Palestinci se okamžitě pustili do obnovy tunelů mezi pásmem Gazy a Egyptem. | foto: Profimedia.cz

Pašeráci jsou zpátky v tunelech mezi Gazou a Egyptem

  • 142
Jen den poté, co Izrael stáhnul z pásma Gazy poslední vojenské jednotky, obsadili tunely mezi pásmem a Egyptem opět pašeráci. Zničení tunelů a zamezení pašování zbraní pro Hamas přitom bylo jedním z hlavních cílů třítýdenní operace židovského státu v oblasti.

U hranic s Egyptem se podle agentur shromažďují stovky Palestinců, kteří se ze všech sil snaží opravit poničené tunely. Některé z nich mají konkrétní majitele, kteří si dopravou zboží do pásma vydělají dost peněz.

"Do měsíce bude provoz mým tunelem plně obnoven. Chodba je zničena v délce sto metrů na palestinské straně, ale egyptská část je v pořádku," říká Abú Musá s tím, že do práce povolal všechny své zaměstnance.

S jejich sháněním není problém, protože pro spoustu Palestinců, kterým úřady zakázaly pracovat v Izraeli, je pašování jediným zdrojem obživy. Své tunely má i hnutí Hamas, ale k těm se zatím novinářům nepodařilo dostat. Není tak jasné, jestli jimi do pásma opět proudí zbraně.

ANALÝZA IDNES.CZ

Izrael i Hamas mluví o vítězství, mají k němu ale daleko

Vykopání nového tunelu podle odborníků trvá necelé čtyři měsíce a obvyklá cena za vykopání se pohybuje v desítkách tisíc dolarů. "Tunel jsme si s partnery nechali vykopat před třemi měsíci a stál nás 40 tisíc dolarů," říká člověk, který si nechá říkat Mohamed.

Pupeční šňůra do Gazy

Palestinci podzemní chodby používají nejen k dopravě zbraní, ale také zboží denní potřeby. Podle britského listu Guardian jsou v prvních zásilkách cigarety, palivo, ale také domácí zvířata. Toto zboží se nemá díky izraelské blokádě hranic pásma Gazy šanci do oblasti dostat pozemní cestou.

Palestinci se okamžitě pustili do obnovy tunelů.

Při izraelské operaci byly zničený desítky tunelů. Jejich obnova ale nebude trvat dlouho.

CO SE DĚJE V pásmu GAZy

Pět Palestinců v pásmu Gazy utrpělo dnes zranění při palbě izraelského válečného loďstva, které hlídkuje u břehů pásma. Střelba prý měla být varováním pro palestinský rybářský člun, který se příliš vzdálil od pobřeží. Do pásma také přijel náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes, aby zde posoudil rozsah škod po třítýdenní izraelské ofenzivě. Izrael dnes oznámil, že ruší omezení pro přístup zahraničních médií do pásma Gazy.

Izrael ovlivňuje dodávky zboží tím, že rozhoduje o otevření pozemních hraničních přechodů. Blokoval je od roku 2007, kdy se vlády v pásmu zmocnil Hamas. Zprovoznění hraničních přechodů je jedním z hlavních požadavků Evropské unie.

Jedním z hlavních cílů Izraele je naopak zamezit pašování zboží pod čtrnáctikilometrovou hranicí. Během konfliktu Izrael oblast soustavně bombardoval, ale pašování se snažil řešit i na diplomatickém poli.

Šéfka izraelské diplomacie už kvůli tomu podepsala dohodu s bývalou americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Ta obsahuje kroky, které by měly pašování zamezit. O podobnou dohodu se Cipi Livniová snaží i s EU.

Livniová po středečních rozhovorech s představiteli Evropské unie v Bruselu prohlásila, že její evropští kolegové chápou potřebu zastavit pašování zbraní do Gazy. V armádním rozhlase pak uvedla, že Izrael vyzval Evropany k pomoci při zadržování plavidel přepravujících zbraně do pásma a k zpřísnění sankcí vůči Íránu jako hlavnímu dodavateli zbraní Hamasu.

Šéfka izraelské diplomacie ale stále hrozí i vojenskou operací. "Pokud bude pašování pokračovat, tak v oblasti spustíme vojenskou operaci," prohlásila ministryně v izraelském rozhlasu.

Hamas dnes oznámil, že hodlá každé palestinské rodině, která během izraelské ofenzivy ztratila některého člena rodiny, vyplatit 1000 eur. Za každý zničený dům bude radikální hnutí, které ovládá pásmo Gazy, vyplácet 4000 eur.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue