Pátrání po Kajínkovi policie do rána přerušila

Policie po sedmnácté hodině ukončila pátrání po dvojnásobném vrahovi Jiřím Kajínkovi na Šumpersku a v terénu ponechává pouze hlídky. Celodenní pátrání po uprchlém vězni končí bez úspěchu. Kvůli nedělnímu Kajínkově útěku postavil ředitel mírovské věznice Milan Kohoutek šest pracovníků nápravného zařízení mimo službu. Spolu s náměstkem věznice Květoslavem Vlasákem, kterého před polednem odvolala ředitelka vězeňské služby Jiřina Meclová, tak nese důsledky za Kajínkův útěk už sedm lidí. Na Kájínka byl mezitím vydán mezinárodní zatykač.

O útěku usvědčeného nájemného vraha Kajínka

Co s Kajínkem? Glosa Martina Komárka
Korunní svědek je připraven si s Kajínkem vyřídit účty Svědek v Kajínkově kauze požádal o ochranu
Kajínek překonal při útěku z Mírova nepřekonatelné Rozhovor s bývalým zaměstnancem věznice čtěte
Vězeň Kajínek: jeden útěk stíhá druhý Kajínek byl zkušený útěkář, přehled všech jeho pokusů
Kajínek už je podle expertů v zahraničí Po Kajínkovi pátrají tisíce policistů

Pátrání bude pokračovat ráno
Policie dosud nevyloučila verzi, že se nájemný vrah i nadále může ukrývat v okolí Mírova. Mluvčí štábu Josef Ostřanský, který celostátní pátrání koordinuje, řekl, že se proto ve středu ráno vrátí na Šumpersko stejný počet policistů jako v úterý.

"Nyní už se nedá předpokládat žádná zlomová situace. Širší pátrání proto končí a přes noc zůstanou na Šumpersku hlídky v menším rozsahu. Pokud se však jednotlivé verze Kajínkova útěku nevyloučí, musíme vycházet z toho, že se tady může uprchlý vězeň ještě nacházet. Ráno budeme znovu povolávat psovody a do terénu vyrazí stovka policistů," dodal Ostřanský.

Mluvčí uvedl, že policie po celý den nenašla nic, co by ji přivedlo na Kajínkovu stopu. "Prověřovali jsme dva nadějné telefonáty lidí, kteří uvedli, že se v jejich blízkosti objevil člověk podobný uprchlému vězni. Nakonec se stopa ukázala jako lichá. Lidé by se však neměli nechat odradit," míní Ostřanský.

Na Kajínka byl vydán mezinárodní zatykač
Podle mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková Policisté uprchlého vězně hledají už třetí den. Pátrají nejen v bezprostředním okolí mírovské věznice, ale také po ústupové trase a v místech, kde se podle předpokladů mohl ukrýt, dodala policejní mluvčí.

"Pátrání na Šumpersku bude pokračovat do té doby, než se nějakým způsobem potvrdí, že vězeň toto teritorium opustil," poznamenala Bednarčíková. Do pátrací akce se zapojily stovky policistů nejen na severu Moravy, ale také v jihomoravském a východočeském regionu.

Co vás zajímá o Kajínkovi a jeho útěku?
Ptejte se redaktorů MF DNES!
Policie hlídá hranice
Přísná bezpečnostní opatření zavedli policisté na hranicích. "V kontaktu je česká policie prostřednictvím Interpolu i s policií v okolních státech, tedy Slovensku, Polsku a Rakousku," podotkla mluvčí.

Kriminalisté také prověřují desítky telefonátů od lidí, kteří si myslí, že uprchlého vězně viděli nebo našli nějakou stopu. "Každá informace související s útěkem vězně je policií vítána. Občané mají možnost bez jakýchkoliv obav své poznatky sdělit kterékoli policejní služebně nebo na linku 158," dodala Bednarčíková.

Po Kajínkovi pátrá Interpol
Po uprchlém vrahovi pátrá i slovenský Interpol. Podle mluvčího slovenského policejního sboru Jaroslava Sahula ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Kájínkovi podařilo překročit česko-slovenské hranice. "Slovenské pátrací týmy jsou o Kajínkovi dobře informovány. Jsme připraveni i na možnost, že by uprchlík mohl být ozbrojen. Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že se Kajínek zdržuje na Slovensku," řekl Sahul.

Premiér naznačil možnou spolupráci Kajínka s některými zaměstnanci věznice
"Za Kajínkův útěk je odpovědný ředitel věznice a její dozorci," prohlásil v pondělí v Karlových Varech premiér Miloš Zeman.

Podle Zemana se po Kájínkově dopadení ukáže, kdo mu pomohl získat řetízek k přepilování mříží a jak to bylo se střílením. O tom, zda bude kvůli Kájínkově útěku odvolána i generální ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová, rozhodnou prý až výsledky vyšetřování. "Nehájím zásadu, že když uteče vrah, může za to ministr," uvedl.

Zeman se tedy připojil k názoru ministra spravedlnosti Pavla Rychetského. "Můj předběžný názor je, že došlo k porušení povinnosti strážní služby, zejména z hlediska prohlídek Kajínkových cel. Je totiž pravděpodobné, že se na útěk připravoval delší dobu a pomůcky musel v cele přechovávat. Přitom při prohlídce ještě v den jeho útěku se nic nenašlo," řekl Rychetský po pondělní návštěvě věznice v Mírově.  Meclová z Mírova oznámila, že z Kajínkova útěku vyvodí ve věznici personální důsledky.

Ministr spravedlnosti i generální ředitelka vězeňské služby vyloučili, že by Kajínkovi při útěku pomáhal někdo z pracovníků Mírova. "U personálu věznice v Mírově jsme nikdy ani náznakem nezaznamenali korupci," dodala Meclová.

V mírovské věznici, kde bylo doživotní oddělení zřízeno v roce 1990, si odpykává celoživotní trest 19 lidí. Dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl na cele sám, pouze odpoledne mu byla povolena návštěva druhého spoluvězně.

 Meclová: Zaměstnanci věznice Kajínkovi nepomohli
Ředitelka vězeňské služby Kamila Meclová ale v on-line rozhovoru pro iDnes vyloučila, že by se na Kájínkově útěku podílel někdo z pracovníků věznice.

"Může se stát, že v rámci celé Vězeňské služby občas zaměstnanec donese léky nebo dopis, což je porušením služebních povinností, ale odmítám podíl zaměstnanců Vězeňské služby na přípravě útěku vězně," uvedla Meclová.

Podle ní lze předpokládat, že Kájínkův útěk se neuskutečnil jako jeho sólová akce. "Příprava byla pravděpodobně dlouhodobá, ale lze se domnívat, že mu pomohli komplicové z kriminálního podsvětí," míní Meclová.

Policie prověřuje, zda neměl Kajínek komplice
Policie, která od nedělního večera pátrá po uprchlém Jiřím Kajínkovi, prověřuje jako jednu z nejpravděpodobnějších verzí, jestli na uprchlíka nečekala v okolí věznice pomoc. Potvrzuje to i její prohlášení, že pátrání v bezprostředním okolí Mírova skončilo, protože Kajínek už je zřejmě daleko. Okolí věznice v Mírově na Šumpersku, kde byl na doživotí odsouzený Kajínek za dvojnásobnou vraždu, už několikrát pročesaly speciální policejní týmy se psy a vrtulník s termovizí.

"Je to jedna z verzí, která souvisí s opatřeními po celé republice a se zapojením Interpolu do pátrání," řekl mluvčí šumperské policie Josef Ostřanský. "Je možné, že stejný člověk nebo lidé, kteří Kajínkovi propašovali do vězení předmět na přepilování mříží, mu mohli pomoci i těsně po útěku z vězení," podotkl mluvčí. "Dokud se však někde nenajde stopa po Kajínkovi, bude policie stále hlídat i okolí věznice," uvedl.

Ostřanský informoval, že policejní psi ztratili stopu uprchlíka v korytě potoka nedaleko věznice. Policisté také objevili v lese pohozené rukavice, které Kajínek zřejmě použil při překonání ostnatého drátu. "Nic dalšího se najít nepodařilo," řekl mluvčí.

Tomu, že Kajínek mohl mít venku pomocníka, nasvědčuje i fakt, že měl na sobě trestanecký oděv, ale po útěku ho ještě nikdo nespatřil.

Ve věznicích platí zvýšená opatrnost
Meclová kvůli útěku vězně vyhlásila ve všech věznicích v České republice zvýšenou opatrnost. "Událost byla pro nás velkým šokem, už proto, že jsme s ředitelem často konzultovali bezpečnostní opatření, které se dotýkají oddělení doživotního trestu. Nezdálo se, že by toto speciální a finančně poměrně draze vybavené oddělení mělo slabé místo. Reagovali jsme bezprostředně tak, že všichni ředitelé věznic dostali souhrn opatření, aby zajistili bezpečnost," řekla Meclová.


Video