Italské námořnictvo zadrželo u Sicílie loď St. John, na jejíž palubě se tísnilo...

Italské námořnictvo zadrželo u Sicílie loď St. John, na jejíž palubě se tísnilo 600 uprchlíků (14. listopadu 2014) | foto: Profimedia.cz

Lístek do Evropy stojí Syřany 145 tisíc, plovací vesta je za příplatek

  • 57
Pašeráci syrských uprchlíků do Evropy začali používat nákladní lodě vyřazené do šrotu. Tato plavidla jsou nespolehlivá a těžko ovladatelná, pašeráci si za jednu jízdenku účtují tisíce dolarů. Jedna cesta jim tak vynese až 2,5 milionu dolarů.

O nové taktice pašeráků operujících v přístavech na jihu Turecka informovala unijní agentura Frontex, která monitoruje pohyb nelegálních uprchlíků směřujících do Evropy. V tureckém exilu žije řada zámožných syrských rodin, které uprchly ze své vlasti a jsou ochotny za cestu do Evropy zaplatit více než chudí uprchlíci v libyjských přístavech.

Pašeráci kvůli vysoké poptávce začali používat větší lodě vyřazené do šrotu, které na délku měří asi 75 metrů.  „V současnosti sledujeme deset takových nákladních lodích,“ uvedl pro německý deník Spiegel šéf operace Klaus Rösler.

Vraky bývalých námořních lodí jsou těžko ovladatelné a často jim cestou selže technika. Pro pašeráky je však vidina vysokého zisku silnou motivací. Za cestu do Itálie si účtují 6 000 dolarů (asi 145 tisíc korun) a uprchlíkům nabízejí dokonce i první a druhou třídu. Kdo si připlatí, dostane místo na palubě a plovací vestu. „Ekonomická třída“ se tísní v podpalubí a bez vesty.

Pro případy, že loď selže a zůstane stát uprostřed cesty, mají pašeráci záložní plán. Celá cesta je plánovaná tak, aby křížila trasu obchodních lodí mířících do EU. Ty musejí podle námořního práva pomoc cestujícím a odvést je k nejbližšímu přístavu. Někdy se stává že pašeráci zapnou autopilota, loď opustí, nechají uprchlíky v ní a utečou. Takovým lodím začali Italové přezdívat „lodě duchů“.

Za jednu cestu si vydělají na luxusní jachtu

Při jedné cestě, kdy na loď vměstnají i 500 pasažérů, si pašeráci podle Frontexu po odečtení všech nákladů přijdou na 2,5 milionu dolarů (asi 60,4 milionu korun). Za takovou částku si mohou pořídit například luxusní jachtu s domácím kinem a heliportem.

Pro zoufalé Syřany jsou výdaje na lodní lístek jen jednou z mnoha plateb, které musí složit, aby se dostali do Evropy. Už v Sýrii musí podplatit hlídky na hranicích, platby v řádech tisíců korun navíc „pohraničníci“ vyžadují ve zlatě.

Středozemní moře se za poslední roky stalo hlavní trasou uprchlíků mířících do Evropské unie. Většina běženců vyráží k evropským břehům z Libye. Někteří  pochází z občanskou válkou zmítané Sýrie, další tisíce prchají z Eritreje, Súdánu, Somálska a zemí subsaharské Afriky. Podle OSN zemřelo v Středozemním moři jen loni při snaze dostat se do Evropy více než 3 500 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video