Pašeráci heroinu vyslechnou nové tresty

Liberecký soud po třech letech znovu otevřel proces s gangem pašeráků drog. Dvanáct členů dostalo za přechovávání drog a zločinné spolčení tresty od tří do třinácti let. Vrchní soud ale případ vrátil. "Nelíbilo se mu zdůvodnění rozsudku," uvedla předsedkyně senátu Olga Fričová.

V soudní síni se sešlo šest obžalovaných a devět advokátů.

"Tři obžalované jsme nesehnali a jejich případ bude vyloučený k samostatnému projednání," uvedla předsedkyně senátu krajského soudu. Po dvou z nich policisté zatím marně pátrají, třetí obžalovaný předvolání ignoroval.

Podle obžaloby se skupina dvanácti mužů (jedinou ženu mezi obžalovanými soud osvobodil) pokusila nebo měla v úmyslu od října 1997 do května 1998 převézt kolem půl tuny heroinu za více než půl druhé miliardy korun.

Drogy, které do Česka putovaly po takzvané Balkánské cestě, převáželi zejména do Velké Británie a přes Německo také do Norska, Holandska či Švédska ve speciálně upraveném Fordu Tranzit a nákladním autě Iveco.

V cíli uložili drogy na předem smluvené místo nebo je předali dalším distributorům. "Bydleli jsme u nějakých Turků. Chovali se divně a dokonce jsem viděla, že berou drogy," vypověděla účastnice jedné z cest do Londýna.

Spolu s ní jelo v podlaze tranzitu sto kilogramů heroinu. Dva týdny nato britští policisté zatkli Jana Jísla, který vezl v tomtéž autě sedmdesát kilogramů heroinu. Ve Velké Británii dostal za pašování drog 16 let vězení.

Část zásilek na místo určení nedorazila. Například v dubnu 1998 objevili celníci na hraničním přechodu v Jiříkově-Aloisově část gangu s téměř sto dvaceti kilogramy heroinu. To byla vůbec největší zásilka, která putovala přes hranice.

Další kurýry zatkli v Norsku a další ve Švédsku. Všichni ale shodně tvrdili, že o ničem nevědí a že cestují jako turisté. Později se během vyšetřování částečně přiznali a usvědčili.

Šéfy gangu měli být podle státního zástupce dvaačtyřicetiletý Robert Soukup, přezdívaný Doktor, a o deset let mladší Jugoslávec Zamir Kruezi zvaný Princ. Ti měli organizovat cesty, najímat lidi a vyplácet jim odměny.

Kruezi, který přišel do Česka začátkem 90. let, obžalobu odmítá. "Nikdy jsem se nedopustil žádné trestné činnosti. Jsme rád, že tu mohu žít," hájil se. Přiznal, že se s některými s obžalovaných znal. "Stýkali jsme se jako rodiny a známí."

Když předsedkyně senátu shrnula dosavadní průběh případu, nikdo z přítomných nepožadoval doplnění důkazů ani výslechy dalších svědků. Soud by měl vynést rozsudek v úterý.

Třiatřicetiletý Josef Dousek dostal před dvěma lety nejvyšší trest, třináct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Teď čeká na nový rozsudek. (15. listopadu 2004)


Video