Stát vás neochrání, zbraň ano, řekl v Rozstřelu expert na střelbu Černý

  • 1114
Policie a další ozbrojené složky státu nemohou být vždy tam, kde něco hrozí. Proto mají mít lidé možnost nosit střelnou zbraň. V pořadu Rozstřel iDNES.cz to uvedl bývalý policejní inspektor, metodik střelecké přípravy Pavel Černý. Souhlasí proto s návrhem na změnu ústavy, jak ho představilo ministerstvo vnitra. Zároveň však řekl, že stát nemá k nošení zbraně lidi nutit.

„Pokud to má znamenat, že náš občan, který vlastní legální zbraň, má vzít větší zodpovědnost za ochranu nejen sebe, své rodiny, ale i celé společnosti, samozřejmě souhlasím,“ řekl k návrhu ministerstva vnitra, kterým chce resort ukotvit právo držet zbraň v ústavě (více o návrhu zde).

Argumentoval například tím, že policistů na ulicích je asi 20 až 25 tisíc. Podobný počet je i vojáků. Navíc podle něj není v silách žádného státu, i kdyby měl sebelepší policii, aby byl policista vždy tam, kde se stane teroristický či jiný útok.

Počet držitelů legálně držených zbraní je však 300 tisíc. Podle Černého jsou to navíc lidé prověření a kvalitně vycvičení. „Sebeobranná, defenzivní střelba na velmi vysoké úrovni,“ okomentoval jejich schopnosti. Tito lidé tak podle něj mají „potenciál bezpečnostní zálohy státu“.

Zároveň odmítl, že by měli být lidé k pořízení střelné zbraně nuceni. Nesouhlasil s hesly typu „samopal do každé rodiny“, které zazněly od některých politiků. Podle Černého rozhodnutí vlastnit zbraň musí člověk udělat sám. „Vlastnit zbraň není žádná legrace. Musíte se stát zodpovědnějším, řešíte skladování, aby se k ní nedostaly děti, řešíte, kam ji dáte, když jdete třeba plavat,“ řekl.

Upozornil rovněž, že člověk se zbrojním průkazem se musí hlídat i v pití alkoholu, jinak o oprávnění přijde. „Držení zbrojního průkazu z vás vlastně dělá lepšího člověka, musíte být odpovědnější (...) Pokud vás někdo přistihne a nahlásí, jak pijete se zbraní, jednou je to přestupek a podruhé o průkaz přijdete,“ dodal Černý k častému argumentu odpůrců vyššího zastoupení držitelů zbraní ve společnosti, že alkohol může myšlení držitelů ovlivnit.

Majitelé zbraní mohou být bezpečnostní zálohou.

Tvrzení, že větší počet zbraní by znamenal i větší riziko jejich zneužití, spíše odmítal. „Pro teroristy a zločince bude jejich práce složitější, nebudou moci často útok dokonat. To jsou podle mě jediná rizika,“ konstatoval s tím, že hlavně západ své občany odzbrojil a sebral jim možnost na teroristy reagovat. „Tím, že odzbrojíte společnost, ulehčíte darebákům práci,“ uvedl.

Varoval spíše před tím, aby se lidé se zbraní nesnažili suplovat práci policie, a nevznikaly tak nejrůznější typy domobran.

Černý už delší dobu tvrdí, že proti teroristům, šíleným střelcům nebo sebevražedným atentátníkům se lidé musí bránit sami, a to střelnými zbraněmi. Zároveň však v červenci v rozhovoru MF DNES uvedl, že by podmínky pro jejich držení v Česku nezjednodušoval (celý rozhovor zde).

Černý je dlouholetý policejní instruktor, nyní podplukovník ve výslužbě. Policisty, včetně těch z Útvaru rychlého nasazení, vyučoval střelbu, sebeobranu, taktiku i použití speciálních zbraní. V současnosti je hlavním instruktorem Tactical Rescue Academy, má kurzy policejního vyjednavače, odstřelovače, britskou licenci pro osobní strážce nebo třeba i kurz osobní ochrany ve velmi rizikových oblastech, jako je Afghánistán či Irák, a řadu kurzů přežití. Nyní vyučuje policejní zásahy po celém světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video