Nostalgie po někdejším impériu je nejsilnější v Rusku, rozpadu Sovětského svazu tady lituje 68 procent dotázaných.

Nostalgie po někdejším impériu je nejsilnější v Rusku, rozpadu Sovětského svazu tady lituje 68 procent dotázaných. | foto: Profimedia.cz

Patnáct let po rozpadu SSSR pociťují Rusové nostalgii

  • 84
V pátek uplyne patnáct let od rozpadu Sovětského svazu. Podle průzkumu ruského sociologického střediska VCIOM je většina obyvatel Ruské federace, Ukrajiny a Běloruska přesvědčena, že k této události vůbec nemělo dojít. Nostalgie po "starých časech" panuje i mezi některými politiky.

Ještě silnější je ale mezi lidmi přesvědčení, že svazový stát už v současnosti není možné obnovit.

Nostalgie po někdejším impériu je nejsilnější v Rusku, rozpadu Sovětského svazu tady lituje 68 procent dotázaných.

Na Ukrajině lituje rozpadu 59 a v Bělorusku 52 procent respondentů.

Znovuobnovení sovětského obra je pak naprosto nemožné podle 68 procent Rusů, 71 procent Ukrajinců a 76 procent Bělorusů.

Bělověžská dohoda
Signatáři takzvané bělověžské dohody o vytvoření Společenství nezávislých států (SNS) se dnes neshodnou, zda podpis smlouvy 8. prosince 1991 zachránil jejich národy od krveprolití.

V Bělověžském lese se v prosinci 1991 sešli tehdejší prezidenti Ruska a Ukrajiny Boris Jelcin a Leonid Kravčuk a předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič.

První ruský prezident Jelcin se dnes domnívá, že transformace SSSR ve Společenství nezávislých států byla nevyhnutelná. "Lidé tehdy chtěli změny, byli politicky aktivní," řekl deníku Rossijskaja gazeta Jelcin, který neskrývá určitou nostalgii po sovětských časech.

Ani první ukrajinský prezident Kravčuk nelituje svého podpisu pod historický dokumentem. "Bylo to správné. Nepochyboval jsem o tom, zda zrušit svazovou dohodu nebo ne," citovala Kravčuka agentura ITAR-TASS.

Také Šuškevič je hrdý, že se podpisu zúčastnil.

Komunisté a Putin jsou zajedno
Z dnešních politiků kritizují rozhodnutí o rozdělení impéria především ruští komunisté. Jejich předák Gennadij Zjuganov nazývá bělověžskou dohodu "paktem tří prezidentů" a "největším zločinem proti národům Sovětského svazu a stabilitě světa".

Ruský prezident Vladimir Putin říká o rozpadu SSSR, že to byla "největší geopolitické katastrofa 20. století".

Pokud by se konalo referendum o novém vzniku SSSR, hlasovalo by v Rusku "pro" 51 procent lidí a "proti" 22 procent.

Na Ukrajině by pro vznik zvedlo ruku 45 procent a proti němu 25 procent dotázaných.

Nejednoznačné výsledky by ukázalo běloruské hlasování, kde by pro vznik svazu bylo 36 procent a proti němu 32 procent dotázaných.

Mladí už zapomněli
Podle jiného průzkumu, provedeného společností Baškirová a partneři, pokládá 37 procent ruských občanů rozpad SSSR za historicky nevyhnutelný. Nicméně skoro 53 procent je přesvědčeno, že mu šlo zabránit.

Mladí lidé narození v roce 1991 už dnes většinou nevědí, jak vysvětlit zkratku SSSR. V průzkumu týdeníku Ogoňok tvrdili například, že "to byla velmi silná země, kterou rozbili Američané" nebo že SSSR je "něco velmi starého a s ničím pěkným se to nespojuje".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video