Pašeráci z Thajska dostali celu s ostrahou

  • 116
Pražský soud rozhodl o českých pašerácích z Thajska. Radek Hanykovics a Emil Novotný si odsedí ještě 17 a 34 let ve věznici s ostrahou. Soudci jim tak potvrdili thajské tresty. Vězení s ostrahou je druhý nejtěžší typ žaláře v České republice.

První se před obvodního soudce pro Prahu 6 dostal Hanykovics, kterému zbývá odsedět si ještě 17 let vězení. Soud mu tento trest potvrdil.

O hodinu a půl později si pro rozsudek přišel i Novotný, jenž má za mřížemi strávit ještě 34 let. Soud podle dohody s Thajskem potvrdil i tento trest, Novotný rovněž půjde do věznice s ostrahou.

Oba se snažili soud obměkčit tím, že už v Thajsku seděli v tvrdých podmínkách, a tak by jim měl český soud dát mírnější vězení.

"Bylo to drsné. Tam kde jsem byl, bylo 80 procent vrahů. Byl jsem svědkem několika brutálních vražd i v areálu věznice," prohlásil před soudem Novotný.

Soud jim ale nevyhověl a poslal je do věznice s ostrahou, což je druhý nejpřísnější režim. V Česku pak už existuje pouze věznice se zvýšenou ostrahou.

Oba pašeráci navíc musí uhradit náklady za cestu z Bankoku.

Hanikovics byl v soudní síni sám, nikdo z příbuzných se na něj nepřišel podívat. Za Novotným přišla jeho matka.

Vysoké tresty za pašování
Thajští policisté zadrželi Hanykovicse, když se pokoušel převézt 2,4 kg heroinu, a Novotného s 4,2 kilogramy téže drogy. Oba se doznali a dostali původně mimořádně vysoké tresty - padesát let. Díky amnestii thajského krále jim byly později sníženy.

Do Prahy přiletěli v polovině ledna. Za přísných bezpečnostních opatření je na ruzyňské letiště přivezla pravidelná linka Air France. - více zde

Vydání pašeráků umožnila česko-thajská smlouva o vzájemném předávání vězňů.

Nejvyšší soud kvůli tomu vynesl precedentní rozhodnutí, podle něhož má mezinárodní úmluva přednost před zákonem stanovenou trestní sazbou. Pašeráci drog totiž v Česku dostávají maximálně patnáctileté vězení.

Vězení jako hotel
Oba vězni poté, co prošli nejrůznějšími vyšetřeními v Brně, trávili své první týdny v Česku v ruzyňské vazební věznici.

Pro Novotného s Hanykovicsem je české vězení tak trochu čtyřhvězdičkovým hotelem. Jejich příbuzní je ve vazbě mohli navštěvovat jednou za dva týdny. "Z prvního setkání jsme odcházeli trochu zklamaní. Vůbec nás k sobě nepustili," vzpomíná Hanykovicsův mladší bratr Jan.

Rodina se s ním domlouvala přes telefon a byli odděleni sklem. "Telefony příliš nefungovaly, tak jsme většinu času strávili vzájemným okukováním," řekl čtyřiadvacetiletý mladík, kterého bratr jen stěží poznal.

Hanykovics měl podle bratra Jana po návratu domů problémy s češtinou. "Lidé kolem něj většinou mluvili vězeňským slangem, který mu nic neříkal," prozradil Jan. Podle něj bude muset jeho bratr v březnu podstoupit operaci. Odmítl však prozradit důvody pro zákrok.

Pražský soud rozhodl o českých pašerácích z Thajska. Radek Hanykovics si odsedí ještě 17 let ve věznici s ostrahou. (2. března 2004)

Emil Novotný si odsedí ještě 34 let ve věznici s ostrahou. Pražský soud musel podle dohody potvrdit trest z Thajska. (2. března 2004)

Pražský soud rozhodl o českých pašerácích z Thajska. Radek Hanykovics si odsedí ještě 17 let ve věznici s ostrahou. (2. března 2004)

Emil Novotný si odsedí ještě 34 let ve věznici s ostrahou. Pražský soud musel podle dohody potvrdit trest z Thajska. (2. března 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video