Podobenky dvou unesených Češek Hany Humpálové a Antonie Chrástecké.

Podobenky dvou unesených Češek Hany Humpálové a Antonie Chrástecké. | foto: iDNES.cz

Za unesené Češky bojuje i Zeman, píše svému protějšku do Islámábádu

  • 428
Česko zatím nemá konkrétní informace o turistkách unesených v Pákistánu. Podle expertů na bezpečnost a danou zemi je klíčová spolupráce s tamními úřady. Například pákistánská tajná služba patří ke světovým špičkám, říká exšéf rozvědky Karel Randák. Prezident Miloš Zeman kvůli hledaným dívkám napsal pákistánskému prezidentovi osobní dopis.

"Prezident republiky sepsal osobní dopis pákistánskému prezidentovi Ásifovi Alí Zardárímu. Bude mu předán prostřednictvím náměstka ministra zahraničí v co nejkratší době," informovala mluvčí Hradu Hana Burianová. Osobní dopisy od prezidenta pudují také k rodinám unesených dívek.

Podle mluvčí se Zeman v pondělí sešel s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem, jednal také s pákistánským velvyslancem Aitzazem Ahmedem.

České ministerstvo zahraničí mezitím vyhodnocuje podněty, jež shromažďuje k uneseným českým turistkám. Žádný z nich zatím nevedl na stopu únosců.

"Průběžně se objevují informace z různých zdrojů a prioritním úkolem všech orgánů, jež na celém případu spolupracují, je prověřit relevantnost těchto informací," řekl iDNES.cz Karel Šrol z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Zopakoval, že stále probíhá intenzivní komunikace mezi zastupitelským úřadem a pákistánskou stranou. V Česku se pak pravidelně schází v režimu utajení krizový štáb, který pracuje, pokud nastanou v zahraničí mimořádné události. Štáb se poprvé sešel už minulý týden.

"Krizový štáb zahrnuje nejen ministerstvo zahraničních věcí, ale také ostatní bezpečnostní a jiné složky státu. Naším cílem je koordinovat společný postup. Za tímto účelem využívají také všechny partnerské organizace bezpečnostních složek v zahraničí," popsal Šrol s tím, že detaily nebude ministerstvo zveřejňovat. "Děláme všechno pro to, abychom českým občankám pomohli. Jakákoliv nevhodně prezentovaná informace může celou situaci ohrozit," doplnil Šrol.

Podpora na internetu

Nejistota zasáhla zejména rodinu dívek a přátele. Podporu jim lidé mohou vyjádřit na internetu prostřednictvím stránek "Hanka a Tonča domů".

"Moc děkujeme všem, kteří Hance a Toničce vyjadřují podporu, zasílají nám kontakty a nápady, jak situaci řešit. Zároveň velmi prosíme: Nepodnikejte žádné aktivity bez konzultace s rodinou a ministerstvem zahraničních věcí. Mohlo by tak dojít k ohrožení života dívek a narušení již započatých akcí," uvádí přátelé dívek na Facebooku, kde se do skupiny podporovatelů přidalo již více než osm tisíc lidí.

Ministerstvo vnitra a Úřad pro zahraniční styky a informace jakoukoliv aktivitu v této věci odmítly komentovat. "Ministerstvo vnitra primárně řeší vnitřní bezpečnost České republiky," podotkl mluvčí resortu Pavel Novák.

Krizový štáb minulý týden podle Šrola zřídili i Pákistánci (více čtěte zde). Do pátrání po dvou unesených 25letých českých turistkách se zapojila také česká velvyslanectví v afghánském Kábulu a pákistánském Láhaur. Tamější pracovníci ale kroky nechtějí jakkoliv komentovat. "Obraťte se, prosím, na mluvčího ministerstva zahraničních věcí," uvedla pracovnice českého konzulátu v Pákistánu.

Co nechtějí, to neřeknou, tvrdí o Pákistáncích bývalý diplomat

Dívky unesla skupina ozbrojenců ve středu v pákistánské provincii Balúčistán. Asi 120 kilometrů za hranicemi s Íránem zastavili mikrobus a pod pohrůžkou násilí donutili Češky a policistu, který je doprovázel, přestoupit do terénního vozu. Pak s nimi z místa přepadení odjeli. Policistu později propustili. Spekuluje se, že dívky jsou zadržovány nikoliv v Pákistánu, ale v Afghánistánu.

"Představa, že by naše ministerstvo zahraničí či zpravodajské služby byly samy od sebe schopny v tom něco udělat, je iluzorní. Bez spolupráce s místními lidmi je to neřešitelný úkol, protože jde o klanovou společnost, ve které nemůžete po někom nenápadně pátrat. To si říkáte jen o další malér," řekl iDNES.cz někdejší šéf civilní rozvědky Karel Randák.

"Je to klanová, uzavřená společnost a u ní nehrozí nebezpečí, že by unikly informace, které se nemají dostat ven. Lidé tam jsou k sobě stoprocentně loajální," doplňuje Randák.

"V Balúčistánu existují majitelé několika vesnic a ti se chovají jako feudálové. Obyvatelé vesnic jsou prakticky jejich otroci," popsal bývalý velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík. "Nade vším tam se vznáší to, že místní obyvatelé vám nikdy neřeknou pravdu a případní detektivové z Islámábádu jsou pro ně nepřáteli číslo jedna," doplnil.

Bez pákistánských úřadů či vůle únosců Češi proto nemají podle expertů šanci zjistit, kde unesené ženy jsou. Podle Randáka je klíčové, zda se Čechům podaří tamější úřady přesvědčit, aby se do akce zapojila i pákistánská tajná služba ISI. "Věřte tomu, že ta je jedna z nejlepších na světě a dívky může vypátrat," doplnil Randák.

ISI se již dříve ocitla v silném podezření, že za pomocí svých prostředníků radí bojovníkům Talibanu ve strategii boje proti západní koalici (více čtěte zde). Proto s ní například Američané nesdílejí informace.

Přibík věří, že obě dívky žijí a situace bude řešitelná.  "Protože ten, kdo něco ví, tak mlčí. Motivace únosců může být politická nebo finanční," doplnil někdejší diplomat, jenž v Pákistánu působil necelé čtyři roky. S Randákem se pak shoduje v tom, že když jde únoscům o peníze či jiné požadavky, nehraje roli fakt, zda unesli muže, nebo ženu.

Někdejší diplomat odhaduje, že záchrana obou dívek bude trvat delší dobu a nezbytné jsou styky přímo v Pákistánu. "Musíte znát někoho, kdo zná někoho a ten zase zná dalšího... To je úplně jiná společnost než u nás v Evropě a vy musíte být při shánění informací a pomoci doslova honicím psem," tvrdí z vlastní zkušenosti.

Jak Přibík, tak Randák se shodují, že Pákistán je pro turisty nebezpečnou oblastí. Před cestami přes tuto zemi nebo do této země opětovně varovalo i ministerstvo zahraničí. "MZV ČR znovu důrazně upozorňuje na trvale zhoršenou bezpečnostní situaci v provincii Balúčistán, zejména v její severní a západní části, a proto rozhodně nedoporučuje návštěvu uvedené provincie," stojí na jeho webu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video