Antonín Pečenka u soudu | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Bývalý nucený správce VZP dostal podmínku za smlouvu s protonovým centrem

  • 1
Soud ve středu uložil někdejšímu nucenému správci VZP Antonínu Pečenkovi dvouletou podmínky za uzavření smlouvy o smlouvě budoucí s firmou Proton Therapy Centre Czech. Verdikt, podle nějž se lékař pokusil zneužít svou pravomoc při snaze o vybudování protonového centra, není pravomocný.

Pečenka se proti rozsudku obratem odvolal a zároveň vznesl námitku podjatosti odvolacího senátu, který zrušil dvě předchozí zprošťující rozhodnutí.

Pečenka smlouvu podepsal v roce 2006 jen několik dní předtím, než ve funkci nuceného správce skončil. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by tehdy ještě neexistujícímu protonovému centru garantovala po dobu 15 let hrazení léčebných výkonů pro 1 650 pacientů ročně. Tento postup Pečenka podle rozsudku náležitě neprojednal a dokument hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví.

„Záměrně zneužil svého postavení, aby umožnil bratrům (Pavlovi a Václavovi) Laštovkovým jejich snahu o vybudování protonového centra v Praze,“ konstatoval ve středu předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Radek Mařík. Podle něj si Pečenka počínal v rozporu se zákonem o VZP a se správním řádem.

Státní zástupce Pavel Prygl v obžalobě tvrdí, že pojišťovně mohla vzniknout miliardová škoda, soudce však použitý výpočet odmítl. „To by se rovnalo věštění z křišťálové koule. Nikdo tehdy nemohl předvídat, kolik pacientů bude v Česku vhodných k léčbě protonovým paprskem,“ podotkl.

Podle soudce Pečenka smlouvu podepsal jednak s vědomím, že bude bratrům Laštovkovým sloužit při jednání s investorem jako doklad toho, že jejich centrum bude mít dostatek prostředků, jednak se srozuměním, že Proton Therapy Centre Czech se bude v budoucnu moci na VZP domáhat uzavření druhé smlouvy, což v roce 2003 skutečně udělala. Pojišťovna na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí odmítla přistoupit, následný spor o platnost dokumentu vyhrála. Smlouvu o úhradě péče nakonec s centrem uzavřela po intenzivních jednáních teprve loni.

Vleklý proces je taškařice, uvedl Pečenka

Čtyřiašedesátiletý Pečenka, kterému hrozilo až deset roků vězení, označil vleklý proces za taškařici. Výhrady měl především k rozhodování odvolacího senátu Jana Kareše z pražského městského soudu. Obvodní soud totiž Pečenku napoprvé zprostil viny a napodruhé označil stíhání za promlčené, avšak Karešův senát trestní kauzu pokaždé vrátil k novému projednání.

Soudce Mařík tak ve středu o vině rozhodl na základě právního názoru odvolacího soudu. Trest však uložil pod zákonnou sazbou, a to i proto, že obžalovaný nemá žádný záznam v rejstříku a od jeho skutku uplynulo téměř 11 let.

Lékař se hájí mimo jiné tím, že chtěl v Česku zavést nejmodernější technologii léčby. Smlouva by podle něj peníze pojišťovně naopak ušetřila. Jeho právník ve středu neúspěšně navrhoval, aby soud předvolal jako svědky tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha, který rozhodl o nucené správě VZP i jejím ukončení, a dále někdejšího Rathova legislativního náměstka a současného ústavního soudce Radovana Suchánka.

Pojišťovna se po Pečenkovi domáhá náhrady nákladů vynaložených na spory s centrem, soud ji však ve středu odkázal do občanskoprávního řízení. Mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý uvedl, že o dalším postupu se instituce rozhodne až po prostudování písemného rozsudku.

Podívejte se, jak vypadá léčba v Protonovém centru:

31. srpna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video