Pavoučí vlákna mohou nahradit ocel

  • 8
Američtí a kanadští biologové se blíží tajemství výroby pavoučího vlákna, které je pevnější než ocel, avšak mnohem pružnější, lehčí a nepodléhající korozi. Podle listu The New York Times pavoučí geny zavedené do buněk krav a křečků vyprodukovaly proteiny, jejichž zřetězením lze získat vlákno s pavoučími kvalitami. "Nikdo nebyl schopen taková vlákna předtím udělat. Je to obrovský pokrok," uvedl Jeffrey Turner, ředitel společnosti Nexia Biolotechnologies.

Kanadská firma Nexia Biolotechnologies spolupracuje na výzkumu s americkou vojenskou organizací United States Army Soldier and Biological Chemical Command v massachusettském Naticku.

Dosavadní snaha o produkci pavoučího vlákna ztroskotala na obtížích se zaváděním dlouhých sekvencí pavoučího genu do jiných organismů, například baktérií a kvasinek, které produkovaly slabou verzi proteinů.

Neosvědčily se ani pavoučí farmy, protože pavouci jako lovci neradi žijí vedle sebe, a hedvábné vlákno bource morušového je ve srovnání s pavoučím slabší.

Vědci zavedli pavoučí geny například do vemene krávy, která potřebné proteiny vyprodukovala spolu s mlékem. Tyto proteiny jsou však stále kratší než ty, které vyrábějí pavouci v přírodě.

Navíc kráva a případně další savci produkují jen jeden ze dvou typů proteinu, které pavouci k pletení sítí používají. Vědci také ještě plně nerozumějí procesu, jak tito dravci hmyzí říše z proteinového sirupu vlákna spřádají.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video