Nepomýšlím na rezignaci kvůli hlasování pro nákup letounů CASA, řekl ve Sněmovně premiér Petr Nečas.

Nepomýšlím na rezignaci kvůli hlasování pro nákup letounů CASA, řekl ve Sněmovně premiér Petr Nečas. | foto: Petr Topič, MAFRA

Parta policejních plukovníků nebude rozhodovat o vládě, řekl Nečas

  • 1941
Pro nákup předražených dopravních letounů CASA hlasoval premiér a předseda ODS Petr Nečas také, ještě jako člen bývalé vlády Mirka Topolánka, na demisi však nepomýšlí. "Nepovažoval bych to za správné," odvětil ve Sněmovně Nečas při interpelacích na dotaz poslance ČSSD Ivana Ohlídala. Zároveň se opřel do policie.

"Dovolte mi říci poměrně tvrdou a jasnou tezi, že o tom, kdo bude ve vládě, nebo nebude ve vládě, nebude cestou žádosti o vydání rozhodovat parta policejních plukovníků nebo podplukovníků, to by asi nebyl ten správný krok," prohlásil ve Sněmovně předseda vlády.

Poslanec Ohlídal ze sociální demokracie se ho před tím natvrdo zeptal, zda neuvažuje o demisi. Nečas totiž jako jeden ze členů bývalé vlády Mirka Topolánka také hlasoval pro pořízení letounů CASA, kvůli kterému chce nyní policie obvinit bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou pro podezření ze dvou trestných činů - zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku (více zde).

Už před Nečasem se do policie pustil ministr financí Miroslav Kalousek, který mluvil o "zvůli" a zlehčoval žádost policie o vydání Parkanové ke stíhání slovy, že je jeho kolegyně obviňována, že "obcovala se Satanem" (o tom, jak Kalousek hájil Parkanovou, čtěte zde).

Ohlídal při interpelacích Nečasovi připomněl, že Polsko a Portugalsko dokázaly letouny CASA koupit podstatně levněji než Česká republika a ptal se předsedy vlády, zda to není proto, že v nákupu figuroval prostředník, společnost Omnipol.

Někteří "překupníci" měli velmi privilegované postavení

Nečas mu opáčil, že to byla právě jeho vláda, která dokázala po téměř dvaceti letech prosadit, aby nebylo nutné při nákupu zbrojních systémů využívat různé "překupníky", z nichž někteří se domohli velmi privilegovaného postavení, jak se o zprostředkovatelích při zbrojních nákupech vyjádřil.

Premiér také zdůraznil, že největší objem zakázek bez výběrového řízení byl v resortu obrany za vlád sociální demokracie. "Speciální rekordman v tomto byl tehdejší ministr Jaroslav Tvrdík ," řekl Nečas.

Při nákupu letounů CASA hrálo podle něj velkou roli to, že má Česko problém s tím, že nedokáže udat cvičná letadla L-159, kterých jsou plné hangáry. Prioritou byl podle Nečase od roku 2007 takový obchod, jehož součástí by byla výměna
L-159 za jiný zbrojní systém. Při jednání o kontraktu vláda podle premiéra původně vycházela z toho, že letouny L-159 by mohly být využívány k výcviku ve Španělsku, což by dalo letadlům potřebné reference, aby se podařilo prodat do světa další kusy L-159.

Nečas zdůraznil, že Topolánkova vláda neschvalovala konečné znění smlouvy o nákupu letadel CASA ani servisních dodatků. Smlouva byla ale předložena Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který řekl, že zákon porušen nebyl, zdůraznil předseda vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue