Pasivní kouření může zabíjet

  • 6
Mezinárodní tým lékařů vyvrátil pochyby o nebezpečí způsobeném pasivním kouřením. Studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) ukázala, že pasivní kouření způsobuje rakovinu a že chemikálie vzniklé při spalování tabáku přispívají i ke vzniku rakoviny žaludku, jater, ledvin a močových cest.

"Nedobrovolné kouření - vdechování kouře z druhé ruky - je karcinogenní pro lidi," upozorňuje profesor Jonathan Samet z univerzity Johnse Hopkinse v Baltimore a člen výzkumné skupiny IARC. Pasivní kuřáci vdechují stejné karcinogeny jako ti, kdo vedle nich kouří. Je to poprvé, co něco takového bylo prokázáno v celosvětovém měřítku.

"Důkazy z výsledků měření ve vzduchu a v tělesných tekutinách a moči nekuřáků svědčí o tom, že tyto karcinogeny jsou vdechovány a absorbovány tělem," řekl Samet na tiskové konferenci.

"Cigaretový kouř je tedy bohužel něčím horším než jen nepříjemnou složkou ve vzduchu, který dýcháme třeba v restauraci," řekla britská odbornice Marsha Williamsová. "Nyní víme s určitostí, že poškozuje a zabíjí lidí, a je načase, aby průmysl, vlády a sami kuřáci si tuto skutečnost uvědomili."

Vědci nicméně při výzkumu nenašli žádné spojení mezi pasivním kouřením a výskytem dětské rakoviny. Upozornili však, že nevědí, jaký dopad bude mít dlouhodobé vystavení se cigaretovému kouři pro děti v pozdějších letech jejich života.

Samet rovněž řekl, že vědci teprve začínají zjišťovat, co všechno se může stát generaci, která začne kouřit v útlém věku a zachovává si tento zlozvyk po celý dospělý život. "Stále teprve zjišťujeme, jak moc je škodlivé kouření tabáku," prohlásil. Celosvětově kouří cigarety, doutníky, dýmku a tabákové smotky 1,2 miliardy lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video