Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Teď už je klid. Založím si kavárnu, plánuje syrský pašerák lidí

  • 125
Od vrcholu migrační krize uplynuly dva roky. V Turecku však zůstaly téměř tři miliony Syřanů, kteří utekli z válkou zmítané země. Z některých se stali úspěšní převaděči. Nyní však jejich podnikání kvůli dohodě s Tureckem krachuje a oni přemýšlí, co dál. Příběh jednoho z nich zmapoval v reportáži list The New York Times.

Před dvěma lety vydělával pašerák vystupující pod přezdívkou Abú Mohamed velké peníze. Na kontě měl tehdy více než 800 tisíc dolarů, tedy více než 20 milionů korun. Pronajímal si tehdy kancelář v Istanbulu ve čtvrti obývané převážně Syřany a rozjel svoje podnikání.

Abú vzpomíná na ty časy jako na dobu, kdy míval na telefonu i 80 tisíc zmeškaných hovorů od potenciálních zákazníků. Dnes mu už telefon zazvoní málokdy. Kancelář už si nepronajímá a reportérovi The New York Times přiznal, že se nudí.

Tok migrantů mezi Tureckem a Řeckem se od vrcholu uprchlické krize v roce 2015 propadl o více než 95 procent. Balkánské státy opevnily své hranice a je to už rok, co začala platit dohoda o navracení uprchlíků. Za rok od uzavření dohody připlulo do Řecka celkově méně lidí, než jich tam dorazilo během průměrného týdne na konci roku 2015.

Ačkoliv se mnozí pašeráci svého podnikání nevzdali ani nyní a hledají nové trasy a způsoby, jak lidi pašovat, Abú Mohamed tvrdí, že jeho byznys zkrachoval. Je to už podruhé, co přišel o práci. Než se dal na kontroverzní kariéru za hranou zákona, pracoval Abú Mohamed na chirurgii v Sýrii.

V blízkovýchodním státě se narodil a vyrůstal. Pašerákem se stal až poté, co sám utekl do Turecka a jako uprchlík si vyzkoušel na člunu překonat nebezpečnou cestu přes moře do Evropy. Jeho klienti nebyli jen zákazníci, na cestu vyslal své příbuzné i malého syna. Přiznává, že odražení každého člunu pro něj bylo stresující, děsivé a ostudné.

Ačkoliv je v jádru pyšný na svou roli v přesunech takového počtu lidí, veřejně s tím nechce být spojovaný. „Je to špinavý byznys. Je těžké najít v téhle oblasti někoho poctivého,“ uvedl Abú.

Když jde po istanbulské migrantské čtvrti Aksaray, vyhýbá se místům, kde dříve uzavíral dohody. Cestou ukazuje na prodejny, kde se tehdy prodávaly záchranné vesty, na kavárny, kde se setkával s klienty, i na parky, kde na zemi přespávali uprchlíci.

Život se změnil pro všechny, ale Abú Mohamed tvrdí, že by neměnil. Nechtěl by zpátky pozdní noční telefonáty od zoufalých zákazníků, kteří mu často volali přímo z moře. Bývalý pašerák chce nyní znovu změnit kariéru a založit si za vydělané peníze kavárnu.

Jak dlouho mu tohle přesvědčení vydrží, je však ve hvězdách. Pokud se jen trochu změní situace, může se snadno vrátit ke své temné profesi. „Kdyby Turecko přivřelo oči nad těmi, kteří chtějí prchnout přes moře, postaráme se o to,“ řekl bez zastírání.

Čtvrť Aksaray v Istanbulu

Čtvrť Aksaray v Istanbulu

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video