Podle Béma nemají nově vzniklé malé strany, které ubírají voliče ODS, osobnosti. Právě občanští demokraté mají podle primátora nejlepší osobnosti

Podle Béma nemají nově vzniklé malé strany, které ubírají voliče ODS, osobnosti. Právě občanští demokraté mají podle primátora nejlepší osobnosti | foto: Michal Sváček, MAFRA

Pavel Bém: Jsem nejzkoušenější politik v zemi. Ale úspěšný

  • 152
Pražský primátor Pavel Bém přežil nedávno svou politickou smrt, když mu hrozilo, že jej výkonná rada ODS vyškrtne z kandidátky. Dvojkou v Praze zůstal a i přes ztrátu popularity a řadu skandálů na pražském magistrátu je přesvědčen, že by si za svou práci zasloužil pochvalu.

S jakými pocity jste šel před měsícem na výkonnou radu ODS?
Věděl jsem velmi dobře, jak to jednání bude vypadat a jak dopadne. Ten výsledek mě nepřekvapil, ODS je konzervativní pravice. Zásahy do kandidátek z centra dělali vždy socialisté, my ne a patřilo to vždy k naší přednosti. Nebál jsem se smrti.

Jak jste reagoval na Mirka Topolánka, který navrhl vaše vyškrtnutí?
Vzal jsem si slovo a uvedl pět dobrých důvodů, proč mě nemá výkonná rada škrtnout z kandidátky.

To nám prozraďte - jaké to byly?
Zaprvé: Pavel Bém je úspěšný primátor. Dovedl jsem stranu do nejúspěšnějších voleb, v roce 2006 to bylo 54 procent v komunálních volbách, 48 procent ve sněmovních. Zadruhé: Praha je jedno z mála měst, které navzdory hluboké ekonomické krizi hospodaří s vyrovnaným rozpočtem a bez dluhů. Zatřetí: Většina stran slibuje boj proti korupci elektronickým monitoringem zakázek, což už Praha dělá od roku 2008. Čtvrtý důvod je ta prachsprostá a v české politice mimořádně zakořeněná pragofobie. A za páté proto, že Pavel Bém byl na volebním kongresu v roce 2008 jediným, kdo měl odvahu se postavit Mirku Topolánkovi.

Zastavím se u bodu tři, boje s korupcí. Vždyť právě pražský magistrát má dnes mimořádně korupční pověst. Mariánskému náměstí se říká Mafiánské.
Praha čelí nesmyslným, smyšleným obviněním ze skandálů. Přitom Praha by si zasloužila pochvalu - hospodaří bez dluhů, a to máme za sebou povodně 2002 a splacené dluhy po mém předchůdci. Vždyť Praha přišla první s protikorupčním portálem, s elektronickým tržištěm veřejných zakázek, první zavedla zakázky pod lupou. Místo pochval jsme kritizováni.

PAVEL BÉM (47)

Vystudoval všeobecné lékařství na Univerzitě Karlově, potom získal atestaci v oboru psychiatrie. V roce 1998 se sblížil s Václavem Klausem a vstoupil do ODS. Ve stejném roce se stal starostou městské části Praha 6. Od roku 2002 je pražským primátorem. V roce 2006 získala pražská ODS ve sněmovních volbách 48 %, v komunálních 55 % hlasů. Před letošními volbami má ODS v Praze preference jen 24 %. Bém je kritizován za spojení s tzv. kmotry (vlivnými podnikateli) a je spojován s neprůhledným financováním projektu Opencard.

Řeknu vám jeden z důvodů: nechali jste si v Praze vyrůst příliš kmotrů. Podnikatelů, kteří řídí ODS a o všem rozhodují.
A kdo je to kmotr? Jakou má roli? To je termín, s nímž přišel Mirek Topolánek. Privátní svět a byznys není možné od veřejné správy zcela oddělit. Jsou to dvě strany jedné mince, jejichž vztah upravují zákony.

Vám je třeba vytýkáno spojení s podnikatelem Romanem Janouškem.
Pan Janoušek dnes nemá ale žádný, absolutně žádný vliv na pražskou politiku. Čili on není žádný kmotr. Ani kmotříček.

Vy jste se chlubil rekordním výsledkem ODS v Praze v roce 2006. Jenže po čtyřech letech vám hrozí rekordní propadák.
Základní tezí v jakémkoliv srovnání je, že nesmíte srovnávat s anomálií. Já jsem minutu po vyhlášení výsledků před čtyřmi roky řekl: fantastické, ale už v tu chvíli jsem se děsil jakýchkoliv dalších voleb. Dnes by byl úspěch devět mandátů (teď má ODS v Praze 14 poslanců; pozn. red.).

Máte průzkumy, kolik a jakých voličů vám v Praze berou TOP 09 a Věci veřejné?
V roce 2006 nás volili kromě našeho standardního jádra prvovoliči a intelektuální elity veřejného života. Částečně jsme je ztratili, částečně jsou dnes uneseny novostí politických uskupení, předvolebních supernov, které vznikly účelově.

Podívejme se ale do minulosti podobných zázračných politických uskupení, jak skončila Unie svobody, Čtyřkoalice, Evropští demokraté? Nikdy neměla dlouhodobého trvání. Jaký mají program? Topka vykradla program ODS, Věci veřejné zase chodí a z každé strany si vzaly něco, co se jim hodí. A osobnosti? To se na mě nezlobte, já tam žádné zázračné nové tváře nevidím.

Hodně lidí nevidí osobnosti hlavně v ODS.
Částečně souhlasím. Když mluvím s některými lidmi, říkají: My jsme vám věřili, už vám nevěříme a teď nevíme, koho volit. Já se ptám proč a oni odpovědí, že nemáme osobnosti. Říkám jim, tak pojďte do toho. Jenže do politiky se chce málokomu. Troufnu si ale tvrdit, že z těch, co kandidují, máme určitě nejlepší osobnosti my.

Podle průzkumu, který jste si sami nechali udělat, jste vy osobně třetině Pražanů nepříjemný. Ptám se tedy: bude mít ODS více hlasů s Bémem na kandidátce, nebo by to bylo lepší bez vás?
Kdyby mě podpořily dvě třetiny příznivců, tak by to byl fenomenální úspěch. Na to, že jsem pravděpodobně dnes jednou z nejzkoušenějších politických osobností v této zemi z hlediska suspektních (podezřelých, pozn. red.) kauz a afér. S osobou pražského primátora je spojováno všechno možné. Někdo zašlápne u potoka Botič nešťastného broučka...

Nepřehánějte.
Nepřeháním. Když si uděláte jednoduchou statistiku výstupu v médiích, je tomu tak. Ale nestěžuji si. Já měl dlouho relativně štěstí, ale změnilo se to poslední dva roky, kdy jsem si troufl postavit se Mirku Topolánkovi.

Kde jste udělal největší chybu?
Určitě nejsem dokonalý. Určitě jsem udělal spoustu chyb. Ale nemám se za co stydět, což je vidět na všech oceněních, které Praha po celém světě získává. Jsem přesvědčen, že jednou to Pražané ocení.

V nadcházejících volbách to moc nevypadá.
To nejspíše ne. Stokrát jsem ale v horách zažil slotu, nečas, drama, stokrát jsem bojoval o život a jsem zvyklý, že na mě fouká. Jsem přesvědčen, že na té tenké hraně, kdy je člověk zátěží a přínosem pro politickou stranu, jsem ještě na straně přínosu. Kdybych měl pocit, že jsem zátěží, nemohl bych to dělat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video