Pašeráky cigaret zachránil zákon

  • 16
Liberec - Gang pašeráků cigaret, který podle obžaloby připravil stát o více než dva miliony korun, si může vydechnout. Ještě před začátkem jednání libereckého krajského soudu jim za daňové úniky hrozilo až dvanáctileté vězení. Nakonec čtveřice pašeráků odešla s podmínkami. Ženu, která byla do nelegálních obchodů s Poláky údajně rovněž zapojena, soud osvobodil.

Jak se dá udělat z dvanáctiletého trestu podmínečný? Pomohou k tomu české zákony.

Soud měl k dispozici odposlechy obžalovaných, kteří mezi sebou domlouvali předávky kontrabandu. Při jednání většinu z nich ale použít nemohl.

Odposlechy totiž pořídili především celníci a nikoli česká policie, jak nařizuje novela zákona.

"K podmíněným trestům jsme sáhli i proto, že část telefonických odposlechů, které prováděli celníci, v době, kdy se obžalovaní své činnosti dopouštěli, jsme v nynějších podmínkách nového trestního řádu nemohli jako důkaz použít," uvedla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu. "Tím se zmenšil rozsah trestné činnosti u dvou z obžalovaných."

Obžalovaným se rozsudek líbil, Vietnamec se zamyslí
Všichni obžalovaní se vzdali práva na odvolání, pouze Vietnamec Le Quang Duyet si ponechal lhůtu na rozmyšlenou stejně jako státní zástupce.

Skupina byla obžalována z krácení daně a porušování předpisů o nálepkách a kolcích a o oběhu zboží ve styku s cizinou. Škoda na clech a daních překročila podle soudu 2,5 milionu korun. 

Podmíněné tresty udělil soud s ohledem na dosud řádný život obžalovaných, vysvětlila předsedkyně senátu Eva Drahotová.

V případě sedmadvacetiletého Tomáše Kopeckého, který byl organizátorem akcí, přihlédl k jeho rodinným poměrům. Kopecký se spolu s třicetiletou Milenou Kupcovou, která byla obžaloby zproštěna, stará o tři malé děti. Jedno z nich, nejmladší batole, si Kupcová přinesla k soudu na zádech.

V Polsku je každá pátá krabička nelegální

Na polský trh se ročně nelegálně dostávají miliardy kusů cigaret, uvádí polský zpravodaj ČTK. Jejich zdrojem jsou především země za východní polskou hranicí a proti legálním tabákovým výrobkům mají značnou cenovou převahu; kupující neplatí ani daň z přidané hodnoty, ani spotřební daně. "Odhadujeme, že každá pátá krabička cigaret je v prodeji nelegálně," uvádí předseda polského svazu tabákového průmyslu Jerzy Skiba. Polský rozpočet tak podle něj každoročně ztrácí v přepočtu na daňových únicích zhruba 20 miliard korun.

Obžaloba: Gang byl dobře organizován
Podle spisu měla pětice po předchozí telefonické dohodě od února do května opakovaně přebírat nedaleko česko-polské hranice ve Frýdlantském výběžku od několika Poláků nekolkované cigarety a ty pak prodávat do vietnamských tržnic v Teplicích, Varnsdorfu, Děčíně a Mostu.

Už v přípravném řízení obvinění vypověděli, že byli nezaměstnaní a že potřebovali peníze. Hlavní osobou na české straně měl být podle spisu sedmadvacetiletý Tomáš Kopecký z Habartic, který však při prvním jednání před soudem nevypovídal.

V přípravném řízení svou vinu nejprve popřel, pak ji přiznal a kriminalistům popsal, jak předávání kontrabandu fungovalo.

Potvrdil, že ho loni v lednu kontaktoval neznámý muž z Polska, a že se dohodli na převozu cigaret. Přiznal i to, že k akci přizval další lidi jako šoféry a muže z frýdlantské vietnamské komunity, který mu půjčoval auto. V každé várce bylo od čtyř do sedmi stovek kartonů cigaret nejrůznějších značek.

Síť pašeráků dokonale spolupracovala
Kartony nejprve Poláci propašovali přes hranice a na předem smluveném místě, například v osadě Andělka u Višňové, Krásném Lese, v Kunraticích nebo u Habartic, je předali svým českým kolegům.

Ti je přeložili do dalšího auta s českou poznávací značkou. Zboží pak putovalo k vietnamským trhovcům na severu Čech, kteří je prodávali ve svých stáncích.

"Na jedné krabičce jsme měli jeden a půl marky, to je asi třicet korun. Na jedné várce se tedy dalo vydělat kolem deseti tisíc korun. Z toho jsem však nakupoval benzin, telefonní karty a platil řidičům za odvoz," přiznal v přípravném řízení Kopecký.

Šéf gangu výpověď popřel i podruhé
Po třech měsících ve vazbě v dopise vyšetřovateli však svoje přiznání popřel. "Při výslechu mi policisté pohrozili, že mě vezmou do vazby, moji přítelkyni také, a že děti půjdou do dětského domova," vyjádřil se Kopecký.

Ze spisu vyplývá, že další dva z obžalovaných jezdili jako řidiči, a že i družka Kopeckého o obchodech věděla a dokonce některé z nich i sama domlouvala.

Svědčí o tom právě nahrávky telefonických rozhovorů zúčastněných osob, které mají kriminalisté k dispozici.  "Povedeme ještě diskusi o tom, jak na odposlechy nahlížet," uvedla po prvním přelíčení, které se konalo 8. října, předsedkyně senátu.


Video