Oteplování mění úrodnou půdu v pouště. Ilustrační foto.

Oteplování mění úrodnou půdu v pouště. Ilustrační foto. | foto: Australis

Pás tropů se za generaci rozšířil o dvě stě kilometrů

  • 21
Oblast tropického podnebí se stále rozšiřuje, zjistili američtí vědci. Výrazný dopad to má hlavně na zemědělství. Za posledních padesát let zmizely v celosvětovém měřítku kvůli suchu dvě pětiny úrodné půdy. Jen v Súdánu postoupila poušť během 17 let o sto kilometrů.

Pás tropického podnebí se od roku 1979 rozšířil o 225 kilometrů, vyplynulo ze studie, kterou zveřejnil časopis Science. Postupně se tak mění podnebí v celých státech. Není ale jasné, jestli se jedná o přírodní jev, nebo o důsledek globálního oteplování.

V každém případě se jedná o trend, který lidskou populaci výrazně ohrožuje. OSN vyhlásila rok 2006 rokem pouští, aby upozornila na jejich rozšiřování.

"Pokud se potvrdí a bude pokračovat šíření oblasti tropického klimatu, bude to znamenat postup pouští ze subtropů do hustěji obydlených oblastí," citovala ČTK Thomase Reichlera, meteorologa z Utažské univerzity a jednoho ze spoluautorů studie.

Pouště se skutečně pohybují. Jen Sahara v Súdánu postoupila během sedmnácti let o sto kilometrů a poušť Atacama v Chile se rozšiřuje o tři kilometry za rok.

Problém se ale netýká jen exotických končin. Se suchem a nedostatkem srážek se začíná potýkat i Středomoří.

Desertifikace, proces rozšiřování pouště, má významné ekonomické důsledky. V rovníkových zemích vede ke znehodnocení půdy a likvidaci zemědělství. Například Čína vydává ročně na boj s pouštěmi 150 miliard korun. Suché pláně tvoří 20 procent její rozlohy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video