Pašovanému lihu pomáhali do Čech celníci

  • 2
Jednadvacet mužů se v letech 1996 a 1997 zapojilo do akce, která je měla do konce života finančně zabezpečit. Do Čech pašovali kamiony plné lihu. V pondělí se většina z nich viděla u plzeňského krajského soudu. Na lavicích pro obžalované se sešli podnikatelé, řidiči kamionů i dva celníci.

Za krácení daní jim hrozí až 12 let vězení. Plzeňské celní ředitelství navíc požádalo soud, aby všem odsouzeným přikázal zaplatit způsobenou škodu přesahující 130 milionů korun.

Systém byl jednoduchý. Organizátoři v zahraničí dohodli obchod s lihovarem. Do kamionu se vešlo 110 až 130 sudů plných 96procentního lihu, řidiči nakládali ve Francii, Itálii nebo Řecku. Podle dokladů byla příjemcem firma v Maďarsku, Litvě, Lotyšsku nebo na Ukrajině.

Naložené soupravy dojely na německou stranu hraničního přechodu Rozvadov. Tam řidiči dostali jiné doklady o nákladu a z lihu se rázem stal parafín, dlaždice nebo palety. Koupený celník kamion pustil do Čech a náklad lihu zmizel kdesi na severní Moravě.

Clo a daň z přidané hodnoty už státu nikdo nezaplatil. Na každém kamionu stát přišel asi o sedm milionů korun. Před plzeňský soud se dostalo 19 průjezdů přes rozvadovský přechod.

Začátkem roku 1996 se dohodli Martin Frolík s Karlem Šebestou, že z Francie přivezou líh. Šebesta vyslal na cestu své dva řidiče. Pro náklad byla stanovena cesta přes Německo a Polsko na Ukrajinu.

"Například 15. května 1996 bylo v kamionu 130 sudů, dohromady 28 600 litrů lihu. Nové doklady vyměněné před odbavením na celnici v Rozvadově zněly na 120 sudů s parafínem. Náklad lihu byl složen na neznámém místě na severní Moravě," popsal jednu z cest plzeňský státní zástupce Jiří Richtr. Stát při tomto průjezdu na daních a clu přišel o 7,5 milionu korun.

Podle obžaloby uzavřeli pašeráci lihu v roce 1997 dohodu s celníkem Petrem Balínem. "Ten zásilky propouštěl do republiky," dodal Richtr. Balín bude vypovídat ve středu. V červenci 1997 zboží odbavil také celník Oto Rusz. Ten ale v pondělí k soudu nepřišel, poslal potvrzení o pracovní neschopnosti.

"Ani jeden z obžalovaných na celnici už několik let nepracuje," upřesnila Jitka Blahutová z plzeňského celního ředitelství.

U soudu v pondělí chyběla třetina obžalovaných. Většina z nich požádala, aby soud jednal v jejich nepřítomnosti. Na dva ale soudce Přemysl Špicar vydal zatykač, protože se mu ani neomluvili.

Na lavicích pro obžalované se sešli podnikatelé, řidiči kamionů i dva celníci. Za krácení daní jim hrozí až 12 let vězení. (1. března 2004)

,

Video