Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zahájení trestního...

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání tří exposlanců ODS (26. července 2013). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nový zákon oslabí nezávislost státního zastupitelství, míní žalobce Zeman

  • 9
Nejvyšší žalobce Pavel Zeman kritizuje návrh zákona o státním zastupitelství. Podle něj oslabí nezávislost státního zastupitelství. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) návrh předložila koaličním partnerům a Zeman doufá, že jeho námitky budou vzaty v potaz v připomínkovém řízení.

„Předložený návrh (zákona) neodpovídá věcnému záměru, tedy už schválené koncepci, a jakkoliv se tváří, že plní programové prohlášení vlády s požadavkem na posílení nezávislosti státního zastupitelství, tak ve svém souhrnu bohužel znamená pravý opak,“ uvedl Zeman.

Novela podle něj počítá s výrazným rozšířením informační povinnosti státního zastupitelství vůči Ministerstvu spravedlnosti. Žalobci by se podle něj dostali do „personálního područí“ ministerstva, což může ovlivnit jejich nezávislost.

Systém bude neefektivní, tvrdí Pavel Zeman

Zeman kritizoval také to, že zákon neruší Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a Praze, jak bylo původně v plánu, ale naopak k nim ještě přidává nové pracoviště - speciální odbor pro boj s korupcí a závažnou finanční kriminalitou. Podle nejvyššího státního zástupce je toto řešení ale nesystémové a zkomplikovalo by celou soustavu veřejné žaloby.

„Navrhovaný speciál (odbor pro boj s korupcí a závažnou finanční kriminalitou) má tak široce založenou věcnou působnost, že de facto popírá smysl své existence,“ uvedl Zeman. „Lze tak pochybovat o splnění dalšího kritéria původního návrhu zákona, kterým je efektivnost,“ dodal.

Válková v rozhovoru pro iDNES.cz už v září systém s dvěma vrchními státními zastupitelstvími a speciálem hájila. „Funkce vrchních státních zástupců by převzal nejvyšší státní zástupce a s tím i příslušnou stížnostní agendu. Měl by těch kompetencí, dle našeho názoru, příliš,“ řekla ministryně (celý rozhovor najdete zde).

Léta dohadování

Již v minulosti Zeman uvedl, že změny, které v návrhu zákona udělalo Ministerstvo spravedlnosti, jsou pouze kosmetické a postrádají smysl. Než přijmout tyto úpravy, bylo by podle něj lepší, aby se přijetí novely odložilo na dobu, kdy budou zákonodárci více otevřeni zásadní reformě státních zastupitelství.

Ministryně Válková původně uváděla, že návrh zákona pošle Nejvyššímu státnímu zastupitelství k připomínkám do konce září. To ale nestihla. Ministerstvo na konci října sdělilo, že hlavní teze návrhu bude Válková nejprve diskutovat s koaličními partnery, a teprve poté návrh odešle do připomínkového řízení. Vládě chce návrh předložit v prosinci.

Nový zákon chystá ministerstvo za spolupráce Nejvyššího státního zastupitelství už několik let. Původní verzi, která výrazně posilovala nezávislost žalobců, stáhla z projednávání ve Sněmovně předchůdkyně Válkové Marie Benešová (ČSSD) s tím, že je nutné zákon ještě přepracovat.

Válková po nástupu do úřadu označila nový zákon o státním zastupitelství za jednu ze svých priorit. Tehdy řekla, že jeho přínosem by mimo jiné měla být i lepší možnost vyvodit odpovědnost státních zástupců v případech, kdy nekonají. V létě současné vedení ministerstva oznámilo, že v novém návrhu by se měla kontrola nad žalobci vrátit pod výkonnou moc, aby se „nevymkli demokratické kontrole“. Proti tomu se Zeman ostře ohradil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Helena Válková

Video