To, že se podezřelé maso může objevit v Česku, potvrzují i celníci. Ilustrační foto

To, že se podezřelé maso může objevit v Česku, potvrzují i celníci. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Pašeráci zásobují Evropu levným drůbežím z Asie

  • 26
Připomínalo to zásah proti teroristům nebo drogovým dealerům. Ozbrojení policisté, kteří zaplnili dvě služební dodávky, však tentokrát zamířili k jednomu z obchodů v italském Miláně kvůli něčemu jinému – kuřecímu masu. V lednicích obchodu skutečně našli balíky kuřecích stehen původem z Číny.

Policisté se o maso zajímali kvůli podezření, že může mít v sobě virus nebezpečné ptačí chřipky. To se sice nepotvrdilo, ale virus H5N1 může být v další zásilce. Navíc pokud se podobné zboží jednou dostane do Evropské unie, jeho prodejci ho jsou schopni dovézt do všech členských států, tedy i do Česka.

"Je to tak. Pohyb zboží mezi členskými státy se nesleduje tak důkladně jako dovoz ze zemí mimo Unii," potvrdil Jiří Barták, tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel.

Zásah italské policie v Miláně se uskutečnil sice už v březnu, ale tento víkend o něm podrobnosti zveřejnil deník The New York Times. Chtěl tak upozornit na nový trend – pašeráci se vedle nelegálního dovozu živých zvířat začínají víc zabývat i pašováním masa.

Ptačí chřipka se rozšířila do Evropské unie zatím jen kvůli divokým tažným ptákům, pašování masa z rizikových oblastí může situaci ještě zhoršit. "Pašování zvířat je hned v závěsu za pašováním drog. Může to hrát důležitou roli v rozšíření této nákazy," citoval americký deník Timothyho E. Moora z Národního centra pro ochranu zemědělství, které funguje na univerzitě v Kansasu.

Čínské maso může být i v Česku
To, že se podezřelé maso může objevit v Česku, potvrzuje i mluvčí celníků Jiří Barták. "Loni jsme podezření z dovozu kuřecího masa z východní Asie už prověřovali. Ale teď bohužel nevím, jak to dopadlo," řekl.

Motiv pro pašování masa z Číny a dalších asijských států je jednoduchý – za vším je zisk. Kvůli ptačí chřipce je totiž v Asii drůbeží maso velmi levné.

V Evropě sice cena tohoto masa kvůli obavám z nákazy také v posledních měsících klesá, ale pašování se i tak vyplatí. Řada podnikatelů z Asie, kteří si v Česku i v dalších evropských státech otevřeli své obchody s potravinami nebo restaurace, se navíc spoléhá na dodávky surovin ze své rodné země.

Česká televize v sobotu upozornila na případ, na který přišli západočeští celníci. U několika vietnamských obchodníků objevili rýži, kterou dovozci přivezli do Česka bez patřičných dokladů. Do země se tak dostalo zhruba devadesát kamionů plně naložených rýží.

Celníci navíc nedávno objevili mezi dováženým textilem z Asie tři sazenice bambusu. Podle odborníků se tak mohou v Česku rozšířit i další nebezpečné nákazy, nejen ptačí chřipka. "Snažíme se prověřovat všechna podezření na nelegální dovoz potravin," podotkl Barták.

Maso z Asie do celého světa
Pašování drůbežího masa i živých ptáků, kteří mohou být nakaženi virem ptačí chřipky, není jen problémem Evropy.

Podle listu The New York Times se právě takovým způsobem rozšířila nákaza v únoru do Nigérie. U divokých ptáků totiž virus odborníci nenašli, ale v domácích chovech ano. Vyšetřování ukázalo, že nigerijští obchodníci nakupují maso právě v Číně.

Podobně se nákaza zřejmě rozšířila i do Vietnamu a dalších zemí. "Rádi bychom zpracovali mapu, kudy pašeráci maso převážejí. Musím však bohužel přiznat, že to nedokážeme," řekl pro americký deník Juan Lubroth ze zemědělské sekce Organizace spojených národů.

"Víme, že nelegální obchod probíhá. To, co se nám podaří vypátrat a zajistit, je však jen špička ledovce," doplnil Lubroth.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video