Alexandr Krejčíř vadí lídrovi Pardubáků Františku Brendlovi

Alexandr Krejčíř vadí lídrovi Pardubáků Františku Brendlovi | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Patová situace: Pardubicím hrozí bezvládí

  • 13
Vyjednávání o vládě nad Pardubicemi se dostala do patové situace. Strany TOP 09, Sdružení pro Pardubice a Pardubáci se totiž domluvily na spolupráci, přestože samy pro nedostatek hlasů vládnout nemohou. Svým krokem ale zazdily většinu variant různých koalicí, které byly od sobotních voleb ve hře.

Zmíněné strany mají pouze 17 z potřebných dvaceti hlasů.

Nakonec zůstaly reálné jen dvě možné verze budoucí koalice. Jedna je spolupráce ODS s ČSSD s tichou podporou komunistů. O ní už dokonce jednaly všechny zúčastněné strany.

Čtěte o vyjednávání stran s komunisty

Taková varianta je ovšem velmi nepravděpodobná. Těžko by ji skousli nejen voliči, ale i šéfové ODS. Premiér Petr Nečas se dnes k takové spolupráci jeho strany dokonce vyjádřil s tím, že ji považuje za naprosto nepřijatelnou.

Zbývá tedy druhá varianta, která by se však mohla jmenovat první. Je to původní středopravá vláda ODS, TOP 09, SPP a Pardubáků, o které strany diskutovaly už druhý den po volbách.

Jenomže jednání ztroskotala na jménu lídra ODS Alexandra Krejčíře. Šéf Pardubáků František Brendl ho odmítá mít v radě města, považuje ho prý za symbol minulého vedení radnice, které se ušpinilo několika kauzami. Tím si proti sobě ODS popudil.

"Chování Františka Brendla překročilo všechny meze. Nikdo nám nebude diktovat, koho máme nominovat do vedení města. Jednání se Sdružením pro Pardubice a Pardubáky tak skončila ve slepé uličce," uvedl Krejčíř v době, kdy svůj zájem o spolupráci upřel jinam.

Řešením situace může být jen kompromis ODS a Pardubáků

Modrá strana totiž začala okamžitě jednat s ČSSD. "Otevírá se druhá varianta jednání s ČSSD a s TOP 09. Hledáme programový průnik, pokud se na tom dohodneme, je šance, že by tato koalice mohla vzniknout," uvedl Krejčíř.

Včerejší dohoda tří stran, které společně odmítly spolupráci se socialisty, mu ovšem vzala vítr z plachet. Krejčíř tak má dvě možnosti: buď zkusí podporu komunistů s vědomí, že jeho šéf Petr Nečas si to s ním přijede osobně vyřídit, nebo odstoupí z pozice lídra a umožní tak ODS vytvořit středopravou koalici.

Šéf Pardubáků Brendl připouští i kompromisní možnost. "Pokud by chtěla ODS obchod, že s Krejčířem opustím radu i já, nemám s tím problém. Za mě by nastoupil náhradník a pokud odstoupí z rady i Krejčíř, koalici nic nebrání v cestě," řekl Brendl.

Z voleb přitom vzešly dvě strany, které daly dohromady většinu v pardubickém zastupitelstvu. ČSSD s jedenácti mandáty a Sdružení pro Pardubice s devíti by daly sice těsnou, ale průchozí většinu.

Lídři se neumí dohodnout

Problém ale je, že se právě tyto dvě strany nedokáží dohodnout. Už od léta se naopak vzájemně obviňují z podrazů a lží. Navíc v tom nejvíce vynikli současní lídři a kandidáti na primátora Jindřich Tauber a Štěpánka Fraňková.

V červnu se oba politici například častovali nadávkami kvůli černám stavbám mateřských školek, které stavěl magistrát načerno. Kvůli tomu se nakonec školky otevřely později, než slibovaného prvního září.

Lídr ODS náměstek primátora Alexandr Krejčíř byl tehdy podle Taubera naprosto neschopný a první žena Sdružení pro Pardubice náměstkyně primátora Štěpánka Fraňková měla okamžitě odstoupit, protože kvůli ní malé děti nebudou moci od září do školky.

"Dnes už málokdo věří náměstkyni Fraňkové její prohlášení, že i tak se vše do září stihne. Jak chce stihnout získat dodatečné povolení stavby," směřoval Tauber kritiku na Fraňkovou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video