Martin Koloc

Martin Koloc | foto: Koláž - iDNES.cz

Parta uprchlého závodníka Koloce dostala za tunel Rubeny pět let vězení

  • 19
Královéhradecký soud vynesl další rozsudek v šestnáctileté kauze vytunelované Rubeny Náchod. Bývalého automobilového závodníka Martina Koloce a čtyři někdejší manažery poslal do vězení na pět let. Způsobili škodu za 250 milionů korun.

Podle obžaloby naplánovali sérii transakcí, které gumárenský podnik připravily o peníze v letech 1991 až 1994.

KAUZA RUBENA

Stejnou kauzu řešil hradecký krajský soud již v roce 2006, kdy uložil tresty od čtyř do šesti a půl let. Vrchní soud ale vrátil celou věc opět hradeckému soudu k dojednání a v roce 2008 padly osvobozující rozsudky, protože se podle soudu nepodařilo prokázat, že by jednáním obžalovaných vznikla Rubeně škoda. I toto rozhodnutí ale vrchní soud na konci roku 2009 zrušil s tím, že hradecký soud nedostatečně zhodnotil důkazy.

Rozsudek praví, že obžalovaní způsobili firmě škodu ve výši 125 milionů korun, škoda za 128 milionů podniku hrozila.

"Jednalo se o simulované úkony zakrývající odčerpávání finančních prostředků z Rubeny Náchod," řekl při vynesení verdiktu předseda senátu Miroslav Mjartan.

"Částku, která byla soudem vyhlášena jako dokonaná, pokládám za sumu, o kterou se obohatili. To je naprosto reálná částka, kde byl jednoznačně doložen tok finančních prostředků," uvedla státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Obhájce trval na nevině klientů

Obhájce dvou z bývalých manažerů ale trval na nevině svých klientů a žádal zproštění obžaloby. "Znalecké posudky z oboru ekonomie prokázaly, že žádná škoda Rubeně nevznikla a ani žádná nehrozila," uvedl při závěrečných řečech Vladislav Ježek.

Poukázal na to, že jeden zprošťující rozsudek v kauze už padl. Obžalovaný Milan Šnajdr také připomněl, že případ se vleče už sedmnáctý rok a peníze nikomu nechybí.

Kauza patří k nejdelším v české justici a její nejznámější aktér se už léta skrývá. Koloc je dvojnásobným mistrem Evropy v závodech tahačů na okruzích a zakladatelem týmu Buggyra.

Podle některých zdrojů žije ve Spojených arabských emirátech. Od roku 2004 je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Dá se očekávat, že ani dnešním rozsudkem případ nekončí. Advokáti obžalovaných si ponechali lhůtu na odvolání.

"Je to pro nás překvapení, počítali jsme spíše se zproštěním. Teď seznámím klienta s rozsudkem a nejspíše se opět odvoláme. Soud pokaždé hodnotí důkazy, jaké zrovna má a vždy došel k rozdílnému verdiktu, je to více než zajímavé," uvedl advokát Ježek.

,

Video