Ministr Langer se ocitl pod těžkou palbou politiků z ČSSD.

Ministr Langer se ocitl pod těžkou palbou politiků z ČSSD. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Patříte do vazby, křičel Zaorálek na Langera

  • 1540
Ministr vnitra Ivan Langer konečně odůvodnil, proč odvolal vedení své inspekce. Tvrdí, že hlavním důvodem byla nekvalitní práce inspektorů. Sociální demokraté mu ale nevěřili a velmi ostře na něj útočili. Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek na něj dokonce křičel, že patří do vazby.

Dolní parlamentní komora zažila za poslední léta už hodně emotivních sporů, ale ten, který se odehrál ve středu navečer v bezpečnostním výboru Sněmovny patřil k těm nejvíce vyhroceným. Hlavním aktérem byl paradoxně politik, který přišel na tento výbor pouze jako host - místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Ten dlouho na zasedání výboru jen tiše seděl a poslouchal se zjevnou netrpělivostí vysvětlování ministra Langera, proč odvolal ředitele své inspekce Miroslava Borníka, jeho dva náměstky a některé jejich podřízené. 

Když se ovšem nakonec dostal Zaorálek ke slovu, opravdu hlasitě a velmi důrazně se pustil do ministra, který seděl jen kousek od něj. Obvinil ho přitom z toho, že se pokouší zametat stopy kvůli úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy, protože inspekce tento únik šetří. A Langer je v okruhu lidí, o nichž se mluví, že se mohli na úniku informací podílet.  

"Maříte vyšetřování!" rozčiloval se Zaorálek
"Vy jste pane ministře prostě přímo spojen s únikem informací z Kubiceho zprávy!  Proto byste se měl zdržet jakýchkoliv vyjádření, jestliže ten podezřelý, ať už tady budete protestovat proti tomu, jestli to platí nebo ne. Vy to víte, a nehrajte si s námi, že ne! Vy jste řekl spoustu vět, kterými jste ovlivňoval vyšetřování a teď jste udělal vrchol! Místo, abyste se všeho zdržel, vy jste tu inspekci, která to vyšetřuje, ten orgán, rozmetal! To je přece - neuvěřitelné! Vy děláte několik kroků, kterými maříte vyšetřování!" rozčiloval se Zaorálek.

To ale ještě nebyl konec jeho proslovu. Jeho "vystoupení" gradovalo slovy o možném vzetí Langera do vazby. "Vážený pane ministře, kdybyste nebyl ministr, tak to, co děláte,  vy prostě maříte vyšetřování, kdybyste nebyl ministr, tak by se uvažovalo o vzetí do vazby!," prohlašoval Lubomír Zaorálek, jehož poslední slova zanikala v protestech některých poslanců.

"To je neuvěřitelné!," reagoval na Zaorálka například poslanec ODS Jan Vidím, který proslov místopředsedy Sněmovny označil za pěkné ochotnické vystoupení. "Jsem vám vděčný, že jste ječel o něco méně než je u vás obvyklé," "rýpl" si do politického protivníka. 

Ministr Langer nejdříve zhluboka dýchal a vzápětí se pustil do Zaorálka on sám. "Svojí neznalostí a svojí neprofesionalitou se jenom zesměšňujete," začal Langer mírně a odmítal, že by dělal cokoliv z toho, z čeho ho Zaorálek obviňoval. Nakonec mu naznačil, že by celý spor řešil jako "chlap s chlapem".

"Kdybychom nebyli na parlamentní půdě, kde nejste odpovědný za jakýkoliv nesmysl, který řeknete, ale byli bychom venku, tak by existovaly dva varianty možné reakce na vaše slova. Jedna je varianta, kterou by postupoval slabý, chromý právník a druhá je varianta, kterou by postupoval normální chlap," pravil ministr, aby se nakonec Zaorálka zeptal: "Hádejte, kterou já bych si vybral?"   

Výkonnost inspekce šla dolů, tvrdil ministr
Langer si na ostrou kritiku Zaorálka a dalších poslanců ČSSD tak trošku "naběhl". O vystoupení na výboru totiž požádal sám, chtěl poslancům podrobně vysvětlit, jak nedobrá je situace v inspekci a jak ji chce změnit.

Jenže už brzy po zahájení bylo jasné, že především poslance ČSSD tentokrát zajímá jediné - proč odvolal celé vedení inspekce, proč byl zapečetěn spis s podrobnostmi o vyšetřování úniku Kubiceho zprávy a zda Langer nebrání vyšetřování případu. 

Ministr veškerá podezření odmítal, několikrát opakoval, že všechny jeho změny prý směřují jen a jen k tomu, aby inspekce pracovala kvalitně. Na "pomoc" si přitom vzal i nedávného ředitele policie na Praze-západ Pavla Pelce, kterého postavil do čela inspekce.

Oba dva shodně tvrdili, že inspekce nepracuje dobře a poukazovaly na řadu věcí, která se musí podle nich změnit. Mimo jiné mluvili o tom, že za poslední dva roky prošla inspekce čtyřmi reorganizacemi, které ale nepřinesly žádný efektivní výsledek. Kupříkladu ředitel Borník údajně neřídil vůbec inspekci, ale pouze svou kancelář. 

Poslanci ČSSD a KSČM i přes vysvětlování Langera a Pelce nadále kroky ministra kritizovali, což nakonec vedlo Langera až k naléhavým slovům.

"Nezlobte se, ale připadá mně nepříliš fér vaše chování po tom, co jsme vás velmi podrobně informovali, čím vším inspekce prošla, když jsem vás informoval o tom, že v důsledku těchto dřívějších změn samo vedení inspekce je vyhodnotilo tak, že vedly k poklesu výkonnosti, když jsme vás informovali, že na tomto ministerstvu zcela chyběla kontrola," vysvětloval  Langer.

Nakonec svůj "boj" na parlamentní půdě prohrál. Nejtěsnější většinou prosadili poslanci usnesení, ve kterém ho vyzvali, se vzhledem k možnému střetu zájmů zdržel kroků, které s vyšetřováním úniku Kubiceho zprávy mohou souviset.

"Nikdy jsem nedělal, nedělám a nebudu dělat nic, čímž bych chtěl mařit vyšetřování této věci," komentoval ministr rozhodnutí poslanců už po skončení schůze v kuloárech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video