Pátrání po lidech, jejichž loď potopila ponorka, skončilo

Americká pobřežní stráž přestala pátrat po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni od února, kdy se americká ponorka u Havajských ostrovů srazila s japonskou cvičnou rybářskou lodí. Podle ní jsou bezpochyby mrtví. Krátce po kolizi se z japonské lodi podařilo zachránit šestadvacet lidí.
Vrak japonské lodi objevily podmořské přístroje necelý kilometr od neštěstí. Plavidlo spočívá téměř svisle na mořském dně v hloubce kolem 600 metrů.

Ponorka narazila do dna rybářské lodi, která se v několika minutách potopila. Americké plavidlo předvádělo manévr šestnácti civilním hostům, kteří byli na jeho palubě.

Americký deník The Washington Times nedávno s odvoláním na důvěrnou zprávu amerického vojenského námořnictva napsal, že posádka ponorky se dopustila série chyb. Jednou z nich bylo to, že na palubě byli civilisté. Posádka údajně ani nepoužila veškerou detekční techniku, která by upozornila na blízkost japonského plavidla.

Námořnictvo má v pondělí v Pearl Harboru zahájit na téma kolize veřejné slyšení, které se soustředí na postup důstojníků na ponorce.

Japonsko protestuje kvůli civilistům v ponorce USA
Japonsko už dříve předalo oficiální protestní nótu Spojeným státům v souvislosti s přítomností civilistů u řídícího zařízení americké jaderné ponorky, která u Havajských ostrovů potopila japonskou cvičnou rybářskou loď s 35 lidmi na palubě. Washington přítomnost dvou civilistů v ponorce připustil, ale popíral, že by to při vynořovacím manévru hrálo nějakou roli.

"Tento případ bych musel považovat za velmi vážný, pokud se prokáže, že přítomnost civilistů při stoupání na hladinu mohla přivodit nehodu," řekl japonský ministr zahraničí Johei Kóno svému americkému protějšku Collinovi Powellovi v telefonickém rozhovoru.

Je politováníhodné, že Japonsko nebylo okamžitě o přítomnosti civilistů na palubě ponorky informováno, dodal Kóno.

Za civilistou vždy stojí člen posádky, brání se námořnictvo
Washington připustil přítomnost civilistů na palubě ponorky několik dní po nehodě. "Tento civilista udržoval plavidlo ve stabilním směru a ve chvíli, kdy ponorka směřovala vzhůru, pouze držel kormidlo," řekl zdroj z Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu Craig Quigley odmítl tuto záležitost komentovat a řekl, že žádné informace o okolnostech neštěstí nebudou zveřejněny, dokud nebude ukončeno vyšetřování.

Rovněž mluvčí námořnictva Greg Smith se odmítl k nehodě vyjádřit, a řekl, že civilisté mají běžně přístup na americké ponorky a že by nebylo neobvyklé, kdyby někdo nebyl na jednom ze tří hlavních kontrolních stanovišť. Za nimi však vždy stojí kvalifikovaný člen posádky.

Podle amerického Úřadu pro národní bezpečnost neexistují dosud důkazy, že by americká vojenská ponorka nerespektovala postupy pro vynoření.

Nicméně velitel osudné ponorky Scott Waddle byl zbaven svých funkcí. I on se stejně jako ministr zahraničí USA Colin Powell za tragickou nehodu Japonsku omluvil.

Mluvčího amerického námořnictva popsal v sobotu nehodu takto: ponorka Greeneville dlouhá 110 metrů, která se účastnila rutinní operace, se vynořila v noci z pátku na sobotu a narazila na rybářskou motorovou loď, která se rychle potopila. Vše se odehrálo zhruba devět kilometrů od havajského přístavu. Ponorka není poškozená a zůstává na hladině, aby mohla přispět k záchranné akci.
Ponorka potopila loď v pátek 9. února
Ke srážce došlo jen devět kilometrů od havajského přístavu. Zatímco ponorka vyvázla takřka bez škrábnutí, rybářská loď, na níž plulo 35 lidí, šla během několika minut ke dnu.

Do záchranných prací byly ihned zapojeny dva vojenské vrtulníky, letadlo pobřežní hlídky a několik lodí.

Zatím není známo, proč americká ponorka nad sebou nezaznamenala loď, i když je vybavena radary i periskopem.

Ponorka se vynořila náhle, vypověděl kapitán lodi
Kapitán japonské lodi řekl, že ponorka se vynořila náhle a zádí narazila do jeho plavidla, které slouží k výcviku budoucích rybářů.

Na jeho palubě bylo 35 lidí, z toho 20 členů posádky a 13 studentů se dvěma učiteli. Šestadvacet z nich se podařilo příslušníkům pobřežní hlídky zachránit. Mezi pohřešovanými jsou čtyři studenti, dva učitelé a tři členové posádky.

Školní loď Ehime Maru vyplula od pobřeží japonského ostrova Šikoku 10. ledna a do přístavu se měla vrátit 23. března.

Prázdné záchranné čluny (menší z nich je převrácený) plavou v Tichém oceánu nedaleko místa srážky americké ponorky Greeneville a japonské rybářské lodi, 10. února 2001.

Plovoucí ponorka Greeneville.

Nyní již potopená rybářská tréningová loď Ehime Maru, na níž se cvičili budoucí profesionální rybáři.

Jeden z 26 zachráněných lidí z paluby rybářské lodi Ehime Maru. Plavilo se na ní celkem 35 lidí, devět je nezvěstných, 10. února 2001.

Ponorka Greeneville plovoucí.

Ponorka Greeneville u místa nehody čeká, zda může být záchranářům nějak ku prospěchu, 10. února 2001.

Tým záchranářů nakládá na svou loď jednoho z 26 zachráněných, kteří se plavili na japonské rybářské lodi Maru, 10. února 2001.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue