Pásku namluvil Saddám, soudí CIA

  • 64
Nahrávku odvysílanou televizí Al-Džazíra, na níž údajný Saddám Husajn odmítl účast na atentátu v Nadžáfu, zřejmě skutečně namluvil irácký exprezident. Potvrdila to analýza CIA. Při výbuchu ve svatém městě šíitů zahynulo přes 80 lidí.

"Je to zřejmě skutečně hlas Saddáma Husajna," potvrdil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj z americké zpravodajské služby CIA, který se odvolával na dokončenou analýzu záznamu.

Nahrávku odvysílala 1. září katarská satelitní televize Al-Džazíra. Hlas připisovaný Saddámovi odmítl, že by atentát v Nadžáfu způsobil on nebo jeho stoupenci.

"Mnozí z vás možná slyšeli syčení hadů, posluhovačů okupantů, kteří nás bez jakýchkoli důkazů obvinili z Hakímovy vraždy," znělo na audionahrávce.

Irácká policie oznámila, že do hrůzného pátečního útoku na mešitu imáma Alího, který si vyžádal nejméně 83 mrtvých, je zapletena teroristická organizace Al-Kajda. - více zde

Atentát prověří FBI
Útok na mešitu v iráckém Nadžáfu bude vyšetřovat FBI. Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování prozkoumají důkazy, například vzorky trhavin. Podezřelé prověří podle svých databází teroristických skupin.

Američané už vyšetřují srpnové útoky před jordánskou ambasádou a sídlem OSN v Bagdádu.

Bezpečnostní síly zadržely podle AFP ve městě Kúfa po dvou Iráčanech a Jemencích, kteří jeli v autech se sedadly naplněnými výbušninou.

"Všimli jsme si, že mají nové potahy a jsou nakřivo. To v nás vzbudilo podezření. Sedadla jsme prohledali a našli v nich bomby," uvedl policista, který si nepřál být jmenován. Duchovní varovali, že radikálové chystají nový útok.

Irák o víkendu vřel
Přes 300 tisíc demonstrantů, kteří se do Nadžáfu sjeli na poslední rozloučení s umírněným ajatolláhem Muhammadem Hakímem, který rovněž zahynul při útoku, spílalo Spojeným státům, bývalému Saddámovu režimu i Izraeli.

Menší demonstrace byly i v dalších iráckých městech.

Irácká policie mezitím zatkla nejméně devatenáct podezřelých. Podle agentury AP se všichni přiznali, že jsou napojeni na Al-Kajdu. Podle vyšetřovatelů je mezi nimi šest Palestinců s jordánskými pasy, dva Kuvajťané a dva občané Saúdské Arábie.

Cizinci patří k vahhábovskému hnutí sunnitské větve islámu, k němuž se hlásí i Usáma bin Ládin a který netoleruje ostatní sunnity ani šíity. Někteří ze zatčených se podle policie k činu doznali a označili i další pomahače.

Atentátníci se údajně rovněž chystali zabít i další politické a náboženské vůdce a chtěli také zaútočit na důležité součásti irácké infrastruktury, jako jsou elektrárny, vodárny a ropovody.

Podezřelí jsou Saddámovci a Al-Kajda
K útoku v jedné z nejposvátnějších šíitských lokalit došlo v období prudkého boje o moc mezi jednotlivými šíitskými frakcemi. Přesto si většina analytiků myslí, že útočníci vyšli z prostředí mimo šíitskou komunitu, která v Iráku představuje většinu obyvatel.

Ani samotní šíité si nedovedou představit, že by si někdo z jejich řad - jakkoli rozhněvaný - dovolil zaútočit na svaté místo, které ukrývá hrob samotného imáma Alího, zetě proroka Mohameda.

Někteří pozorovatelé soudí, že v Iráku mohlo dojít k vytvoření účelového spojenectví mezi stoupenci bývalého režimu Saddáma Husajna a islámskými teroristy, kteří mají vazby na Al-Kajdu.

Obě skupiny totiž sledují stejné cíle - destabilizovat zemi, udržet ji v chaotickém stavu a vyvolat u obyvatel nenávist proti Američanům a jejich místním pomahačům.

Americké úřady už delší dobu upozorňovaly, že do Iráku pronikají zahraniční bojovníci džihádu především ze Saúdské Arábie, Sýrie a Íránu.

Explozi v Nadžáfu podle místních úřadů způsobilo 700 kilogramů výbušniny nastražené v automobilu. Nálož byla údajně stejného typu jako ta, která byla nedávno použita při útoku na ústředí OSN v Bagdádu.

Analytici se shodují, že událost může podstatně zkomplikovat mezinárodní úsilí o stabilizaci a demokratizaci Iráku. Pro Američany je klíčové získat si důvěru šíitské komunity, k níž se hlásí šedesát procent Iráčanů. Ta nyní byla zásadně otřesena.

První trpké ovoce bylo sklizeno, kdy šíitský imám Muhammad Bahr Ulúm oznámil, že ruší svou účast v prozatímní vládní radě zřízené v polovině července.

Stal se vůbec prvním činitelem, který pětadvacetičlennou radu opustil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že americko-britská koalice nemá zájem na zajištění bezpečnosti pro šíitské hodnostáře a nechrání ani šíitská posvátná místa.

Páteční útok také urychlil rozhodnutí, aby co nejdříve vznikly irácké polovojenské jednotky, které by se staraly o bezpečnost v zemi.

Přes 300 tisíc demonstrantů, kteří se do Nadžafu sjeli z celé země na poslední rozloučení s umírněným ajatolláhem Muhammadem Hakímem, který rovněž zahynul při útoku, spílalo střídavě Spojeným státům, bývalému Saddámovu režimu i Izraeli. Menší demonstrace byly i v dalších iráckých městech, 31. srpna 2003.

Přes 300 tisíc demonstrantů, kteří se do Nadžafu sjeli z celé země na poslední rozloučení s umírněným ajatolláhem Muhammadem Hakímem, který rovněž zahynul při útoku, spílalo střídavě Spojeným státům, bývalému Saddámovu režimu i Izraeli. Menší demonstrace byly i v dalších iráckých městech, 31. srpna 2003.


Video