Pašerák může z Norska za české mříže

  • 15
Ostrava - Soud povolil dalšímu Čechovi odsouzenému v zahraničí za drogy odsedět si zbytek trestu doma. Sedmatřicetiletý podnikatel z Českého Těšína byl v Norsku odsouzen k patnácti letům za pašování 20 kilogramů heroinu. V tamním vězení si odseděl už 5,5 roku. Obhájce Tomáše Žižky žádá o snížení trestu.

Norští policisté našli v prosinci roku 1997 bezmála dvacet kilogramu heroinu v autě, kterým cestoval Tomáš Žižka s Beatou Marwalovou, Polkou žijící ve Vídni.

"Heroin objevili při tajné prohlídce. Vyměnili ho za neškodný prášek, dvojici pustili do země, ale skrytě ji sledovali," popsal Žižkův obhájce Václav Erban u ostravského soudu.

Žižka s Marwalovou dojeli do Osla, ubytovali se a nakupovali. Norští policisté nezaznamenali, že by navázali kontakty s drogovou mafií. Pár se pak i s práškem vrátil na hranici, kde je policie zatkla.

Norský soud oba potrestal patnácti lety vězení. Marwalové pak odvolací soud snížil trest na necelé dva roky, Žižkovi ho definitivně potvrdil.

Tomáš Žižka po uplynutí třetiny trestu požádal, aby si mohl zbytek odpykat v Česku. Nejvyšší soud České republiky rozsudek loni uznal, ostravský krajský soud nyní souhlasil s tím, aby se odsouzený přesunul do české věznice.

Žižkův obhájce žádal soud, aby trest snížil. Odvolával se na úmluvu o předávání odsouzených, podle které je možné trest uložený v cizí zemi přizpůsobit českému trestnímu řádu.

"Trest je nepřiměřeně přísný. V Česku se takové tresty ukládají za dvojnásobné vraždy," argumentoval Erban. Soudu navrhnul, aby trest snížil podle sazby do deseti let za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek.

Soud původní délku ale potvrdil. "Trest, jakkoli se zdá přísný, odpovídá našemu právnímu řádu. Pokud byl obžalovaný ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech, dostává se do sazby až patnáct let. A on putoval minimálně přes čtyři státy," vysvětlil předseda senátu Vladislav Dorda.

"Jenže šlo jen o pokus. Do Norska vezl neškodný prášek, navíc se ho ani nepokusil prodat," namítal obhájce.

Vězni chyběla hlavně rodina
"Bylo to nejhorších pět a půl roku mého života," řekl Tomáš Žižka o době strávené v norské věznici. Ne, že by s ním dozorci špatně zacházeli. Strava byla dobrá, mohl sportovat, učit se jazyky i vydělávat peníze.

"Nejhorší bylo, že jsem pět a půl let neviděl svou rodinu," objasnil. "Rodina dostala zprávu o mém zatčení až po měsíci a půl. Dalšího půl roku jsem byl ve vyšetřovací vazbě, kde jsem nemohl psát dopisy," líčil muž.

Doma v Česku měl dospívající dceru z rozvedeného manželství, družku a jejího syna. Několik příbuzných mu prý zatím zemřelo. "Za dobu strávenou ve vězení jsem vše přehodnotil. Uvědomil jsem si, že nejvíc potřebuji právě rodinu," svěřil se.

"Udělal jsem chybu. Ale chci napravit, co jsem způsobil. Dejte mi šanci," žádal Žižka pohnutým hlasem soud.

Obhájce Václav Erban uvedl, že případ je podivný mimo jiné tím, že společnice jeho klienta, která prý měla ve Vídni tureckou restauraci, byla po dvou letech propuštěna.

"Divné je i to, že v Norsku nedošlo k žádným kontaktům s dealery. Možná byl můj klient mafií prozrazen a obětován, zatímco někde jinde projížděla mnohem větší zásilka," spekuloval obhájce.

Justiční stráž vede k jednání Tomáše Žižku, který byl v Norsku odsouzen za pašování heroinu. (10. června 2003)


Video