V nemocnicích v Pásmu Gazy chybí lůžka pro pacienty, potřebné vybavení i...

V nemocnicích v Pásmu Gazy chybí lůžka pro pacienty, potřebné vybavení i specializovaní lékaři. Lidé tak hledají pomoc v sousedním Izraeli (29. března 2017). | foto: Reuters

Zdravotnictví v Pásmu Gazy skomírá, v nemocnicích chybí lůžka i lékaři

  • 33
V nemocnicích v Pásmu Gazy chybějí lůžka pro pacienty, potřebné vybavení i specializovaní lékaři. Vážně nemocní lidé tak hledají pomoc v sousedním Izraeli či na okupovaném Západním břehu. Ke vstupu do Izraele však potřebují zvláštní povolení, které není snadné získat. Řada lidí tak umírá už při čekání na léčbu.

Pro mnoho vážně nemocných lidí je léčba v Izraeli nebo na Západním břehu jedinou možností. Dostat se do Izraele však není pro obyvatele Pásma Gazy jednoduché. Svatá země jejich vstup striktně omezuje a ani na výjimku, která platí pro smrtelně nemocné, jejichž léčba je v Gaze nemožná, se nemohou stoprocentně spoléhat.

Mluvčí gazského ministerstva zdravotnictví Ašráf Kidrá přiznává, že tamním nemocnicím scházejí volná lůžka pro pacienty, léky i lékaři. Nejméně polovinu z těch, kteří se ucházejí o léčbu v Izraeli či na Západním břehu, však prý izraelské úřady odmítají.

„Kdybychom měli řádné léky a vybavení, naši lékaři by byli schopni zvládnout léčbu mnoha pacientů. Zákaz nejenže zhoršuje zdravotní stav těchto pacientů, ale někteří z nich při čekání dokonce zemřeli,“ uvedl Kidrá pro agenturu Reuters.

Špatný stav zdravotnictví v Pásmu Gazy představuje problém zejména pro asi 6 000 pacientů s mozkovou obrnou. Mnoho rodin si nemůže léčbu dovolit a i zdravotníci si stěžují, že jim kvůli izraelské blokádě schází finanční prostředky.

„Špatná finanční situace rodin znamená, že nemohou splnit závazky vůči svým dětem, které trpí mozkovou obrnou, nebo jim poskytnout zdravotní péči, jako je fyzioterapie, řečová terapie nebo ergoterapie,“ říká Džamila Alevaová, která vede centrum Sadža, v němž se někteří z pacientů léčí.

Záchrana životů je pro nás priorita, brání se Izrael

Izrael se kritice brání s tím, že veškeré požadavky na léčbu posuzuje spolu s palestinskými zástupci. Do země prý měsíčně vpouští na 20 000 obyvatel Pásma Gazy, většinou kvůli zdravotním důvodům. „Lékařskou péči vnímáme jako nejvyšší prioritu a v tomto případě neexistuje kompromis. Děláme cokoli pro to, abychom zachránili životy,“ uvádí vládní organizace COGAT, která na hraničních přechodech úzce spolupracuje s palestinskými úřady.

Ranění Syřané se v noci plíží na Golany, nechávají se ošetřit od nepřítele

Izrael se navíc podílí i na výuce zdravotníků z Pásma Gazy. V období od ledna 2015 do září 2016 se výuky v předních izraelských nemocnicích účastnilo asi 200 zdravotníků, tvrdí COGAT.

Lidskoprávní aktivisté z Pásma Gazy však tvrdí, že izraelské bezpečnostní složky pacienty na hranicích často vyslýchají, aby od nich získaly informace nebo je naverbovaly jako informátory.

Někteří nemocní proto cestují do Egypta, kde ovšem mohou očekávat pouze lékařské prohlídky, nikoli akutní operace. Situaci navíc komplikuje napjatý vztah egyptské vlády s palestinským hnutím Hamas, které Pásmo Gazy ovládá. Egypt tak po většinu času nechává hranice uzavřené a otevírá je jen jednou za 40 dní - vždy na několik dní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video