevřeme staré kauzy

  • 308
Prověříme kauzu poslance Petra Wolfa, údajná švýcarská konta podnikatele Romana Janouška nebo privatizaci Mostecké uhelné společnosti, slíbili ministr vnitra Martin Pecina a nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká na tiskové konferenci. Znovu se chtějí podívat i na další známé případy.

Ministr Pecina prý už požádal policejního prezidenta, aby mu sepsal ty nejkřiklavější nebo nejvíce medializované kauzy, kde mohla policie nebo státní zastupitelství pochybit. Seznam by měl dostat ještě do konce roku.

Pecina i Vesecká plánují tyto i další kroky v rámci chystaného protikorupčního balíčku, některé ale už v tichosti provedli. Vesecká řekla, že už se například obrátila na všechny celorepublikové policejní útvary a krajská policejní ředitelství s žádostí o seznam případů, kdy podle kriminalistů žalobci uzavřeli kauzy, na kterých se mělo dál pracovat. Podle Vesecké ale žalobci žádný konkrétní podnět neobdrželi.

Pecina pak překvapivě otevřeně naznačil, kde se lze ve státní správě

balíček

V rámci boje proti korupci Pecina plánuje:

- kontrolu starších kauz

- prověrku úředníků, kteří rozhodují o státních zakázkách

- zavedení korunního svědka, který by výměnou za beztrestnost spolupracoval s policií

- zavedení protikorupčního agenta, který by mohl nepřímo nabízet úplatky

- zrušení akcií na majitele

nejčastěji setkat s korupcí. Podle ministra jsou to například zbytečně stavěné čističky odpadních vod v malých obcích, megalomanské projekty vlády a některých ministerstev, předražené dálnice nebo nekoncepční vyzbrojování české armády.

"Korupce stojí v pozadí prakticky veškerého organizovaného zločinu v České republice," řekl Pecina, jehož plán, jak s korupcí zatočit, navrhuje i instituty korunního svědka a protikorupčního agenta.

Korunní svědek by měl být v ideálním případě člen organizovaného gangu, který výměnou za svoji beztrestnost spolupracuje s policií. Pokud by se takový člověk přiznal, zavázal by se nahradit škodu a vrátit vše, co trestnou činností získal, žalobce by jeho stíhání zastavil. Nový trestní zákoník účinný od 1. ledna sice zavede institut spolupracujícího obviněného, podle ministra má ale tato úprava dvě zásadní vady - jednak obviněnému nabízí jen snížení trestu, nikoliv beztrestnost, jednak soudce ke spolupráci nemusí vůbec přihlédnout. S Pecinovým návrhem souhlasí i Vesecká.

Může agent podplácet?

Kde ale ministr u nejvyšší státní zástupkyně narazil, byl takzvaný protikorupční agent. Zatímco ministr by rád, aby takový policejní agent mohl, byť nepřímo, nabízet úplatky, Vesecká se k takovému kroku staví opatrně. "Stát se nesmí podílet na vytváření trestného činu," několikrát opakovala nejvyšší žalobkyně.

Samotné nabídnutí úplatku totiž už je trestným činem. Podle Peciny ale lze problém vyřešit přesně stanovenou hranicí, jak aktivní agent může být. "I kdyby to nikdy nefungovalo, ale byla jen tato možnost. Vzbudí to strach a vnese nejistotu do zločineckých struktur," tvrdí Pecina.

Dalším krokem by mělo být zpřísnění pravidel pro členy výběrových komisí při státních zakázkách. V budoucnu by měli mít prověrku Národního bezpečnostního úřadu. "Pokud jdou do komise a mají majetek pět milionů a za několik let sto milionů, asi to nebude v pořádku," odůvodnil návrh Pecina.

Pecinovi také "leží v žaludku" takzvané akcie na majitele. Tedy akcie, které umožňují anonymně ovládat obchodní společnosti. Jména jejich majitelů nemusí nikdo znát a v reálu tak nelze zjistit, kdo konkrétně společnost řídí. "Akcie jsou extrémně jednoduchým nástrojem na legalizaci výnosů z trestné činnosti. Majetek ministerstva vnitra za jednu miliardu je nyní pronajat společnosti, která má tyto akcie a ani ministerstvo nezjistí, komu patří," uvedl příklad Pecina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video