Generální ředitel IZIP Jiří Pašek

Generální ředitel IZIP Jiří Pašek | foto: IZIP, iDNES.cz

Pašek: Pokud lékař do elektronické zdravotní karty nepíše, vyměňte ho

  • 108
Elektronické zdravotní knížky měly ušetřit miliardy korun. Nefungují ale podle představ. Lékaře nic nenutí zapisovat do nich informace, a tak to většinou ani nedělají. "Změňte svého doktora, nebo si do knížky zapište všechno sami," poradil čtenářům šéf společnosti IZIP Jiří Pašek.

Všeobecná zdravotní pojišťovna investovala do projektu elektronických zdravotních knížek miliardu korun. Dalších 20 milionů posílá VZP každý měsíc firmě IZIP, která knížky spravuje. Částku tvoří paušál šest milionů za správu a dalších šest korun za každého klienta.

V projektu jsou zapojeny tisíce lékařů i pacientů, ani jedna strana však elektronickou zdravotní knížku nevyužívá, jak by mohla.

ON-LINE ROZHOVOR S JIŘÍM PAŠKEM

Odpovědi týkající se elektronické karty čtěte zde

"Lékaře dlouhodobě pozitivně motivujeme. Za dobu, co EZK funguje, jsme lékařům vyplatili přes sto milionů korun. Za loňský rok jde o miliony korun. Současně spolupracujeme s VZP, aby co nejvíce lékařů začalo využívat elektronickou zdravotní knížku ve prospěch svých pacientů. Aktuálně je to přes 16 500 lékařů, kteří se systémem mohou pracovat," počítal Jiří Pašek.

Přiznal, že někteří lékaři službu ignorují a informace do elektronických karet pacientů nepíšou. "Pokud lékař s EZK nepracuje, mohou si tam pacienti výsledek vyšetření zapsat sami. Druhou variantou je změna lékaře," radil čtenářům Pašek.

ELEKTRONICKÁ KNÍŽKA

Elektronická zdravotní knížka je karta pacienta na internetu, do které lékaři zapisují nemoci, výsledky vyšetření a předepsané léky.
Jejím cílem je uspořit peníze ve zdravotnictví a zlepšit péči.
Pacient si zřídí kartu na internetu, kam mu lékaři zapisují údaje. Do karty může s jeho souhlasem nahlédnout každý lékař. Například lékař záchranky tak má přehled o stavu pacienta, kterého vidí poprvé a který může být v bezvědomí.
Lidem ji nabízí VZP prostřednictvím soukromé firmy IZIP.

V chatu přiznal, že povinnost lékařů psát do elektronických knížek pacientů by mohla být jednou z cest, jak nefungující systém oživit.

"Systém povinnosti však již ve světě ukázal, že není nejlepší cestou. Je to naopak dobrovolnost, kterou teď zahraniční projekty přebírají od systému IZIP a touto cestou jde i celá Evropská unie. Pro lékaře by mělo jít o běžnou praxi," míní Pašek.

Čtenáře informoval, že lékařům zapisování informací o nemoci či vyšetření pacienta žádnou práci navíc nepřináší, pokud tedy pracuje se zdravotnickými softwary. "Data jsou přenášena na pozadí, nebo jedním klikem z lékařova počítače do knížky. VZP naplnila knížky úplnou historií vykázané péče, lékař tak má přístup k přehledu vyšetření a léků, které VZP proplatila," dodal Pašek.

Čtenáři iDNES.cz se Paška hodně ptali na to, proč smí knížku využívat jen klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny. "VZP je průkopníkem klientského přístupu ke svým pojištěncům. Ostatní zdravotní pojišťovny se k projektu v minulosti bohužel nepřihlásily, ačkoliv tuto možnost měly," odpověděl ředitel IZIP.

Systém elektronické zdravotní knížky podobně funguje například ve Skandinávii, v některých částech Španělska, Itálie nebo USA.

KDO JE JIŘÍ PAŠEK

Generální ředitel společnosti IZIP. Předtím dva roky pracoval ve společnosti MD Access jako výkonný ředitel. Do roku 2007 pracoval ve společnosti AutoCont CZ jako obchodní ředitel. Vystudoval elektrotechnickou fakultu. Nyní si doplňuje ekonomické znalosti na VŠEM Praha. Ve volném čase rád cestuje a věnuje se golfu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video