Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pearlův vrah se odvolal

  17:32
Pákistánec Ahmad Umar Saíd Šajch, odsouzený k trestu smrti oběšením za únos a vraždu amerického novináře Daniela Pearla, se proti verdiktu odvolal. Tvrdí, že rozsudek padl na základě falešného a podvrženého důkazu. Už ve středu se odvolali tři jeho spoluviníci. Ti byli odsouzeni k doživotí. To v pákistánské soudní praxi znamená pětadvacet let vězení.

Odvolání bylo podáno k provinčnímu soudu v Karáčí, které je střediskem jižní provincie Sindh.

Umar, který byl odsouzen v pondělí, měl podle zákona na odvolání sedm dní. Jeho obhájce řekl, že se odvoláním budou zabývat dva soudci vyššího soudu.

Dodal, že je na sto procent přesvědčen, že "tentokrát bude spravedlnosti učiněno zadost".

Pokud provinční soud odvolání zamítne, bude řízení postoupeno nejvyššímu soudu. Procedura může trvat i rok, ale pozorovatelé míní, že kvůli tlaku světového veřejného mínění soudy v kauze rozhodnou rychle.

Kdo byl Daniel Pearl
Osmatřicetiletý novinář listu The Wall Street Journal Daniel Pearl zmizel v pákistánském městě Karáčí 23. ledna. Pátral tam po muslimských skupinách a po jejich možném spojení s teroristou Usámem bim Ládinem. Ten je hlavním podezřelým z teroristických útoků spáchaných 11. září 2001 v New Yorku a ve Washingtonu.

Po několika týdnech pátrání potvrdila jeho smrt videonahrávka, na níž jeden z únosců podřezává Pearlovi hrdlo. 

Ve stejný den, kdy se Ahmad Umar Saíd Šajch odvolal, prohlásil nejmenovaný vysoce postavený pákistánský vyšetřovatel, že bezhlavé tělo nalezené v květnu v Karáčí opravdu patří americkému novináři Danielu Pearlovi. Potvrdila to zkouška DNA, dodal.

Po rozsudku padala tvrdá slova
Pearlův vrah po verdiktu pohrozil prostřednictvím svého advokáta smrtí všem, kdo se podíleli na jeho odsouzení. "Uvidíme, kdo zemře první, jestli já, nebo úředníci, kteří zařídili mé odsouzení k smrti," přečetl Šajchovo prohlášení obhájce.

Vrah také prohlásil, že válka mezi muslimy a nevěřícími pokračuje a každý v Pákistánu musí ukázat, kdo je pro islám a kdo podporuje nevěřící.

Smrt a tři doživotí
Čtyři islámské radikály obviněné z únosu a vraždy amerického novináře Daniela Pearla uznal pákistánský soud vinnými v pondělí. Hlavní pachatel Ahmad Umar Saíd Šajch byl odsouzen k trestu smrti, tři jeho společníci dostali doživotí.

Odsouzeným byla rovněž udělena pokuta v celkové hodnotě 32 tisíc dolarů, která by po vyplacení měla být předána Pearlově manželce Mariane a jejímu synovi, který se narodil až po otcově smrti.

Z obavy proti protestům pákistánská policie uzavřela ulice před budovou vězení a z okolních střech mířili na místo odstřelovači.

Hlavní pachatel Ahmad Umar Saíd Šajch, podezřelý ze styků s muslimskými extremistickými organizacemi v zemi, se k únosu Pearla původně před soudem přiznal. Protože ale nebyl pod přísahou, později své přiznání popřel.

Klíčovým svědkem v procesu byl řidič taxi, který viděl Saída s Pearlem nasedat do auta před jednou z restaurací v Karáčí. Tam Saíd zřejmě amerického žurnalistu vylákal. Žaloba se dále opírala o množství technických důkazů, které shromáždil americký Federální úřad pro vyšetřování FBI, včetně Saídových e-mailů. 

USA Islámábád opakovaně žádaly o vydání Ahmada Umara Saída Šajcha, avšak pákistánské úřady se rozhodly uspořádat vlastní řízení.

Proces s Pearlovými vrahy posílil odpor islámských radikálů proti pákistánské vládě, která podle nich zradila, když po 11. září 2001 opustila afghánské hnutí Taliban a začala podporovat Washington. 

"Vláda vynese rozsudek na příkaz USA," prohlásil během procesu bratr jednoho z odsouzených. "Všechna výkonná rozhodnutí v Pákistánu jsou přijímána na popud Spojených států."

Podobně se ještě před vynesením rozsudku vyjádřila obhajoba, když prohlásila, že žalobci nenabídli zásadní důkazy proti jejich klientům a že očekávají zproštění viny, "pokud verdikt nebude ovlivněný pákistánskou vládou a vládou USA".

Proces se kvůli obavám o bezpečnost žalobce během jednání přemístil z metropole Karáčí o 160 kilometrů severovýchodně do Hyderabádu.

Důležity důkaz žaloby - poznámky
Vrchní žalobce Rádža Quereši předložil soudu ručně psané koncepty e-mailů, které oznámily Pearlův únos. Znalec Gulam Akbar Džafrí potvrdil, že hlavní obviněný, britský muslim Ahmad Umar Saíd Šajch, některé z poznámek stoprocentně psal.

Advokát obhajoby Ráj Bašíř se snažil důkazy zpochybnit. Podle znalce Saíd psal anglické verze poznámek. Jeho komplic a další obžalovaný Šajch Muhammad Adíl psal koncepty v urdštině.

Ani jedna strana nezveřejnila přesný obsah poznámek. Trojice obžalovaných tvrdí, že dostala text e-mailu a přesné instrukce, kam ho poslat, právě od Saída. U soudu vypovídal agent FBI, který popsal, jak vyšetřovatelé došli přes internet až k jednomu z obviněných, Fahadu Nasímovi.

SOUD S TERORISTY

* Ahmad Umar Saíd Šajch a tři komplicové byli obviněni z únosu, vraždy a terorismu.
* Senát pachatele soudil podle pákistánských protiteroristických zákonů.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
E-maily posloužily neznámému hnutí

K únosu se v elektronické poště přihlásilo dosud neznámé Národní hnutí pro obnovu pákistánské svrchovanosti.

V emailu stálo, že Pearl je držen v nelidských podmínkách na protest proti špatnému zacházení s vězni Talibanu a Al-Kajdy na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě.

V příloze byly fotografie Pearla s pistolí u hlavy a hrozbou, že ho únosci zabijí. Na snímcích, které dorazily několika americkým médiím, měl Pearl kotníky a zápěstí spoutané řetezy a u hlavy měl pistoli.

Hnutí vyzvalo USA, aby pákistánské a afghánské zajatce z afghánské války propustily. Únosci poté stanovili dvě lhůty, do kdy hrozili, že pokud USA jejich požadavky nesplní, reportéra zabijí. Washington jejich požadavky odmítl splnit.

ROZVLÁČNÝ START PROCESU

* Únosci byli formálně obviněni až při třetím pokračování procesu.
* Soud dlouho proces odkládal. Dával více času policii, aby našla dalších sedm předpokládaných únosců.
* První dvě přelíčení trvala jen desítky minut.
* Při zahájení líčení na počátku dubna požádal obhájce o zveřejnění klíčových důkazů.
* Procesu nemohli přihlížet novináři.

Soud se kvůli obavám přestěhoval
Obavy o bezpečnost donutily soud v pákistánském hlavním městě Karáčí, kde proces s únosci amerického reportéra začal, přestěhovat se do Hyderabádu. Všechny cesty okolo centrální vězníce v Hyderabádu byly podobně jako v Karáčí pod dohledem policie a ostřelovačů na střechách domů.

Přesun nastal poté, co výzvědné služby upozornily žalobce, že by mohl být ve věznici v Karáčí, kde konala tři jednání soudu, napaden. Případ soudil v Hyderabádu už třetí soudce Ali Ašraf, odborník na protiteroristické kauzy.

Kvůli bezpečnosti soud začal ve věznici
Kvůli bezpečnosti rozhodla místní vláda, že soud začne v centrální věznici v Karáčí. "Všichni čtyři byli obžalováni z únosu s cílem získat výkupné, z vraždy a terorismu," prohlásil hlavní prokurátor provincie Sindh Rádža Kureší. "Na základě těchto bodů obžaloby by mohli být odsouzeni k smrti," podotkl.

BUSH: BARBARSKÝ ČIN

* Americká vláda zabití Pearla odsoudila. Prezident George Bush prohlásil, že takové barbarské činy jenom posílí rozhodnutí USA bojovat s terorismem.

Saíd Šajch už před soudem stanul
Proces se Šajchem byl plánován na 25. února, ale byl odročen. Soud v Karáčí tehdy rozhodl, že Saíd Šajch zůstane další dva týdny ve vazbě. Dal tak policii více času na to, aby našla novinářovo tělo a shromáždila další důkazy.

Saíd, který je původem Brit, se při prvním slyšení 14. února doznal, že únos zosnoval. K obvinění se ale odmítl vyjádřit. Kromě Saída byli k soudu 25. února předvedeni také dva jeho komplicové.

Všechny podezřelé, kteří měli obličej zakrytý bílými hávy, eskortovalo do budovy několik desítek policistů. Obhájce tvrdil, že policie přinutila jeho klienty podepsat prázdné papíry.

Fanatici amerického novináře popravili
Daniel Pearl je po smrti. Jeho únosci ho popravili. Potvrdila to FBI po prozkoumání videokazety zaslané jednomu pákistánskému reportérovi. Ten ji podle agentury Reuters měl celých 24 hodin. Po celou tu dobu se prý pokoušel zkontaktovat americký konzulát v Karáčí.

Ambasáda ale na četné telefonické vzkazy Pákistánce nereagovala. Nakonec se mu podařilo bariéru prolomit. Ačkoli obsah videokazety nebyl zveřejněn, jeden z amerických činitelů sdělil, že scény jsou děsivé.

VRAŽDA NA VIDEU

* Americký list The Washington Post s odvoláním na pákistánský zdroj blízký vyšetřování napsal, že pásek zachycuje Pearla jak mluví, jako kdyby vedl interview.
* Pak k němu náhle přistoupil jeden z útočníků a ostrým nástrojem mu prořízl hrdlo. Záznam je krátký a jsou na něm vidět také ruce dvou nebo tří únosců.
* Podle dalšího zdroje z okruhu vyšetřování únosci na záznamu trvajícím asi tři minuty Pearlovi dokonce uřízli hlavu.
* Jeden ze zadržených uvedl, že novinář byl unesen kvůli tomu, že byl Žid pracující proti islámu. To by mohlo vysvětlovat, proč teroristé Pearla před smrtí údajně donutili k výroku "jsem Žid".

Zmizel, protože věděl příliš mnoho
Vyšetřovatelé mají teorii, proč Daniel Pearl, který se věnoval propojení pákistánských tajných služeb s Talibanem a Al-Kajdou, zmizel. "Věděl příliš mnoho," tvrdí vyšetřovatelé.

Reportér listu The Wall Street Journal před svým zmizením pracoval na článku o Richardu Reidovi, který se v prosinci pokoušel v letadle na lince Paříž-Miami odpálit nálož ukrytou v botě, a o jeho možných stycích s Al-Kajdou a s Talibanem.

Pearl také sbíral informace o teroristických buňkách v Evropě a Severní Americe, které dostávaly příkazy z Afghánistánu. Jedna z těchto buněk, nazvaná Islamburg, operuje v USA a je napojena na náboženského vůdce jméném Mubarak Ali Šáh Gilani, s nímž chtěl Pearl dělat rozhovor.

Novinář také zkoumal možné spojení mezi pákistánskou vojenskou výzvědnou službou (ISI) a různými teroristickými skupinami operujícími v Afghánistánu. Proto při příjezdu nekontaktoval pákistánské úřady a vytvořil kolem sebe "tři vrstvy" utajení. Své aktivity udržoval v tajnosti.

FBI a pákistánští vyšetřovatelé, kteří po Pearlovi pátrali, se také dostali ke jménům několika bývalých důstojníků ISI, s nimiž byl novinář v kontaktu. Pearl věřil, že před útoky na USA někteří důstojnící ISI těsně spolupracovali s Al-Kajdou a Talibanem. Pákistán nenašel žádné důkazy, že by novinář kontaktoval některého z důstojníků.

SAÍD MÁ BOHATOU
MINULOST TERORISTY

* Umar Saíd Šajch patří k extrémnímu hnutí Muhammadova armáda, které má vazby na Al-Kajdu. Organizaci Indie spojuje s prosincovým útokem na indický parlament v Dillí.
* Dillí Saída dále podezřívá, že má prsty v převodu 100 tisíc dolarů na konto Muhammada Atty, jednoho z pilotů, kteří navedli letadlo na New York.
* Saíd je rovněž jedním ze tří islámských radikálů, které Indie propustila 31. prosince 1999 z vězení v rámci dohody s únosci letadla Indian Airlines. Pákistánští extremisté, kteří unesli stroj se 178 lidmi na trase Káthmándú-Dillí, žádali výměnou za propuštění rukojmích svobodu pro kašmírské radikály vězněné v Indii.

Pearl je mrtvý i živý, tvrdil Saíd
Policie zatkla osmadvacetiletého Saída Šajcha, v Lahore u hranic s Indií. Hned po zatčení Saíd nejprve tvrdil, že Pearl žije a že byl s jeho únosci před několika dny v kontaktu. 

Vyšetřovatelé se ale obávali, že to nemusí být pravda a že Saíd záměrně mlží, aby policisty zmátl. U soudu  pak ale tvrdil: "Pokud vím, tak je mrtvý." 

"Jestli to bylo dobře nebo špatně, na tom nezáleží. Pro čin jsem měl svoje důvody. Myslím si, že naše země by neměla sloužit potřebám Spojených států," řekl soudci.

Saíd Šajch, který je synem obchodníka s látkami, vyrostl ve východním Londýně a navštěvoval prestižní soukromé školy.

Těsně předtím, než se v roce 1993 připojil k islámskému džihádu, absolvoval studium na London School of Economics.

Jedna z fotografií, kterou obdržel 26. ledna prostřednictvím e-mailu americký deník The Wall Street Journal. Muž na ní je doprovodném textu identifikován jako reportér tohoto deníku v Pákistánu David Pearl, který je údajně špiónem CIA. Pearl je pohřešován od 23. ledna. (28. ledna 2002)

Policie eskortuje podezřelé z únosu zavražděného amerického novináře Daniela Pearla k soudu v jihopákistánském Karáčí. (25. února 2002)

Za mimořádných bezpečnostních opatření byla transportována k soudu ulicemi jihopákistánského Karáčí čtveřice obviněných v případě únosu a vraždy amerického novináře Daniela Pearla, 22. března 2002

Abdul Vahíd Katpar, obhájce jednoho z únosců novinářů Daniela Pearla, který byl zavražděn, odpovídá na otázky novinářů v pákistánském Karáčí. (12. dubna 2002)

Mariane, manželka amerického novináře Daniela Pearla, který byl unesen a zavražděn v Pákistánu, porodila v Paříži syna. Dítě vážilo 2,58 kilogramu a dostalo jméno Adam D. Pearl. "Matka i dítě jsou v pořádku," uvedla mluvčí rodiny Pearlových. Únosci novináře stojí v Pákistánu před soudem. (31. května 2002)

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Poslanci budou řešit regulaci návykových látek a zákaz jejich prodeje dětem

16. dubna 2024  5:38

Změnou zákona o návykových látkách s pravidly pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s...

ANALÝZA: Izrael měl na výběr dvě varianty reakce na útok. Obě špatné

16. dubna 2024

Premium Izrael měl dvě základní možnosti, jak odpovědět na íránský útok, obě jsou špatné. Z gauče se to...

Češi znovu kupují byty. Poptávka roste o desítky procent, ceny šplhají vzhůru

16. dubna 2024

Premium Trh s nemovitostmi, který ochladl vlivem rostoucích úroků a cen energií, se opět zahřívá. Poptávka...

Česko je skvělý spojenec, chválil Biden. S Fialou probral Ukrajinu, Írán i reaktory

15. dubna 2024  20:35,  aktualizováno  23:11

Od zvláštní reportérky v USA Americký Joe Biden přijal premiéra Petra Fialu v Oválné pracovně Bílého domu. Prohlásil, že...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...