Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti kilogramy pervitinu. | foto: koláž iDNES.cz

Bílí koně? Češi zatčení na Zélandu s kily pervitinu se topili v dluzích

  • 187
Česká seniorka zadržená v květnu na letišti v novozélandském Aucklandu s dvaceti kily pervitinu se vrátila do České republiky. Její syn však stále zůstává ve vazbě a hrozí mu doživotní trest. Sobotní vydání MF DNES přináší exkluzivní vyjádření rodiny zadlužených Čechů, kteří se octli na druhém konci světa se zásilkou za tři sta milionů korun.

Rodina sedmdesátileté Jany K. z Hrádku nad Nisou se topí v dluzích. Její syn Jiří neplatí výživné na děti, sotva dají dohromady nájem skromného bytu a o dům přišli kvůli exekuci. Navzdory tomu se v květnu matka se synem vypravili na drahou dovolenou, která skončila zatčením kvůli pašování historicky největšího kontrabandu na Nový Zéland - dvacet kilogramů pervitinu za 320 milionů korun (podrobnosti o zatčení čtěte zde).

Dvojice, která do té doby byla nejdál v Německu, se v květnu začala chovat, jako by vyhrála v loterii. Příbuzným vyprávěli, že se chystají za prací do Německa - Jiří bude pracovat ve sběrně surovin a jeho matka uklízet.

Místo toho zamířili do Prahy na letiště a odtud do thajského Bangkoku. Ubytovali se tam v honosném hotelu. Zní neuvěřitelně, že matka se neptala, kde její zadlužený syn na cestu vzal.

„Byli jsme v pokoji, byl tam chaos. Pořád tam chodili nějací lidé, že je rozbitá klimatizace,“ líčí teď Jana K. Byla to klíčová zastávka na dovolené, která měla pokračovat do australského Sydney, na Nový Zéland do Aucklandu a na závěr na Havaj.

Právě v Bangkoku dostal Jiří kufry s falešnými dny a v nich dva balíčky po deseti kilogramech pervitinu, které mu do pokoje přinesl cizí muž. „Tu schůzku má policie na kamerách, tam to bráchovi dali. Bráchovi bylo jasné, že veze něco, co by neměl. Údajně ale netušil, že jsou to drogy,“ doplňuje sestra Jiřího K., která je přesvědčená, že se stal bílým koněm.

Cesta s kufry skončila na letišti na Novém Zélandu. Matku i syna okamžitě zatkla policie. Každého dala do samostatné cely a „vyslýchala“: matce, která neumí slovo anglicky, ukazovali obrázky jako ve školce.

„Nikdo z české strany se neozval, nikdo nám nepomohl,“ popisuje dnes rozezleně půlroční vazbu seniorka. Drobná žena s nakrátko ostříhanými hnědými vlasy nevypadá jako někdo, kdo by byl schopen zorganizovat pašeráckou cestu přes čtyři státy. V cizině se nedomluví, sotva také pošle SMS zprávu z telefonu.

Teď je zpět v bytě v druhém patře vilky na okraji Hrádku nad Nisou v lokalitě, kterou místní přezdívají Kristýna. Kdo by čekal, že bude skrytá před světem a psychicky zlomená, plete se. Vypráví, že ve vazbě se k ní chovali slušně, a to i když si ve sprše zlomila ruku a vykloubila rameno. Kvůli vysokému tlaku se jí zatočila hlava a uklouzla (o jejím propuštění z vazby čtěte zde).

Trápí ji jedině to, že její syn zůstal na druhém konci zeměkoule. A že patrně byl strůjcem celé „habaďúry“ a matka měla posloužit jen jako krytí. „Když někdo přijde a nabídne, že uděláte jednu cestu a máte vyřešené všechny svoje finanční problémy, spousta lidí na to kývne,“ přemýšlí o motivaci bratra jeho sestra Jana.

Její matka byla podle Ireny Valentové z tiskového odboru ministerstva zahraničí propuštěna, protože jí nebyl prokázán vědomý úmysl spáchat trestný čin a už by jí nemělo nic hrozit. Muž je obviněn z pašování drog, jejich držení a případné distribuce. Ve vazbě na Novém Zélandu bude až do soudního jednání, které je naplánované na duben 2017.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video