V pásmu Gazy se střetávají stoupenci Hamasu a Fatahu. Ilustrační foto

V pásmu Gazy se střetávají stoupenci Hamasu a Fatahu. Ilustrační foto | foto: Reuters

Pásmo Gazy není bezpečné, mnozí Palestinci chtějí pryč

  • 45
Přestřelky mezi stoupenci Hamasu a Fatahu, únosy, hroutící se ekonomika. Právě to teď nejvíc sužuje Palestince žijící v pásmu Gazy. Mnozí uvažují, že odejdou. Ale jejich možnosti jsou dost omezené.

Pásmo Gazy, pobřežní teritorium o rozloze 360 kilometrů čtverečních, je domovem 1,4 milionu Palestinců. Má krátkou hranici s Egyptem, jinak je "obehnané" Středozemním mořem a Izraelem.

Egyptskou hranici není vždy snadné přejít. Izraelci ji z bezpečnostních důvodů často uzavírají. Přes tamní přechody totiž putují islámští radikálové, zbraně i peníze, které pak slouží k financování terorismu.

Kvůli pětatřiceti milionům dolarů v kufrech například minulý týden na přechodu v Rafahu uvízl palestinský premiér Ismáíl Haníja. Během cesty po spřátelených zemích sbíral peníze i jejich přísliby. Miliony dostal podle Izraelců v Íránu. - více zde

Palestinský premiér Haníja nařídil stažení jednotek Hamasu.

Po několika vypjatých hodinách, kdy se v Rafahu strhla přestřelka mezi ozbrojenci dvou znesvářených palestinských táborů, byl premiér nakonec do pásma Gazy vpuštěn. Ovšem bez peněz.

Uprchlíci na druhou
Přesto zůstává palestinsko-egyptská hranice pro řadu obyčejných Palestinců největší nadějí. Když se přes ni dostanou, nabízí se možnost zůstat v Egyptě, popřípadě hledat nějakou třetí zemi, kam by se mohli uchýlit.

Je to trochu paradox. Jak píše agentura Reuters, Spojené národy klasifikují více než polovinu obyvatel pásma Gazy jako uprchlíky. A tito uprchlíci se teď touží stát jakýmisi uprchlíky na druhou.

"Vážně uvažuji, že odejdu. Jenže kam? Žádná země nás nepřijme," říká čtyřiatřicetiletý Abdul Salam, počítačový technik z Gazy. "Chci to udělat pro bezpečnost svých dětí. Zešílel bych, kdyby se jim něco stalo," říká.

Znesvářené strany, tedy příznivci vládního Hamasu a prezidentova Fatahu, sice uzavřely příměří, ale napětí visí ve vzduchu a místní lidé říkají, že je jen otázkou času, kdy kulky zase začnou létat ve velkém.

Nikdo je nechce
Palestinci chtějí z pásma Gazy odcházet, i když vědí, že je žádná z blízkých arabských zemí nebude chtít přijmout. Moc dobře vědí, že státy jako Egypt, Jordánsko, Sýrie či Libanon nejsou nijak nadšeny z přílivu cizinců - přestože jde o jejich bratry.

Šéf palestinské rozvědky Baha Balúša přišel minulý týden o tři syny. Děti se ocitly v křížové palbě, když vystupovaly z auta před školou. - více zde

Auto po atentátu v Gaze

Šestatřicetiletý Balúša proto moc dobře chápe, proč chtějí jeho krajané pásmo Gazy opouštět. "Palestinec v pásmu Gazy se bojí o své děti," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video