Patriarcha Kirill pri návštěvě Polska

Patriarcha Kirill pri návštěvě Polska | foto: Reuters

Ruský patriarcha Kirill chce v Polsku pomoci zahladit staré křivdy

  • 66
Vůdce ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill zahájil ve čtvrtek svou čtyřdenní návštěvu Polska, která by měla vyvrcholit v pátek podpisem výzvy k usmíření s polskou církví a je zároveň vůbec první návštěvou předního představitele ruské církve v historii Polska. Z Polska pak Kirill odcestuje v neděli.

"Je úžasné, že křesťanská víra dominuje jak u nás v Rusku, tak zde v Polsku," prohlásil na uvítanou Kirill po tom, co ve čtvrtek vystoupil z letadla na polském letišti ve Varšavě. Návštěva Polska předním představitelem ruské církve je považována za průlom v budování vztahů mezi oběma zeměmi, které v minulosti rozdělily jak politické, tak náboženské spory.

"Doufám, že moje návštěva přispěje ke zlepšení vztahů mezi Polskem a státy, kde působí naše pravoslavná církev," uvedl Kirill a mimoděk tak připomněl, že v Polsku je pravoslavná odnož křesťanské církve v menšině.

Hlavním bodem návštěvy bude páteční podpis oboustranné dohody, která má zajistit zlepšení vztahů mezi Polskem a Ruskem. Dokument mimo jiné obsahuje prohlášení o "odpuštění všeho zlého z minulosti obou národů a zapomenutí dávných křivd" a při jeho podpisu bude přítomný také předseda polské biskupské konference Józef Michalik. Kirill pak bude pokračovat na severovýchod Polska, kde žije přes 70 procent z celkových 600 tisíc polských členů pravoslavné církve.

Mluvčí ruské pravoslavné církve Alexander Volkov pro server BBC uvedl, že "přátelská a nekonfliktní návštěva nebude mít žádný politický podtext". Narážel tak na probíhající soudní proces s členkami kapely Pussy Riot, který má vrcholit právě během pátečního večera (více o soudním procesu čtěte zde). Kirill se také netají napojením na Kreml a současného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko-polská historie

Napjaté vztahy Ruska a Polska vyeskalovaly zejména v průběhu 20. století. Okupace Polska Sovětským svazem během 2. světové války vyvrcholila krvavým Katyňským masakrem, během kterého sovětští vojáci povraždili v koncentračních táborech přes 22 tisíc polských mužů, zejména důstojníků a příslušníků inteligence. Prokletí masakru v Katyni se Polákům připomnělo v roce 2010, kdy při cestě na pietní akt k uctění obětí masakru zahynuli po pádu letadla významní představitelé Polska, mimo jiné polský prezident Lech Kaczynski.

Zdroj: Wikipedia

Polští ochránci lidských práv už s předstihem ohlásili, že během Kirillovy návštěvy budou protestovat proti tomu, jak je v Rusku se členkami punkové kapely zacházeno. "Kirill je zapletený do případu Pussy Riot, protože pravoslavná církev se odmítla postavit na obranu těchto žen," citovala agentura Reuters Elenu Zacharenkovou z varšavské pobočky organizace Amnesty International.

Před možnými politickými šarvátkami varoval Michalik už před Kirillovou návštěvou. Jeho slova směřovala k předsedovi národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost Jaroslawovi Kaczynskému. Tomu zahynul během předloňské letecké havárie ve Smolensku jeho bratr Lech. Kaczynski ze smrti svého bratra obviňuje právě Rusko s tím, že se jednalo o atentát na rozkaz tamní vlády (více o letecké havárii čtěte zde).

Kirillova návštěva Polska je vyvrcholením mnohaletého snažení obou znepřátelených zemí. Ruská strana mnoho let obviňovala církevní hodnostáře římskokatolické církve z toho, že se snaží na svou stranu převést pravoslavné věřící v Rusku a na Ukrajině. I přes mnohaleté spory se obě církve shodují na tom, že v současném světě je nutné posilovat křesťanské hodnoty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video